Parížska Champs-Élysées prejde radikálnou zmenou. Mesto schválilo jej premenu na impozantnú záhradu
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Parížska Champs-Élysées prejde radikálnou zmenou. Mesto schválilo jej premenu na impozantnú záhradu

Paríž chce zelenšiu Champs-Élysées. Mesto schválilo rekonštrukciu jednej z najslávnejších ulíc sveta.

Obrázok architektonickej firmy PCA-Stream zobrazujúci plánované zmeny v oblasti Champs-Élysées. — Foto: Reprofoto: The Guardian/PCA-Stream

PARÍŽ 12. januára - Champs-Élysées nesie prívlastok najkrajšej ulice sveta. Svoje meno dostala podľa Élysionu, rajského miesta v gréckej mytológii. V 18. storočí bola obľúbeným miestom Parížanov na prechádzky a pikniky. V roku 1944 tu oslávili Francúzi oslobodenie od nacistickej okupácie a o niekoľko desiatok rokov víťazstvo na majstrovstvách sveta vo futbale, no jej povestné kúzlo postupne mizne a Parížania sa slávnej ulici dnes už zväčša vyhýbajú. 

Dnes je Champs-Élysées známa svojimi drahými kaviarňami, luxusnými obchodmi, špičkovými predajňami automobilov, komerčným nájmom medzi najvyššími na svete a každoročnou vojenskou prehliadkou Bastille. 


WA 30 archív Paríž - Na archívnej snímke z 29. augusta 1944 americkí vojaci pochodujú na Champs-Élysées s Víťazným oblúkom v pozadí štyri dni po oslobodení Paríža. Jeden z najväčších klenotov Európy mal na Hitlerov rozkaz zmiznúť zo zemského povrchu. Na archívnej snímke z 29. augusta 1944 americkí vojaci pochodujú na Champs-Élysées s Víťazným oblúkom v pozadí štyri dni po oslobodení Paríža. Jeden z najväčších klenotov Európy mal na Hitlerov rozkaz zmiznúť zo zemského povrchu. Foto: TASR/AP

Výnimočná záhrada

Podľa starostky francúzskej metropoly Anny Hialgo sa má vďaka rozsiahlej rekonštrukcii v hodnote 250 miliárd eur takmer dva kilometre dlhý bulvár zmeniť na „výnimočnú záhradu“: K prestavbe by malo dôjsť až po olympijských hrách v roku 2024, ktoré Paríž privíta. Píše britský denník The Guardian.

Stratila lesk

Špeciálna komisia na prestavbu Champs-Élysées presadzuje zásadné návrhy na zmenu slávneho bulváru a jeho okolia už od roku 2018. „Legendárna trieda počas posledných tridsiatich rokov stratila svoju vznešenosť. Parížania ju postupne opúšťali a bola zasiahnutá sériou kríz: tými zdravotnými, ekonomickými, ale aj demonštráciami tzv. Žltých viest a štrajkmi,“ uvádza komisia v reakcii na schválenie projektu.

„Často sa jej hovorí najkrajšia ulica na svete, ale tí z nás, ktorí tu pracujú každý deň, si tým vôbec nie sú istí,“ povedal Jean-Noël Reinhardt, predseda výboru ešte v roku v roku 2019. 

Na snímke vianočné osvetlenie na Champs-Élysées v Paríži a hustá doprava.
Na snímke vianočné osvetlenie na Champs-Élysées v Paríži a hustá doprava. Foto: TASR/AP

Lepšie ovzdušie

Plánovaná prestavba má docieliť, aby bol slávny bulvár ekologickejší, dostupnejší a inkluzívnejší. Triedu nesúcu názov po mýtických Elysejských poliach čaká premena časti ciest na pešej zóne a výsadba dlhej aleje stromov, ktoré majú zlepšiť tamojšie ovzdušie. Prevádzku áut v okolitých uliciach chce mesto znížiť o polovicu.

Súčasťou projektu je tiež nový vzhľad slávneho Place de la Concorde, najväčšieho námestia v Paríži, ktorého rekonštrukcia by ako jediná mala byť realizovaná ešte pred olympijskými hrami. Celá prestavba by mala byť hotová do roku 2030.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…