Ako vyzerá sebestačný bunker za tri milióny dolárov na prečkanie apokalypsy? Je výkladnou skriňou luxusu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Ako vyzerá sebestačný bunker za tri milióny dolárov na prečkanie apokalypsy? Je výkladnou skriňou luxusu

Luxusné apartmány ukryté vnútri veľkého bunkra, ktoré sú úplne sebestačné v produkcii potravín aj energie a hlavne sú totálne bezpečné. To nie je myšlienka zo sci-fi filmu, ale realita v americkom štáte Kansas.

Apartmánový komplex pri meste Wichita  — Foto: Youtube/ Business Insider

KANSAS 12. januára - Rok 2020 nám ukázal, že svet nie je až také bezpečné miesto a nie je na škodu mať miesto, kde sa môžete ukryť. Luxusné apartmány ukryté vnútri veľkého bunkra, ktoré sú úplne sebestačné v produkcii potravín aj energie sú ideálnym miestom na prečkanie pandémie.

Podzemný luxusný apartmánový komplex pri meste Wichita v americkom štáte Kansas bol dokončený v roku 2012. Je vybudovaný v bývalom sklade striel a rakiet. V rokoch 1961-1965 tam boli uskladnené aj jadrové hlavice. Dnes stojí pred vchodom ťažko ozbrojená stráž a vnútri sú apartmány v hodnote až tri milióny dolárov. A všetky sú už predané.

Strach z katastrof

Kúpili si ich tí, ktorí sa boja tretej svetovej vojny, ničivého zemetrasenia, epidémie, ekologickej katastrofy či sociálnych nepokojov. Nazývajú sa „survivalists“, teda ľudia, ktorí sa pripravujú na prežitie. Sú medzi nimi aj riaditelia technologických firiem v Silicon Valley či manažéri investičných fondov z Wall Street.

Pri kúpe pred pár rokmi „survivalists“ netušili, že svet zasiahne pandémia koronavírusu a ich kúpa nadobudne na svojej aktuálnosti.

Projekt má názvov Survival Condo a jeho riaditeľom je Larry Hall, špecialista pre siete a dátové centrá a dlhoročný zamestnanec firiem spolupracujúcich s americkým ministerstvom obrany. Hall si pred rokmi všimol, že bude schopný také niečo predať, a tak vybudoval obranu voči obavám novej éry.

V bezpečí pred koronou?

Hoci sa v bunkri nachádzajú nukleárne chemickí a biologické vzduchové filtračné systémy, ktoré dokážu odfiltrovať patogény ako koronavírus, na stránke Survival Condo píšu, že vlastníkom apartmánov nemôže zaručiť, že vírus nezachytíte pred priamym alebo nepriamym kontaktom s infikovanou osobou alebo predmetom skôr alebo po príchode do ich zariadenia: 

„Kvôli neznámym premenným v prejavoch symptómov a dĺžke ich trvania môže trvať, kým sa u infikovanej osoby prejavia príznaky vírusu. Nikto nemôže zaručiť, že nebudete vystavení vírusu a prípadne, a to ani vláda USA, ani žiadna agentúra. Môžeme však ponúknuť prostredie, kde je menej pravdepodobné, že prídete do styku s vírusom.“

Hall bunker kúpil v roku 2008 za 300.000 dolárov a do jeho rekonštrukcie investoval takmer 20 miliónov dolárov. Trvala do decembra 2012. V bunkri je dvadsať apartmánov, jeden si Hall nechal aj pre seba a svoju rodinu. Niektoré apartmány zaberajú celé poschodie a stáli tri milióny dolárov, iné sú o polovicu menšie a stáli jeden a pol milióna dolárov. Mesačné náklady na bývanie sú v hodnote 5 000 dolárov.

Galéria

Galéria

Bunker pre 75 ľudí so zásobami na päť rokov

„Tento projekt má viacero výhod. Členom ponúka možnosť vlastniť kúsok histórie, chlad skladu rakiet, ochranu protiatómového bunkra a prvky luxusného apartmánu,“ uvádza sa na webovej stránke Survival Condo Project.

Bunker bol navrhnutý pre 75 ľudí a je v ňom v zásobe dosť vody, potravín a paliva na prvých päť rokov po katastrofe. Potom začnú jeho obyvatelia využívať obnoviteľné zdroje energie, chovať tilapie v akváriách a pestovať zeleninu pod lampami. Podľa Halla môžu takto prežívať donekonečna.

Množstvo aktivít

Aby ľudia prežili aj po psychickej stránke, majú tam napríklad okná – obrazovky neustále premietajúce zábery prírody. V jednom apartmáne sú na žiadosť jeho majiteľky premietané zábery z Central Parku v New Yorku. „Všetky štyri ročné obdobia, deň aj noc. Chcela aj zvuky, napríklad trúbenie taxíkov,“ povedal prevádzkový manažér komplexu Mark Menosky.

V komplexe je aj sklad zbraní, meteorologická stanica, nemocnica, školská trieda, knižnica, kinosála, bazén, lezecká stena a telocvičňa. Pre obyvateľov je vypracovaný plán činností a pravidlá správania sa, aby v uzavretom priestore panoval poriadok a disciplína.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…