Dobré noviny
Nový projekt začína boj proti úplatkom v zdravotníctve
SITA
SITA

Nový projekt začína boj proti úplatkom v zdravotníctve

Nahlasovateľom korupcie chce Transparency International Slovensko poskytnúť ľudskú a právnu ochranu a zároveň v prípade potreby aj náhradnú lekársku starostlivosť.

BRATISLAVA 29. októbra - Slováci sú len málo ochotní oznamovať korupciu, ročne tak urobí približne iba 200 z nich.

Len v samotnom zdravotníctve pritom až 500 tisíc ľudí v anonymnom prieskume priznalo, že za posledné tri roky dobrovoľne dali, respektívne bol od nich vyžadovaný úplatok od lekára.

Problémom podľa Pavla Nechalu z Transparency International Slovensko (TIS) je v tom, že ľudia neveria, že poukázaním na korupciu sa niečo zmení, neveria polícií ani súdnictvu. Rovnako v nich prevláda aj obava, že im nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť. TIS preto začína s projektom Stop úplatkom v zdravotníctve.

Podľa Nechalu je práve oblasť zdravotníctva najviac postihnutá korupciou. Ako vysvetlil, cez nový projekt poskytnú ľuďom, ktorí nahlásia úplatky, ľudskú a právnu ochranu a zároveň v prípade potreby aj náhradnú lekársku starostlivosť. TIS môžu nahlasovatelia korupcie kontaktovať telefonicky či vyplnením formulára na webe Stop úplatkom. "Predmet oznamovania a asistenciu chceme sústrediť výhradne na trestné činy korupcie, respektíve trestné činy, ktoré súvisia s korupciou. Bohužiaľ, nevieme sa venovať všetkým problémom, ktoré sú v zdravotníctve," uviedol Nechala.

Projekt na tri roky

Pacientom bude TIS poskytovať informácie o vhodnom postupe pri obrane proti korupčnému konaniu, výklad o uplatňovaní právnych predpisov a taktiež informácie o inštitúciách, ktoré sa venujú kontrole poskytovania zdravotnej starostlivosti. Rovnako tak TIS bude asistovať pri koncipovaní rôznych podaní. "V neposlednom rade, keďže máme povinnosť oznamovať korupčné trestné činy, tak budeme asistovať pri podávaní a sledovaní prípadov na Špeciálnu prokuratúru," povedal Nechala.

Projekt je zatiaľ naplánovaný na tri roky, začína v utorok. Pracovať na ňom budú dvaja právnici a zastrešovať poradenstvo bude práve Nechala. Projekt je otvorený pre pacientov, od ktorých bol vyžiadaný úplatok, tak aj pre zdravotnícky personál, ktorý vie o vyžadovaní úplatkov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale tiež o nehospodárnosti pri prevádzke zdravotníckych zariadení.

Financie od kandidáta na prezidenta

Projekt si za cieľ kladie zníženie vyžiadaných úplatkov od lekárov až o 30 percent. Sumou 60 tis. eur ho celý financuje kandidát na prezidenta Andrej Kiska. Kiska však odmieta, že by išlo o prezidentskú kampaň. Ako uviedol, oblasti zdravotníctva sa venuje už niekoľko rokov. To bol podľa Nechalu aj dôvod, prečo do toho projektu nakoniec išli. "Vnímame doterajšie aktivity pána Kisku tak, že tejto oblasti sa nevenuje iba v súvislosti s prezidentskou kampaňou, ale venoval sa jej aj predtým," skonštatoval Nechala.

Ako Nechala uviedol, podobný projekt, avšak nie v zdravotníctve, TIS realizovali už v minulosti. Stroskotal však práve na financiách. Uvíta preto, ak sa do financovania nového projektu zapoja viaceré subjekty.

Už ste čítali?