Dobré noviny
Známy český odborník odporúča: Tieto rady pomôžu prežiť izoláciu v zdraví, sú účinné proti covidu
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Známy český odborník odporúča: Tieto rady pomôžu prežiť izoláciu v zdraví, sú účinné proti covidu

Profesor Jaroslav Flegr už mesiace radí, ako sa správať v pandémii. Jeho predpovede vychádzajú.
Profesor Jaroslav Flegr už mesiace radí, ako sa správať v pandémii. Jeho predpovede vychádzajú. — Foto: FB/Jaroslav Flegr

Dobrá rada nad zlato. Český profesor ekológie a evolučný biológ Jaroslav Flegr je jedným z odborníkov, ktorí vnášajú do pandémie jasné a hodnotné rady, ako sa covidu brániť.

PRAHA 7. januára - Je aktívny na sociálnych sieťach, a aj keď má ako profesor práce vyše hlavy, rád si nájde čas na komunikáciu nielen varovných odporúčaní, ale i na diskusiu o víruse. Jeho predpovede o tom, ako sa krivka pandémie bude vyvíjať sa takmer vždy potvrdili.

Snaží sa svoje bohaté poznatky zo sféry vírusov komunikovať aj s politikmi, bohužiaľ, často jeho dobre mienené rady ignorujú a napokon vydajú opatrenia, ktoré buď nestačia, alebo vývoj pandémie len zjemnia. Jaroslav Flegr však na sociálnej sieti ku každému príspevku pridáva aj hodnotné „proticovidové dvanástoro“.

Najnovší príspevok Jaroslava Flegra o tom, či podľa neho budú v Česku zavedené takzvane covidpasy.

Ide o súbor rád a odporúčaní, ktoré môžu jednotlivcom nielen pomôcť chrániť sa pred vírusom, ale aj zabezpečiť duševnú pohodu v tak tažkej situácii, ako je samotná pandémia či izolácia od ostatných. Flegr podotýka, že dodržiavať všetky body by bola utópia. Ľudia predsa musia chodiť do práce, alebo sa starať o svojich príbuzných. Vyzýva tak na to, aby si každý vybral, čo mu vyhovuje a keď tých bodov splní čo najviac, o to lepšie.

Jaroslav Flegr radí:

1. Dodržujte sociálny odstup – ak to je možné, nepribližujte sa k iným ľuďom bližšie ako na dva metre, nedotýkajte sa ich.

2. Umývajte si ruky mydlom hneď potom, ako sa dotknete predmetov, ktorých sa dotýkali alebo eventuálne mohli dotknúť iní ľudia. Doma aj inde dezinfikujte predmety, ktoré používa viac ľudí (klávesnice, kľučky...).

3. Noste kvalitný respirátor a vyžadujte to aj od ľudí vo svojom okolí.

4. Nevychádzajte z domu, ak to nie je nevyhnutné. Pracujte doma, ak môžete zmeniť zamestnanie tak, aby ste mohli mať homeoffice, spravte to.

5. Nakupujte veci hlavne z internetu, aby ste sa vyhli obchodom.

6. Nezúčastňujte sa hromadných akcií – za tie sa považujú stretnutia piatich a viacerých ľudí. Týka sa to aj rodinných príslušníkov.

7. Vetrajte a udržujte v miestnosti relatívne vysokú vlhkosť (nad 40%) napríklad tým, že si v miestnosti nastavíte nižšiu teplotu (18 – 20 stupňov Celzia) a pritom budete nosiť teplejšie oblečenie. V suchšom prostredí totiž kvapôčky vírusu vysychajú a vírus sa udrží vo vzduchu dlho, prejde väčšiu vzdialenosť.

8. Udržujte sa v dobrej fyzickej kondícii – jedzte veľa ovocia a zeleniny, vitamínov (predovšetkým vitamíny C a D – oboje v doporučených denných dávkach), pohybujte sa na čerstvom vzduchu, ale len v oblastiach, kde nestretávate ľudí. Dostatočne odpočívajte a spite.

9. Udržujte sa v dobrej psychickej kondícii – komunikujte telefonicky či elektronicky s rodinou a priateľmi, konzumujte na diaľku kultúru – pustite si divadelné predstavenia, koncerty, filmy, čítajte knihy, vzdelávajte sa, pomáhajte druhým, snažte sa aspoň raz denne si urobiť radosť, pokojne aj dvakrát druhým.

10. Ak tým neohrozíte rodinný rozpočet, utrácajte. Za vybavenie domácnosti, knihy, vzdelávanie, vybavenie dielne, záhradkárske náčinie, za dovoz jedla z obľúbenej reštaurácie. Šetrnosť a striedmosť býva považovaná za cnosť – v súčasnej situácii to neplatí. Investujte do svojej budúcnosti, bavte sa a nechajte zarobiť iným.

11. Hľadajte v novej situácii nové príležitosti. Skúste napísať knihu, divadelnú hru, skúste zložiť pieseň, maľovať, skúste sa priučiť novému remeslu.

12. Nainštalujte si aplikáciu eRoušku. (platí len v Česku, na Slovensku táto aplikácia nefunguje, pozn. red.)

Už ste čítali?