Dobré noviny
Odborníci z Ligy za duševné zdravie radia: Správy sledujte len 30 minút denne, pozor aj na sociálne siete
TASR
TASR

Odborníci z Ligy za duševné zdravie radia: Správy sledujte len 30 minút denne, pozor aj na sociálne siete

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: Pexels/Andrew Neel

Odborníci už teraz hovoria, že koronavírusová pandémia priniesla aj pandémiu psychických porúch. Ako sa starať o svoje duševné zdravie?

Bratislava 6. januára (TASR) - Pandémia nového koronavírusu má negatívny dopad aj na duševné zdravie ľudí. Ako pre TASR povedala Stanislava Knut z Ligy za duševné zdravie, hoci ucelené zhodnotenia zatiaľ nie sú známe, odborníci už teraz hovoria, že priniesla pandémiu psychických porúch. Podľa doterajších štúdií sa podľa jej slov ukazuje, že spoločnosť na túto dlhotrvajúcu krízu vo svojich životoch nebola vôbec pripravená.

Podľa Knut táto situácia prináša nutnosť aktivovať mechanizmy na pomoc vyrovnať sa s ňou. Problém nevidí v dostupnosti rád, ľudia sú však podľa nej sklamaní, že sa im nedarí tieto stratégie zvládania aplikovať hneď. „Pocity ochromenia, neschopnosť okamžite sa aktivovať, môže byť bežnou reakciou na prežívaný stres, či už náhly alebo dlhodobý. Pomáha to pochopiť, prečo tie jednoduché, neustále omieľané rady nedokážu aplikovať na každodenný život,“ uviedla.

Duševnému zdraviu prospieva spánok aj správna strava

Konkrétne rady v krízovej situácii sú stále tie isté. Zmysel vidí v dodržiavaní denného režimu, dostatku spánku, zaspávaní a vstávaní vždy v približne tú istú hodinu. Pomáha otužovanie, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravá, pestrá strava s dostatkom vitamínov.

Odborníci Ligy za duševné zdravie tvrdia, že dbať treba aj na sociálne kontakty. Tie môžu byť aj online. V domácom prostredí zasa pomáha úprimný záujem o blízkeho, ale aj dodržiavanie svojej psychohygieny a času pre svoje koníčky, vlastný priestor osamote, kde môžeme načerpať silu z nášho vnútra.

Správy sledujte max 30 minút denne

Rovnako odporúčajú striedme sledovanie správ, maximálne 30 minút denne, a to z overených informačných zdrojov. Nie je vhodné zahlcovať sa a zapájať sa do rôznych diskusií na sociálnych sieťach, ktoré sa venujú problematike pandémie. Odborníci z oblasti duševného zdravie pripomenuli, že ak človek potrebuje niečo vo svojom živote zmeniť, treba s tým začať postupne a z nových zvykov si vybudovať rutinu. 

Novú náročnú situáciu možno prijať aj ako novú výzvu popracovať na sebe. Z počiatočných neúspechov a občasných zlyhaní netreba byť frustrovaný, treba to prijať a vytrvalo pokračovať ďalej. „Ak na seba dokážeme byť primerane nároční, dokáže nás to posunúť a zdvihnúť naše sebavedomie,“ vysvetlila Knut.

Dôležité je tiež nekarhať sa za svoje pocity. „Mnohé z tých negatívnych a neobvyklých sú práve normálnou reakciou  na nenormálnu situáciu, ktorú zažívame a na ktorú sme neboli dostatočne pripravení. Dôležité je však uvedomovať si, že táto situácia, v ktorej sa nachádzame, nie je trvalý stav - raz sa to skončí. A aj plány a túžby, ktoré nevieme realizovať práve teraz, môžu mať svoj význam aj v budúcnosti,“ dodala Knut.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?