Poľovníci v oblasti Slanca počas zimy prikrmujú lesnú zver
TASR
TASR

Poľovníci v oblasti Slanca počas zimy prikrmujú lesnú zver

Poľovníci sa aj napriek zatiaľ miernej zime starajú o lesnú zver, aby v prípade núdze v krmoviskách nachádzala potrebnú potravu a minerály.

Na snímke poľovník dopĺňa kukuricu pre bažanty do zásypu počas prikrmovania lesnej zveri v poľovnom revíri v Slanci. — Foto: TASR/František Iván

Slanec 11. januára (TASR) - Poľovníci sa aj napriek zatiaľ miernej zime starajú o lesnú zver, aby v prípade núdze v krmoviskách nachádzala potrebnú potravu a minerály. Ako pre TASR uviedol predseda Poľovníckeho združenia (PZ) Slanská dolina so sídlom v Slanci (okres Košice-okolie) František Petro, prikrmovanie sa v ich oblasti netýka diviakov z dôvodu opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO).

„Prikrmovanie srnčej a vysokej zveri robíme tak, aby dostávali minerály - soľ a objemové krmivo. Dávame sušenú ďatelinu, teda seno, senáž a siláž, ale nie v nejakom veľkom množstve. To je vláknina, ktorú táto zver potrebuje. Okrem toho v lese je dostatok lesných semien, ako sú bukvica, žaluď,“ priblížil Petro.

Veľké stavy vysokej zveri

Stavy vysokej zveri sú v súčasnosti podľa neho veľmi veľké, čo sa odzrkadľuje aj na škodách spôsobených na poľnohospodárskych kultúrach a lesných porastoch, preto cieľom nie je nadmerným prikrmovaním zvyšovať jej populáciu.

Seno je dôležité, aby v prípade snehovej nádielky zver nerobila škody najmä na mladinách ohryzom a lúpaním. Dáva sa do krmelcov, kde je chránené od poveternostných vplyvov, aby nezhnilo.

Starať sa treba aj o malú zver

Starať sa pritom treba aj o malú srstnatú a pernatú zver, teda bažanty a zajace. „Je možné, že v najbližšom období napadne sneh, a potom by mala táto zver sťažený prístup k potrave,“ vysvetlil predseda združenia. Pre zajace sú menšie kŕmidlá na seno, pre bažanty zásypy.

„Dáva sa tam taká miešanka - kukurica, pšenica, hrach a všelijaký výmet z čističiek,“ dodal Petro. Región Slanských vrchov, ako aj ďalšie oblasti v minulom roku poznačil výskyt AMO. K nariadeným opatreniam patril zvýšený lov diviakov s cieľom znížiť ich populačnú hustotu a vyhľadávanie uhynutých kusov.

„Opatrenia z našej strany boli určite dostačujúce. Strelili sme viac ako 100 diviakov, z ktorých bolo okolo 30 pozitívnych a ďalších asi 20 sme našli uhynutých. V súčasnom období je podľa výsledkov vidno, že počet diviakov pozitívnych na AMO u nás už poklesol,“ skonštatoval Petro.

PZ Slanská dolina má 38 členov a vykonáva právo poľovníctva na 4046 hektároch, z toho je 860 hektárov lesa.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…