Európa schválila druhú vakcínu. Čo vieme o očkovacej látke od spoločnosti Moderna?
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Európa schválila druhú vakcínu. Čo vieme o očkovacej látke od spoločnosti Moderna?

Európska lieková agentúra dnes schválila vakcínu od americkej spoločnosti Moderna. Európa tak zrejme už čoskoro dostane svoju druhú vakcínu proti covidu. Čo o nej vieme?

Na snímke žena očkovaná vakcínou proti covidu a vpravo krabice obsahujúce vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna. — Foto: TASR/AP

BRUSEL/BRATISLAVA 6. januára - Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila v stredu v poradí druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Ide o vakcínu od spoločnosti Moderna. Predsedkyňa eurokomisie Ursula von der Leyenová na svoj Twitter napísala, že „vakcína je bezpečná a efektívna“.

AKTUALIZOVANÉ o 18:00: Vakcínu už schválila aj Európska komisia
Vakcínu spoločnosti Moderna schválila na použitie v EÚ aj Európska komisia

Čo o vakcíne od spoločnosti Moderna teda zatiaľ vieme? Štátny ústav pre kontrolu liečiv na svojom Facebooku pripomenul základné charakteristiky vakcíny od americkej spoločnosti. Vakcína je určená pre dospelých ľudí od 18 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii.

Ako je to s účinnosťou vakcíny

Klinické skúšanie ukázalo, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov COVID-19 o 94,1 %. U účastníkov, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 (vrátane pacientov s chronickým ochorením pľúc, ochoreniami srdca, obezitou, ochoreniami pečene, diabetom a HIV), sa preukázala účinnosť 90,9 %. Vysoká účinnosť bola potvrdená bez ohľadu na pohlavie či rasovú alebo etnickú príslušnosť,“ uvádza Štátny ústav na margo účinnosti vakcíny. 

Najčastejšie nežiaduce účinky

Rovnako ako vakcína od konzorcia Pfizer-BioNTech aj vakcína od Moderny sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi jednotlivými dávkami je 28 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne len mierne a krátkodobé. 

Medzi nežiaduce účinky patria bolesť a začervenanie v mieste vpichu, napuchnuté alebo citlivé uzliny v podpazuší, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica, horúčka, nevoľnosť a zvracanie.

Ako vakcína funguje 

Princíp fungovania vakcíny od Moderny je rovnaký ako v prípade vakcíny od farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Obe vakcíny obsahujú mRNA, teda nosič genetickej inštrukcie. „Obsahuje návod, pomocou ktorého si ľudský organizmus vytvorí časť vírusu, konkrétne spike proteín. Spike proteín sa nachádza na obale koronavírusu SARS-CoV-2 a pomocou neho koronavírus vstupuje do ľudských buniek. Ľudský organizmus si po očkovaní spike proteín vytvorí sám. Imunitný systém následne tento proteín rozozná ako cudzí a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky. Keď sa v budúcnosti organizmus s koronavírusom SARS-CoV-2 stretne, imunitný systém ho rozozná a dokáže voči nemu bojovať,“ vysvetľuje Štátny ústav.

EÚ bude mať aj vďaka Moderne vakcín viac ako dosť

Európska komisia (EK) v stredu popoludní vydala podmienené povolenie na uvedenie na trh pre vakcínu proti COVID-19 vyvinutú spoločnosťou Moderna. Komisia spresnila, že povolenie je v súlade s pozitívnym vedeckým odporúčaním založeným na dôkladnom posúdení bezpečnosti, účinnosti a kvality vakcíny zo strany Európskej agentúry pre lieky (EMA) a je schválené členskými štátmi EÚ.

Komisia pripomenula, že ide v poradí o druhú vakcínou proti ochoreniu COVID-19 povolenú na trhu EÚ.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla, že s vakcínou Moderna budú mať občania EÚ k dispozícii ďalších 160 miliónov dávok očkovacích látok. „A ďalšie vakcíny prídu. Európa zabezpečila až dve miliardy dávok potenciálnych vakcín proti COVID-19. Budeme mať viac ako dosť bezpečných a účinných vakcín na ochranu všetkých Európanov,“ odkázala v správe pre médiá.

Vakcínu od Moderny bude používať aj Slovensko

Vakcína od spoločnosti Moderna sa bude využívať aj na Slovensku. Krajina má zakontrahovaných milión dávok týchto vakcín a už čoskoro na naše územie príde prvých 12-tisíc dávok. Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Zdravotníctvo je podľa neho na používanie tejto vakcíny pripravené. „Čo sa týka jej prepravy a manipulácie, ide o jednoduchšie logistické spracovanie. Mrazový reťazec je potrebný do -20 stupňov,“ zdôraznil Krajčí.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…