Dobré noviny
Muž sa vrátil do rádioaktívnej Fukušimy, aby sa staral o zvieratá, ktoré tam ľudia nechali
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Muž sa vrátil do rádioaktívnej Fukušimy, aby sa staral o zvieratá, ktoré tam ľudia nechali

Archívna snímka, Naoto sa rozhodol podať pomocnú ruku nevinným zvieratám.
Archívna snímka, Naoto sa rozhodol podať pomocnú ruku nevinným zvieratám. — Foto: facebook.com – Naoto Matsumura

Státisíce ľudí opustili svoje domovy vzhľadom na obavy z úniku rádioaktívnych materiálov a riziko kontaminácie. V okolitej oblasti však ostali zvieratá, o ktoré sa nemal kto postarať.  

TÓHOKU 9. januára - Silné zemetrasenie, prívalové vlny cunami a následná jadrová katastrofa vo Fukušime z 11. marca 2011 napáchali obrovské škody. Spôsobili najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska, pričom pri katastrofe zahynulo alebo je stále nezvestných približne 19-tisíc ľudí, uviedla TASR s odvolaním na agentúru DPA. 

Vo vyľudnenej zóne ostali zvieratá

Jadrová elektráreň Fukušima I mala po katastrofe poškodené tri zo šiestich reaktorov. Státisíce ľudí opustili svoje domovy v okolitej oblasti v dôsledku obáv z radiácie a jej nežiaducich účinkov. Oblasť do 20 kilometrov bola vyľudnená a kategorizovaná ako zakázaná zóna.

Ostali tam však aj nevinné zvieratá, o ktoré sa nemal kto postarať. Už pred niekoľkými rokmi spoznal celý svet Naota Matsumura, ktorý sa ešte v roku 2011 ako 51-ročný vrátil do vyľudnenej zóny, aby podal pomocnú ruku opusteným zvieratám, uviedol portál Bored Panda

Zvieratá boli pre neho najdôležitejšie 

Dnes 60-ročný Naoto Matsumura sa spočiatku vrátil len pre svoje zvieratá, no s odstupom času si uvedomil, že aj ostatné potrebujú pomoc. Zistil, že tisícky kráv umreli v stodolách, no stále sa mu podarilo zachrániť mnoho živočíchov. 

Lekári tvrdia, že ochorie možno tak o 30, 40 rokov, a preto sa tým Naoto nijako nestresuje.
Lekári tvrdia, že ochorie možno tak o 30, 40 rokov, a preto sa tým Naoto nijako nestresuje. Foto: Facebook/Naoto Matsumura

Aj napriek tomu, že si od počiatku uvedomoval riziko kontaminácie, zvieratá boli pre neho vždy na prvom mieste. „Lekári mi povedali, že z radiácie ochoriem tak o 30, 40 rokov. To už budem ale zrejme aj tak mŕtvy, a tak mi to môže byť jedno,“ vyjadril sa už v minulosti Naoto pre médiá.

Archívna snímka z roku 2012. Naoto sa rozhodol podať pomocnú ruku nevinným zvieratám. — Foto: facebook.com – Naoto Matsumura
Archívna snímka, Naoto sa s láskou stará o zvieratá. — Foto: facebook.com – Naoto Matsumura
Archívna snímka, Naoto spolu so štvornohými miláčikmi. — Foto: facebook.com – Naoto Matsumura

Naoto neplánuje v práci poľaviť

11. marca 2021 to bude už desať rokov od tejto katastrofy a Naoto sa aj dnes stále rovnako neúnavne stará o zvieratá vo Fukušime. „Pevne verím, že v jadrových elektrárňach v rôznych častiach Japonska už nedôjde k podobným haváriám,“ skonštatoval Naoto na svojom blogu, ktorý sa pre neho stal akýmsi denníkom. Informuje na ňom aj o tom, ako pandémia zmenila jeho každodenný život. 

Posledné fotky pridal Naoto 1. januára 2021. V najnovšom príspevku ďakoval všetkým podporovateľom a sľúbil, že v práci nepoľaví.
Posledné fotky pridal Naoto 1. januára 2021. V najnovšom príspevku ďakoval všetkým podporovateľom a sľúbil, že v práci nepoľaví. Foto: Blog.goo.ne.jp/tokigootokiboo

Posledný príspevok na blogu je z prvého januára 2021. Naoto v ňom vyjadruje ľútosť nad tým, že mnohí ľudia v Japonsku pre pandémiu nového koronavírusu prišli o prácu, no zároveň ďakuje za úžasnú podporu ľuďom z celého sveta. Naoto prežíva práve vďaka sponzorským darom od ľudí z celého sveta. Vďaka nim sa môže starať o opustené zvieratá vo Fukušime. 

Všetkým jeho podporovateľom a fanúšikom v novoročnom prianí zároveň sľúbil, že: „Budem aj naďalej tvrdo pracovať“.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?