Nitra aj Košice majú za sebou ďalší deň testovania. Zatiaľ objavili toľkoto pozitívnych
TASR
TASR

Nitra aj Košice majú za sebou ďalší deň testovania. Zatiaľ objavili toľkoto pozitívnych

V sobotu, počas druhého dňa plošného testovania v Nitre, prišlo na odberné miesta 14 551 ľudí.

V Nitre sa v piatok 8. januára 2021 o 15. hodine začalo plošné testovanie na ochorenie COVID-19. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 9. januára (TASR) – V sobotu, počas druhého dňa plošného testovania v Nitre, prišlo na odberné miesta 14 551 ľudí. Z nich bolo pozitívnych 339.

Plošné testovanie prebieha v Nitre od piatka (8. 1.), keď na testy prišlo 10 585 ľudí. Podľa údajov z radnice tak bolo v priebehu dvoch dní pretestovaných 25 136 ľudí. „Celkovo bolo pozitívnych 635, čo je 2,53 percenta," informoval mestský úrad.

Posledný deň na otestovanie

V nedeľu (10. 1.) je posledný deň, keď sa môže dať verejnosť otestovať. K dispozícii je 37 odberných miest, ktoré budú fungovať od 8. do 17. hodiny. "Pri plánovaní netreba zabúdať na obednú prestávku dobrovoľníkov v čase od 12. do 13. hodiny. Odberné miesta sa zatvárajú o 16.30 h, aby sa stihli vyhodnotiť posledné testy," oznámil magistrát.

Od pondelka 11. januára začne na území celého okresu platiť sprísnený zákaz vychádzania. Bez negatívneho testu na nový koronavírus, ktorý nesmie byť starší ako sedem dní, nebude možné chodiť do zamestnania ani do prírody, iba do najbližších potravín, drogérie či lekárne. Polícia už v týchto dňoch sprísnila kontroly, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákazu vychádzania.

Výsledky z Košíc

Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 v Košiciach odhalilo za piatok (8. 1.) a sobotu takmer 500 pozitívnych prípadov. Otestovali skoro 32 000 ľudí. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Fabian.

Ako ďalej priblížil, odberové tímy vykonali za sobotu vyše 19 000 testov a zistili takmer 300 pozitívnych prípadov. „Miera pozitivity v percentách na tento deň je na úrovni 1,52,“ doplnil hovorca.

Odberové miesta sa počas nedele (10. 1.) otvoria opäť o 09.00 h a testovať sa bude až do 17.00 h. Vzhľadom na to, že v sobotu boli odberové miesta bez čakania, mesto sa snaží ľudí povzbudiť, aby prišli na testovanie.

„V tejto chvíli už nie je potrebné preferovať konkrétne skupiny ľudí (pracujúcich a tých, ktorí sa starajú o blízkych), pokojne sa môže prísť otestovať ktokoľvek, kto potrebuje. Máme dostatok kapacít,“ ozrejmil Fabian.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…