Stačí tak málo. Tento jednoduchý návyk vám pomôže zhodiť nadbytočné kilá a zlepší kondičku
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Stačí tak málo. Tento jednoduchý návyk vám pomôže zhodiť nadbytočné kilá a zlepší kondičku

Niekedy je menej viac. Aj ľudia, ktorí neprepadli striktne zdravej strave či každodennému cvičeniu môžu žiť zdravšie a schudnúť. 

— Foto: pexels.com

BRATISLAVA 6. januára - Aj mnohí odborníci, tréneri či výživoví poradcovia sa spoločne zhodnú na niektorých veciach. Jednou z nich je to, že ľudia „zabudli chodiť“. Trh sa preorientoval viac na sedavú kancelársku prácu, využívame autá, ktoré sú finančne oveľa dostupnejšie ako pred desiatkami rokov. Obchody sú takmer na každom kroku, väčšinu vecí objednáme online. Rovnako aj pandémia nepomohla aktívnemu spôsobu života. Odborníci však dvíhajú varovný prst – nevyhovárajme sa, choďme!

Jednoduchá prechádzka

Áno, tak jednoduché to môže byť. Lekári vyzdvihujú benefity tak jednoduchej veci, ako je chôdza. Rezká niekoľkominútová chôdza, počas ktorej sa nám prekrví organizmus, naštartuje metabolizmus, do tela dostaneme väčšie množstvo kyslíka, spálime kalórie, spevníme lýtka či stehná. Mohli by sme pokračovať vo vymenúvaní ďalších benefitov, ale už len tieto overené príklady nás na chôdzu môžu navnadiť.

Stačí skutočne pár minút denne – samozrejme, čím viac tým lepšie, a ak to je v prírode či menej obývanej oblasti, kde je vzduch čistejší, o to lepšie. Veľmi dôležité je aj to, aby ste chôdzu praktizovali pravidelne. Nestačí pár minút týždenne, ideálne by to malo byť každý deň, a postupne si pridávajte minutáž, tempo či vzdialenosť.

Stačí len pár minút denne a ucítite zmenu. Prechádzať sa môžete v každom ročnom období.
Stačí len pár minút denne a ucítite zmenu. Prechádzať sa môžete v každom ročnom období. Foto: Unsplash/Bonnie Kittle

Zmenu ucítite rýchlo

Už po pár dňoch či týždňoch prídu prvé výsledky. Okrem oveľa väčšej energie, ktorou budú vaše telo a myseľ prekypovať, sa vám zlepší spánok, telo bude rýchlejšie spaľovať tuky a teda sa môžete tešiť aj miernemu zníženiu hmotnosti, a je takmer isté, že vaša nálada bude povznesenejšia a pozitívnejšia. Po dlhodobejšom praktizovaní prechádzok aj na dlhšie trasy sa vám môže upraviť držanie tela.

Práve to potrebujeme v tejto dobe všetci. Odborníci sa zhodujú, že pomáhať vám k udržaniu cieľov môžu napríklad hodinky či aplikácia v mobile, ktorá vám po prechádzke dodá presné parametre prejdenej vzdialenosti či spálených kalórií, alebo „parťák“ na cesty. Prechádzka môže byť príjemným časom stráveným s kamarátom či rodinným príslušníkom.

Pokojne ju však praktizujte aj osamote, telo v pohybe a myseľ v pokoji sú skvelou psychohygienou. Nie je na škodu určiť si cieľ – napríklad, že v priebehu týždňa prejdete desať kilometrov. Nasledujúci týždeň si určite už dvanásť, a tak ďalej. Nemusí ísť o prechádzky bez cieľa, internet vám štedro pomôže v nájdení zaujímavých trás v okolí vášho domova či v okrese. Alebo sa len tak prechádzajte po meste, po centre mesta či sídliska a spoznajte tak zákutia vášho okolia.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…