Dobré noviny
Pravidelné čistenie a renovácia predĺžia životnosť vašim podlahám
Inzercia
Inzercia

Pravidelné čistenie a renovácia predĺžia životnosť vašim podlahám

Podlahy patria k najexponovanejším častiam v našich domácnostiach a vo firmách. Pravidelné hĺbkové čistenie a renovácia nám vie ušetriť až polovicu nákladov spojených s realizáciou novej podlahy.
Podlahy patria k najexponovanejším častiam v našich domácnostiach a vo firmách. Pravidelné hĺbkové čistenie a renovácia nám vie ušetriť až polovicu nákladov spojených s realizáciou novej podlahy. — Foto: Pexels / Burst, Cottonbro

Údržba a renovácia drevených, plávajúcich, elastických podláh či kobercov vám zlepší pohodlie doma aj vo firme. Predĺžia ich životnosť a ušetria náklady.

BRATISLAVA 11. januára - Viete, ktorú časť našich kancelárií a domovov opotrebúvame najviac bez toho, aby sme sa o ňu pravidelne starali? Podlahy. Denne unesú stovky či tisícky našich krokov. Preto si zaslúžia, aby sme sa o ne poctivo starali. Odvďačia sa nám dlhšou životnosťou, dokonalým výzorom a maximálnym pohodlím.

Údržba a renovácia podláh: radšej odborne

Ak zmena, tak od podlahy! Pokiaľ cítite potrebu svoju domácnosť, kanceláriu či firmu poriadne vyčistiť, odborníci radia začať od podlahy. Podlahy patria k najexponovanejším častiam v domácnostiach, v kanceláriách či vo firmách. Ich pravidelné hĺbkové čistenie a renovácia nám môžu ušetriť až polovicu nákladov spojených s realizáciou novej podlahy.

Navyše, čistá, žiarivá, funkčná podlaha bez poškodení a škrabancov dodá kancelárii a domácnosti čaro „domova“. Špecialisti upozorňujú, že kalendár čistenia je ideálne založiť si hneď na začiatku spolu s novučičkou podlahou. Vďaka inovatívnym čistiacim technológiám si však poradia so všetkými materiálmi a stupňami poškodenia podlahy.

Odborníci na hĺbkové čistenie a renováciu podláh upozorňujú, že kalendár čistenia je ideálne založiť si hneď na začiatku spolu s novučičkou podlahou.
Odborníci na hĺbkové čistenie a renováciu podláh upozorňujú, že s plánovaním profesionálneho čistenia je ideálne začať hneď na začiatku, po realizácii novej podlahy. Foto: Pexels / V. Popa

Pri hĺbkovom čistení a renovácii nejde len o pedantné umytie či ošetrenie špeciálnym prostriedkom. Odborníci používajú kombináciu mechanického a chemického čistenia a brúsenia, nanášajú ochranné nátery, impregnáciu či vosk. Podlahám v lepšom stave stačí pravidelná odborná údržba. Aj tie najopotrebovanejšie povrchy však môžu vďaka správnej renovácii opäť zažiariť.

Ako udržiavať drevené podlahy

Drevené podlahy si pri hĺbkovom čistení vyžadujú špeciálne majstrovstvo. Správny postup ošetrenia závisí od miery poškodenia a opotrebovania povrchu.

Pri jemnom a strednom poškodení čaká vašu podlahu hĺbkové čistenie, jemné brúsenie, aplikácia laku a oleja. Pri výraznejšom opotrebovaní prichádza na rad aj tmelenie a nanášanie laku a oleja v niekoľkých vrstvách po sebe.

Renovácia drevených podláh je precízna činnosť pripomínajúca prácu lekára.
Renovácia drevených podláh je precízna činnosť pripomínajúca prácu lekára. Diagnostika stavu je prvý krok. Foto: Pexels

Renovácia drevených podláh je precízna činnosť pripomínajúca prácu lekára. Odborníci na renováciu drevených podláh najskôr „diagnostikujú“ celkový stav. V prípade potreby sú schopní vymeniť poškodené kusy a nahradiť ich novými. Po úvodnom diagnostickom procese nasledujú brúsenie a nanášanie novej povrchovej úpravy. Brúsenie pomocou rôznej zrnitosti brúsnych papierov od najhrubších až po najjemnejšie odstráni nedokonalosti a zjednotí povrch. Nasleduje tmelenie a zacelenie praskliniek. Súčasťou profesionálneho brúsenia býva renovácia alebo výmena soklových líšt, prechodových profilov či prahov dvier. 

Linoleum nemusíte vždy len vymeniť

Ak máte v kancelárii či vo firme elastické podlahy, možno ste ich už niekoľkokrát menili. Podľa odborníkov sa práve elastické podlahy menia pri viditeľných poškodeniach zbytočne. Správne ošetrenie vám pomôže ušetriť čas aj finančné prostriedky.

Podlahy z PVC, linolea, marmolea alebo vinylu radia odborníci v prvom kroku hĺbkovo vyčistiť. V nasledujúcom kroku nanesú priehľadné polyuretanové či polymerové ochranné vrstvy, ktoré podlahu spevnia a ochránia jej štruktúru. Okrem čistenia dokážu ošetriť podlahy aj špeciálnou technikou proti kĺzaniu, či pomocou inovatívnej technológie PU-COLOR kompletne zmenia farbu či aktuálny dizajn vašej podlahy.

Najviac náchylné na nečistoty sú koberce

Špeciálnu pozornosť by sme mali venovať aj kobercom. Tie sú na nečistoty a vlhkosť náchylnejšie viac ako ostatné podlahy. Pravidelná údržba sa postará o čistý, bezpečný koberec a navyše obnoví jeho vzhľad.

Na nečistoty a vlhkosť sú najnáchylnejšie koberce.
Na nečistoty a vlhkosť sú najnáchylnejšie koberce. Foto: Pexels / G. Fring, V. Borodinova

V prípade nenávratného poškodenia vám môžu odborníci navrhnúť celkom nové podlahové riešenia. Ak už dlhšie premýšľate nad novými podlahami do kancelárie, do domu alebo do bytu, v prvom rade sa potrebujete rozhodnúť, aký typ materiálu si zvolíte.

Prekvapenie pod povrchom

Pri realizácii akéhokoľvek typu podlahy je kľúčové posúdiť kvalitu podkladového povrchu. Po odstránení starých podláh môžete prísť na to, že povrch pod nimi nie je pevný, rovný, konzistentný. To môže bez odborných skúseností spôsobiť problémy.

Moderné cementové podlahy

Ak hľadáte funkčné a dizajnové podlahy, môžete sa rozhodnúť pre liate epoxidové či moderné cementové podlahy. Na rozdiel od prvého typu sú cementové podlahy náročnejšie na rovný podklad bez nerovností a ostrých prechodov. Stačí pár hrboľov a výsledná dizajnová cementová podlaha môže zaznamenať trhliny. Cement na podlahe je funkčný a v ostatnej dobe sa stáva čoraz obľúbenejším nielen v butikoch či hoteloch.  Odporúčame ho však pokladať výnimočne odborne, firmou, ktorá má skúsenosti s liatym podlahovým cementom. Cementové podlahy sa obyčajne nanášajú ako liata vrstva s hrúbkou minimálne 50 mm. Ak máte v miestnosti nainštalované podlahové kúrenie, je dôležité naliať cement precízne v takej hrúbke, ktorá zodpovedá konštrukčnej hrúbke podlahového kúrenia, navýšenej minimálne o 45 mm.

Obľúbené plávajúce podlahy. Môžete si vybrať z množstva vzorov, typov a tvarov vrátane verných imitácií prírodných materiálov či najrôznejších druhov driev.
Obľúbené plávajúce podlahy. Môžete si vybrať z množstva vzorov, typov a tvarov vrátane verných imitácií prírodných materiálov či najrôznejších druhov driev. Foto: Pexels

Raj pre milovníkov dizajnu: plávajúce podlahy

K dlhodobo obľúbeným patria aj plávajúce, laminátové alebo vinylové, podlahy. Môžete si vybrať z nekonečného množstva vzorov, typov a tvarov vrátane verných imitácií prírodných materiálov či najrôznejších druhov driev. Na svoje si prídu aj milovníci dizajnu. Môžu si vybrať farebné vzory či kombinácie viacerých farebných variant.

Plávajúce podlahy mávajú spravidla dlhoročnú životnosť. Aby vám však slúžili bezchybne čo najdlhšie, dôležité je položiť ich skutočne odborne. Samotné položenie podlahy je totiž až posledným krokom k vašej novej podlahe. V prvom rade je kľúčové posúdiť povrch a jeho úpravy, vyhodnotiť mieru vlhkosti a konzistentnosti povrchu. Navyše, máloktorý základ podlahy je dokonale rovný, často je nutné podkladový povrch ešte upraviť stierkou.

Pri kladení novej podlahy je kľúčové správne posúdiť povrch a jeho úpravy, vyhodnotiť mieru vlhkosti a konzistentnosti povrchu. To dokážu s presnosťou iba odborníci.
Pri kladení novej podlahy je kľúčové správne posúdiť povrch a jeho úpravy. To dokážu s presnosťou iba odborníci. Foto: renovaceparketpraha.cz

Kvalitné drevené podlahy

Ak vám na teple domova skutočne záleží, správnou voľbou môžu byť pre vás kvalitné drevené, korkové či bambusové podlahy. Vyznačujú sa nádhernou prírodnou kresbou a ľahkým, pružným povrchom. Drevo má nielen vynikajúce izolačné vlastnosti. Podľa odborníkov, ktorí sa venujú vplyvu architektúry na zdravie človeka, má drevo použité v domácnosti či v kanceláriách aj blahodarné účinky na zdravie. Obsahuje triesloviny a terpenoidy, ktoré majú preukázané antiseptické a antibakteriálne účinky. Navyše, z praktického hľadiska je drevo ekologický materiál, ktorý sa ľahko renovuje.

Môžete si vybrať z najrôznejších variant od klasických drevených dosiek cez parkety, mozaiky až po drevené plávajúce podlahy s rôznym typom montáže. Moderné sú aj parkety vyrobené z jediného kusu dreva, alebo tzv. sendvičové perkety, zhotovené z niekoľkých rôznych vrstiev dreva a iných materiálov, pri ktorých však vrchná vrstva ostáva vždy drevená.

Pri plánovaní novej podlahy nemusíte kráčať len po „vyšľapaných“ chodníčkoch. Namiesto štandardne známych typov sa môžete rozhodnúť aj pre elastické podlahy či podlahové nátery.
Namiesto štandardne známych typov sa môžete rozhodnúť aj pre elastické podlahy či podlahové nátery. Foto: Pexels / Skitterphoto

Materiál od výmyslu sveta

Pri plánovaní novej podlahy nemusíte kráčať len po „vyšľapaných“ chodníčkoch. Namiesto štandardne známych typov sa môžete rozhodnúť aj pre elastické podlahy či podlahové nátery. Čoraz obľúbenejšou sa stáva betónová podlaha, ktorá vyniká špeciálnou odolnosťou proti vlhkosti.

Najmä do kancelárskych priestorov sú stále obľúbenejšie moderné elastické podlahy. Patrí k nim linoleum, marmoleum, vinylové, kaučukové a PVC podlahy. Môžete si vybrať spomedzi množstva farieb a dizajnov, navyše, majú príjemný mäkký povrch, ktorý šetrí kĺby.

Už ste čítali?