Veronika Remišová predloží novelu, ktorá má byť treťou vlnou zjednodušenia eurofondov
TASR
TASR

Veronika Remišová predloží novelu, ktorá má byť treťou vlnou zjednodušenia eurofondov

Za posledné roky od roku 2007 do 2020 Slovensko prišlo o 548 miliónov eur, lebo ich nevedelo vyčerpať. Aj v súčasnosti podľa nej hrozilo, že na konci roka môžu prepadnúť stovky miliónov eur.

Na snímke vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie k výraznému zlepšeniu čerpania eurofondov a k novele zákona o Európskych štrulturálnych a investičných fondoch. — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 12. januára (TASR) – Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v stredu (13. 1.) predloží na rokovanie vlády novelu zákona o európskych štrukturálnych a investičných fondoch (EŠIF). Tá má predstavovať tretiu vlnu zjednodušovania.

Remišová priblížila, že na vládu predloží aj iniciatívny materiál, kde sa bilancuje čerpanie eurofondov a vyhodnocujú sa úlohy ostatných rezortov. „Za deväť mesiacov, najnovšie čísla k 31. decembru 2020 sú, že sa nám podarilo zvýšiť čerpanie na 44,7 %, o takmer 2 miliardy eur,“ skonštatovala. Pre „zameškané“ roky podľa jej slov ešte zostáva do roku 2023 vyčerpať 8,48 miliardy eur. Poukázala tiež na to, že v tomto roku dostane SR nové prostriedky objeme 780 miliónov eur do tohto programového obdobia z nástroja REACT-EU.

Slovensko prišlo o 548 miliónov eur, nevedelo ich čerpať

Zároveň zdôraznila, že za posledné roky od roku 2007 do 2020 Slovensko prišlo o 548 miliónov eur, lebo ich nevedelo vyčerpať. Aj v súčasnosti podľa nej hrozilo, že na konci roka môžu prepadnúť stovky miliónov eur. Vyčíslila, že v čase, keď sa menila vláda, bolo vyčerpaných 7,6 % zo sumy 855 miliónov eur, ktorá sa mala vyčerpať v roku 2020. Rezort tak podľa jej slov zaviedol krízové riadenie, aby financie neprepadli.

Poznamenala, že najhoršie problémy boli v regionálnom programe či v cezhraničných programoch. Identifikovali tak podľa nej kritické miesta, komunikovali tiež s Európskou komisiou (EK) a rezort urobil dve vlny zjednodušovania. Výsledkom podľa Remišovej je, že Európsky fond regionálneho rozvoja, Európsky sociálny fond a Kohézny fond boli vyčerpané do posledného eura. Zostáva Fond rybného hospodárstva, kde je rezort v rokovaní s EK o nevyčerpanú sumu 2 milióny eur.

Čo sa má zjednodušiť

Treťou vlnou zjednodušovania má byť práve novela zákona o EŠIF, ktorú ministerka predloží na rokovanie vlády. Cieľom je zvýšenie transparentnosti a zjednodušenie celého procesu. „Snažíme sa postupne identifikovať všetky nadbytočné veci, úzke miesta v procesoch a tie odstraňujeme,“ ozrejmila. Návrhom zákona sa tiež má tiež znížiť riziko vzniku konfliktu záujmov.

Po novom by tak podľa novely zákona malo byť povinné zverejňovať v rámci zoznamu schválených a neschválených projektov aj fyzické a právnické osoby, ktoré sa podieľali na príprave projektu. Tiež má byť povinné zverejňovanie auditov, ktoré robí Ministerstvo financií (MF) SR a na základe nich sa uplatňujú korekcie. „Toto je opatrenie, ktorým chceme zabrániť, aby sme mali prepadnuté peniaze,“ podotkla. Zaviesť by sa mala v súvislosti s pandémiou aj možnosť flexibilnej zmeny výziev na základe potrieb krajiny. Zjednodušiť sa má poskytovanie príspevkov z európskeho rozvojového fondu. Žiadatelia by zároveň mali dostať možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu ministerstva. Návrh zákona rovnako podľa neho zahŕňa súbor technických zlepšení, ktoré vyplývajú z aplikačnej praxe.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…