EÚ ukončila predbežné rokovania o vakcíne s firmou Valneva; už ôsmou v poradí
TASR
TASR

EÚ ukončila predbežné rokovania o vakcíne s firmou Valneva; už ôsmou v poradí

Komisia spresnila, že prípadná dohoda so spoločnosťou Valneva, by všetkým členským štátom EÚ umožnila nakúpiť celkovo 30 miliónov dávok vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších až 30 miliónov dávok.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Brusel 12. januára (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že ukončila predbežné rokovania s francúzskou farmaceutickou spoločnosťou Valneva ohľadom možného nákupu ňou vyvíjanej očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19.

Komisia spresnila, že prípadná dohoda so spoločnosťou Valneva, by všetkým členským štátom EÚ umožnila nakúpiť celkovo 30 miliónov dávok vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších až 30 miliónov dávok.

Ukončenie predbežných rokovaní so spoločnosťou Valneva rozširuje doterajšie zazmluvnené portfólio očkovacích látok, ktoré sa budú v Európe vyrábať. Zmluvy o dodávkach vakcín má už EÚ so spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech/Pfizer, CureVac a Moderna a predbežné rokovania uzavrela v decembri so spoločnosťou Novavax.

EK zdôraznila, že takto diverzifikované portfólio vakcín zabezpečí, že Európa bude dobre pripravená na očkovanie, len čo sa ukáže, že všetky zmienené očkovacie látky sú bezpečné a účinné, čo už platí v prípade vakcín od spoločností BioNTech/Pfizer a Moderna. Pri všetkých typoch vakcín proti COVID-19 taktiež bude platiť, že členské štáty EÚ ich budú môcť darovať chudobnejším krajinám v Európe i zvyšku sveta.

Ide už o ôsmu vakcínu v portfóliu EÚ

Eurokomisárka zodpovedná za zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová zdôraznila, že v prípade očkovacej látky od Valneva ide už o ôsmu vakcínu v portfóliu EÚ. „Môžeme tak maximalizovať naše šance na to, aby všetci občania mali do konca roka 2021 prístup k bezpečnému a účinnému očkovaniu,“ povedala. Pripomenula tiež, že všetky členské štáty EÚ už s očkovaním začali a v priebehu tohto roka budú dostávať čoraz väčší počet očkovacích dávok, aby pokryli všetky svoje potreby.

Biotechnologická spoločnosť Valneva vyvíja vakcínu na báze inaktivovaného vírusu. Jedná sa o tradičnú technológiu vývoja vakcín, ktorá sa používa už takmer 70 rokov, má zavedené metódy a vysokú úroveň bezpečnosti. Technológia, o ktorú sa opiera spoločnosť Valneva sa používa pri výrobe väčšiny vakcín proti chrípke.

Komisia uviedla, že s pomocou členských štátov EÚ, sa rozhodla podporiť túto očkovaciu látku na základe dôkladného vedeckého hodnotenia, použitej technológie, doterajších skúseností spoločnosti s vývojom vakcín a jej výrobných kapacít pre zásobovanie všetkých členských štátov Únie.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…