Michaela otvorene o úzkosti: V čase záchvatov mám pocit, že o chvíľu umriem. V hlave sa už lúčim s blízkymi
Svoje pocity a osobné skúsenosti zdieľa už dlhší čas na sociálnych sieťach a každý týždeň sa jej niekto zdôverí so svojimi problémami. Vždy však zdôrazňuje, že nie je odborníčka.
BRATISLAVA 10. januára - Michaela Eliášová začala mať v pätnástich rokoch úzkostné záchvaty. V tom čase ich však nevnímala ako niečo zlé alebo nevšedné. S odstupom času si zmeny začali všímať aj jej blízki, o rok neskôr jej učitelia odporučili psychológa. Ten jej urobil test na bipolárnu poruchu. Toto ochorenie sa u nej nepotvrdilo a psychológ jej odporučil pravidelný príjem potravy, spánok a šport. Naďalej si myslela, že je len náladová. Bola presvedčená o tom, že podobné stavy prežíva v puberte každý. O dva roky neskôr videla na Youtube krátky film o úzkosti a všetko do seba zapadlo. Zistila, že úzkosť v takejto miere nepociťujú všetci, no dá sa to riešiť. Diagnózu jej potvrdili pred pár mesiacmi, približne po piatich rokoch od prvých príznakov. Aj napriek tomu, že nie je študovaná odborníčka, o úzkosti hovorí otvorene. Vychádza pritom z vlastných skúseností, rozhovorov s doktormi alebo zo samoštúdia.
Pocity, ktoré prežíva
Michaela prežíva úzkostné stavy v rôznych situáciách. Najväčšie problémy má však s davmi ľudí. Ide predovšetkým o svadby, párty, stužkové, protesty, no úzkosť niekedy pociťuje aj počas školských prednášok či v obchodných centrách. „Môže to vyzerať tak, že keď je človek sám, všetko je v poriadku, no opak je pravdou. Úzkostný záchvat môže prísť kedykoľvek počas dňa, v akejkoľvek situácii,“ objasnila pre Dobré noviny Michaela Eliášová.
V čase záchvatov pociťuje rýchle búšenie srdca, zrýchlené dýchanie, točí sa jej hlava a zatmieva sa jej pred očami. „Okrem toho mám pocit, že mi niekto sedí na hrudi. Prichádza triaška, plač, vracanie, ako aj pocit, že o chvíľu umriem. V hlave sa lúčim s blízkymi. Nič mi nedáva zmysel,“ prezradila a dodala, že každý človek prežíva iné príznaky na rôzne silnej úrovni a každý záchvat je iný.
V takýchto situáciách jej najviac pomáha zaľahnutie. Pokiaľ sa nachádza v miestnosti so spolubývajúcou, poprosí ju, aby si na ňu ľahla. Ak je sama, zakryje sa čo najťažšou dekou. Ak úzkosť prichádza v zlej situácii, napríklad počas nakupovania potravín, snaží sa dostať situáciu pod kontrolu a zodpovedať si otázky – ako sa cíti a čo je teraz dôležité. Na rýchle zaplatenie a cestu domov to podľa jej slov stačí. Okrem toho si váži ľudí, ktorí jej dajú pocítiť, že na to nie je sama. Niekedy stačia maličkosti, ako napríklad poslanie podporného obrázku.
Nebezpečné myšlienky a strach
Úzkosť jej do veľkej miery ovplyvňuje život. Michaela spomína na svoju stužkovú, keď bola len na nástupe a povinnom programe. „Každú chvíľu, keď som nebola potrebná v hlavnej sále, som presedela v šatni na zemi. S takouto ťažkosťou sa zúčastňujem aj iných spoločenských podujatí. Párty či návšteva klubov neprichádza vôbec do úvahy,“ uviedla.
Michaela si myslí, že pandémia výrazne ovplyvnila duševné zdravie mnohých ľudí. „Aj keď nemusí ísť hneď o duševnú poruchu, návštevou psychológa nič nepokazíme a už vôbec sa za to nemusíme hanbiť. Nemali by sme robiť z duševných porúch strašiakov a z diagnostikovaných ľudí hneď bláznov,“ skonštatovala s tým, že nebezpečná je aj myšlienka, že iní ľudia sú na tom omnoho horšie.
Slová, na ktoré by si ľudia mali dávať pozor
Teší ju, že téma duševného zdravia už nie je takým tabu, ako kedysi. Na druhej strane, svoje pocity zdieľa už dlhší čas na sociálnych sieťach a každý týždeň sa jej niekto zdôverí so svojimi problémami. „Títo ľudia nemajú vo svojom okolí nikoho, komu by sa mohli buď zdôveriť, alebo kto by ich pochopil. Ich okolie mnohokrát používa frázy, ktoré dokážu viac ublížiť ako pomôcť, a to je podľa mňa veľký problém,“ vysvetlila a doplnila, že ľudí, ktorí jej napíšu, vždy upozorní, že nie je odborníčkou ani psychologičkou a môže zdieľať len svoje skúsenosti. O to viac ju teší, keď im pomôže vybaviť návštevu u dobrého profesionála.
Mladá študentka si však nie je istá, či sa ľudia môžu raz a navždy zbaviť úzkosti. Dôležitá je však podľa jej slov odborná pomoc. „Návštevu psychológa prepláca v mnohých prípadoch poisťovňa. Stačí len výmenný lístok od všeobecného lekára. Na druhej strane, na návštevu psychiatra nepotrebujete žiadny výmenný lístok, stačí sa len objednať. Psychoterapiu však robí málokto, v tomto prípade by som radšej kontaktovala klinického psychológa,“ uzavrela Michaela Eliášová.