Prečo vynechá Federer Australian Open? Nie je za tým len zranenie, má na to ten najkrajší dôvod
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Prečo vynechá Federer Australian Open? Nie je za tým len zranenie, má na to ten najkrajší dôvod

Vyzerá to tak, že švajčiarsky tenista odriekol účasť na úvodnom grandslame sezóny z osobných dôvodov.

Roger Federer s manželkou Mirkou. Druhý záber je archívny. — Foto: instagram.com - rogerfederer/TASR/AP

BAZILEJ/MELBOURNE 12. januára - Švajčiarsky tenista Roger Federer vynechá úvodný grandslamový turnaj sezóny Australian Open 2021. Minulý rok podstúpil dve operácie kolena a rozhodol sa dať prednosť dlhšiemu oddychu a príprave. V Melbourne tak bude chýbať po prvý raz v kariére, uviedla TASR s odvolaním na agentúru AP.

Najprísnejšie pravidlá 

Australian Open odštartuje 8. februára v Melbourne. Očakáva sa účasť približne 1200 tenistov a členov podporných tímov. Ubytovaní budú v troch hoteloch, izbu budú môcť opustiť na tréning maximálne na päť hodín denne. „Zaviedli sme najprísnejšie pravidlá pre tenistov na svete. Pracujeme s predpokladom, že každý môže byť pozitívny. Mienime zaistiť, že obyvateľom Victorie nehrozí žiadne riziko nakazenia,“ vyhlásila podľa agentúry DPA ministerka vnútra Victorie Lisa Nevilleová.

Roger Federer sa rozhodol vynechať Australian Open 2021. „Hoci jeho zotavovanie v uplynulých mesiacoch spravilo výrazný posun, po porade s tímom si myslí, že lepšie bude dopriať si viac času,“ citovala agentúra AP slová Tonyho Godsicka, agenta Federera. 

Na archívnej snímke z 30. januára 2020 švajčiarsky tenista Roger Federer podáva proti Srbovi Novakovi Djokovičovi v semifinále grandslamového turnaja Australian Open v Melbourne. — Foto: TASR/AP
Archívna snímka, švajčiarsky tenista Roger Federer sa teší z víťazstva nad Austrálčanom Johnom Millmanom v 3. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open 24. januára 2020 v Melbourne. Tento rok vynechá úvodný grandslamový turnaj sezóny Australian Open 2021. — Foto: TASR/AP

Na výber mal dve možnosti 

Vyzerá to však tak, že švajčiarsky tenista odriekol účasť na úvodnom grandslame sezóny z osobných dôvodov. K situácii sa vyjadril Andre Sa, riaditeľ Australian Open pre hráčske záležitosti, informoval portál Eurosport.

Andre Sa komunikoval s Rogerom Federerom približne pred mesiacom a švajčiarsky tenista mal podľa neho na výber dve možnosti - buď vycestuje do Melbourne sám, alebo s rodinou. Ak by vycestoval sám, musel by tam ostať minimálne päť týždňov bez najbližších. Ak by vycestoval s rodinou, jeho manželka Mirka spolu s deťmi by museli ostať v karanténe štrnásť dní. 

Zatiaľ čo Roger by mohol chodiť na tréningy, jeho rodina by musela ostať dva týždne v hotelovej karanténe. Výnimka sa totiž vzťahuje len na hráčov.

Andre Sa tvrdí, že práve karanténne podmienky boli jedným z dôvodov, prečo Federer odmietol účasť na Australian Open 2021. „Mám 39 rokov, štyri deti, vyhral som 20 grandslamov. Už nie som v situácii, aby som bol päť týždňov bez rodiny,“ citoval Andre Sá pre portál Ace BandSports slová, ktoré mu povedal švajčiarsky tenista.

Archívna snímka, Mirka Federerová a jej dcéry dvojičky Charlene a Mila sledujú výhru švajčiarskeho tenistu Rogera Federera nad Američanom Tennysom Sandgrenom vo štvrťfinále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne 28. januára 2020. — Foto: TASR/AP
Archívna snímka, Mirka Federerová sleduje zápas svojho manžela proti Srbovi Novakovi Djokovičovi vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom tenisovom turnaji vo Wimbledone 14. júla 2019. — Foto: TASR/AP

Stretli sa, keď bol Roger nováčikom 

Roger Federer miluje svoju rodinu nadovšetko. Už dávnejšie sa vyjadril k svojej slovenskej láske. „Mirka je kľúčom môjho úspechu. Ak mi povie, že už viac nechce cestovať, moja kariéra sa skončila. Je to také jednoduché,“ prezradil v minulosti pre britský portál Metro. 

Mirka Federerová sa narodila ako Vavrincová 1. apríla 1978 v Bojniciach. Spolu s rodičmi emigrovali do Švajčiarska, ktoré neskôr reprezentovala aj v tenise. Rogera spoznala v roku 2000 na olympiáde v austrálskom Sydney. V roku 2002 však musela skončiť s profesionálnou kariérou.

Mirka sa však s tenisom nikdy nerozlúčila, pretože sa starala o rastúcu hviezdu – Rogera Federera. V roku 2009 si povedali svoje áno. Tri mesiace po svadbe sa im narodili dvojičky. O päť rokov neskôr sa tešili z ďalších dvoch prírastkov do rodiny. 

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…