Svetoví lídri prisľúbili na summite miliardy eur na boj proti klimatickej kríze
TASR
TASR

Svetoví lídri prisľúbili na summite miliardy eur na boj proti klimatickej kríze

Summit zameraný na ochranu biodiverzity, ktorý sa konal prevažne online, organizovali Francúzsko, OSN a Svetová banka.

Ilustračná snímka — Foto: Pexels/Markus Spiske

Paríž 11. januára (TASR) - Svetoví lídri na pondelkovom summite Jedna planéta prisľúbili, že na boj proti klimatickej kríze a zhoršovaniu environmentálnej situácie vynaložia sumu 14,3 miliardy dolárov (približne 11,8 miliardy eur). Informovala o tom agentúra DPA.

Ako spresnil francúzsky prezident Emmanuel Macron, uvedená suma sa má použiť na projekt výsadby stromov v regióne afrického Sahelu. Jeho cieľom je vysadiť stromy na tisíckach kilometrov po celej šírke afrického kontinentu a zastaviť tak rozširovanie saharskej púšte a bojovať proti obdobiam sucha a hladomorom. Financie pre túto iniciatívu Africkej únie (AÚ), ktorá sa začala pred zhruba 15 rokmi, podľa Macrona prinesú do regiónu pracovné miesta a urýchlia tento dôležitý projekt.

Summit zameraný na ochranu biodiverzity, ktorý sa konal prevažne online, organizovali Francúzsko, OSN a Svetová banka. Jeho cieľom je vo všeobecnosti rýchlejšie presadzovanie Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Pondelňajšie rokovania v Paríži podľa organizátorov odštartujú rok klimatickej diplomacie, ktorý vyvrcholí klimatickým summitom OSN COP26 v novembri v škótskom Glasgowe.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, ktorá stanovila ochranu klímy za jeden z hlavných bodov svojho programu, keď sa v roku 2019 stala šéfkou EK, varovala pred katastrofálnymi následkami klimatickej zmeny a straty biodiverzity. „V nasledujúcich štyroch rokoch investujeme niekoľko stoviek miliónov eur na výskum biodiverzity, zdravia zvierat, objavujúcich sa chorôb a mnoho iného,“ prisľúbila.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že Nemecko plánuje do roku 2030 zaradiť 30 percent svojich pevninských a morských území na zoznam chránených oblastí. Ostatné krajiny by tak podľa jej slov mali spraviť tiež. Merkelová zároveň vyzvala globálnu komunitu, aby prestala ničiť lesy, a poznamenala, že ochranou lesov sa chráni i zdravie ľudí.

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová však na Twitteri summit ostro kritizovala s tým, že podľa nej išlo len o prázdne reči. Takýmto spôsobom potrvá ničenie životného prostredia podľa nej ešte desaťročia.

Summit Jedna planéta, ktorý sa mal pôvodne konať v prístavnom meste Marseille na juhu Francúzska minulý rok, odložili v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Zúčastnili sa na ňom i britský premiér Boris Johnson či generálny tajomník OSN António Guterres, ako aj najvyšší predstavitelia medzinárodných organizácií.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…