Dobré noviny
Dobrá správa pre austrálsku faunu. Objavili dva nové druhy cicavcov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Dobrá správa pre austrálsku faunu. Objavili dva nové druhy cicavcov

Vakoveverica veľká
Vakoveverica veľká — Foto: Reprofoto The Age/PAVEL GERMAN

Vďaka analýze DNA vedci objavili dva nové vačkovce veľké ako mačka.

CANBERRA 11. januára – Ničivým požiarom v Austrálii na prelome rokov 2019 a 2020 podľa vedcov podľahla až miliarda živočíchov. O to potešujúcejšia je správa, že sa austrálskym zoológom podarilo objaviť dve nové druhy cicavcov – drobných vačkovcov. Informuje o tom CNN.

Doposiaľ totiž vedci predpokladali, že existuje iba jeden druh vakoveverice veľkej, známej aj ako vakoveverica skákavá. Dnes to však už neplatí.

Analýza DNA

Hoci sa odborníci už dlhšie domnievali, že môže ísť o rôzne druhy, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a fyziológiou, nikdy nemali dostatok dôkazov. Analýza DNA ukázala dva nové poddruhy. Výsledky analýzy boli uverejnené v štúdii v časopise Scientific Reports.

„Austrálska biodiverzita je vďaka tomu bohatšia,“ uviedol profesor Andrew Krockenberger z James Cook University, ktorý bol súčasťou výskumného tímu. „Nie každý deň objavíte nového cicavca, nieto ešte dvoch,“ dodal v tlačovej správe univerzity.

Zraniteľné

Vačkovce dostali latinské názvy Petauroides volans, Petauroides minor a Petauroides armillatus. Rovnako ako koaly, aj oni sa živia iba listami eukalyptu. Žijú v lesoch Veľkých predelových vrchov, ktoré sa tiahnu pozdĺž východného pobrežia od severného Queenslandu až po južnú Viktóriu.

Kedysi bol ich výskyt bežný, dnes podľa ochranárov ich počet veľmi rýchlo klesá, čo v nich vzbudzuje obavy. V najväčšej miere ich ohrozuje strata a fragmentácia ich prirodzeného prostredia v dôsledku ťažby dreva, prírodných katastrof a zmeny podnebia. Práve preto ich Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov zaradila na červený zoznam ohrozených druhov ako „zraniteľné“.

Posun v ochrane zvierat

Ochranári veria, že nový objav bude mať významný vplyv na ochranu austrálskych zvierat. „Nedostatok poznatkov o genetickej štruktúre druhov môže mať za následok neschopnosť správne riadiť a chrániť druhy pred vyhynutím,“ uvádza sa v štúdii.

„Platí to najmä v dôsledku prírodnej katastrofy, keď je potrebné prijímať rozhodnutia o starostlivosti o divočinu rýchlo a za ťažkých podmienok,“ ozrejmili autori štúdie. Austrálske úrady podľa CNN po požiaroch a po tomto objave nanovo prehodnocujú stav ochrany viacerých druhov zvierat.

Už ste čítali?