Dobré noviny
Pred 200 rokmi sa narodil velikán Janko Matúška. Vďaka nemu máme hymnu
TASR
TASR

Pred 200 rokmi sa narodil velikán Janko Matúška. Vďaka nemu máme hymnu

Vľavo najstarší zápis textu hymnickej piesne Nad Tatrou sa blýska v denníku Viliama Paulíny-Tótha, vpravo Janko Matúška
Vľavo najstarší zápis textu hymnickej piesne Nad Tatrou sa blýska v denníku Viliama Paulíny-Tótha, vpravo Janko Matúška — Foto: TASR/Michal Svítok, archív

Básnik a spisovateľ, autor textu slovenskej hymny Janko Matúška patril k popredným príslušníkom generácie štúrovcov.

Dolný Kubín/Bratislava 10. januára (TASR) - Básnik a spisovateľ, autor textu slovenskej hymny Janko Matúška patril k popredným príslušníkom generácie štúrovcov. Prejavil sa ako nadaný básnik, najbližšie mal k poézii Janka Kráľa, s ktorým ho spájalo aj celoživotné priateľstvo.

Jeho literárne dielo mu počas života nikdy nevyšlo v ucelenej podobe. Stalo sa tak až pri príležitosti storočnice jeho narodenia v roku 1921. Súborné dielo s názvom Janka Matúšku Sobrané spisy básnické vydala Matica slovenská. V nedeľu 10. januára uplynulo od narodenia Janka Matúšku 200 rokov.

Na lýceu spoznal Štúra

Janko Matúška sa narodil 10. januára 1821 v Dolnom Kubíne v rodine remeselníka. Jeho učiteľom v rodnom meste bol národne uvedomelý Leopold Bruck, ktorý patril k zakladateľom Matice slovenskej. Už v rannej mladosti v ňom tak vzbudil záujem o vlastenectvo.

V roku 1839 odišiel Matúška študovať do Bratislavy na Evanjelické lýceum. Stal sa aj poslucháčom Ústavu reči a literatúry československej a začal písať básne. Na lýceu v tom čase panovala tvorivá atmosféra. Mladí študenti sa vzdelávali pod vedením Juraja Palkoviča a Ľudovíta Štúra, ktorí ich nabádali, aby svoje diela už nepísali v bernolákovčine, ale v spisovnej slovenčine.

Odišiel na protest

Matúškové prvé dielo v spisovnej slovenčine bola báseň Pri uvítaní bratov (1843). Nasledovali veršované historické povesti (Pomsta, Klára Zachová, Hrdosť), balady na motívy ľudovej slovesnosti (Kozia skala, Púchovská skala), príležitostná kratšia lyrika, piesne a rečňovanky.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?