V päťmiliónovom Fínsku sa nachádza až 2 milióny sáun
Inzercia
Inzercia

V päťmiliónovom Fínsku sa nachádza až 2 milióny sáun

Fínska sauna je označovaná za vôbec prvú saunu a ako už jej názov napovedá jej pôvod je vo Fínsku.Tvorí ju miestnosť vyrobená z odolného dreva a v jej vnútri sa nachádza elektrická piecka, prípadne  piecka na drevo, ktoré fungujú na báze telesa s priamym vykurovaním. Niektoré sú naviac vybavené zvlhčovačom vzduchu.Nechýbajú drevené ležadlá zabudované v rôznych výškach, rohože, teplomer s vlhkomerom, saunové svetlá a ďalšie doplnky. Saunu možno umiestniť, ako do interiéru, tak exteriéru.

História 

História fínskej sauny je dlhá a zmienky o nej možno datovať až do roku 7000 pred n.l. Prvé dokumentovateľné informácie pochádzajú z roku 1112. V tom čase sa o fínskych saunách hovorilo, ako o „horúcich drevených saunách, v ktorých sa nahí kúpajúci bijú konármi a nakoniec nalievajú studenú vodu nad seba".

Súčasť národnej identity 

Fínskasauna je neoddeliteľnou súčasťou fínskej kultúry a jej národnej identity. Odhaduje sa, že pri celkovej populácii 5.3 milióna, v krajine nájdeme viac, ako dva milióny sáun. Nachádzajú sa naozaj všade. Majú ich veľké spoločnosti, štátne inštitúcie a dokonca sa nachádzajú aj v parlamente. Svoju oficiálnu saunu má aj prezident krajiny a predseda vlády. Tejto aktivite holdujú ľudia bez rozdielu na vek, pohlavie, či spoločenské postavenie. Najhlbšie položená sauna sa nachádza v hĺbke 1600 metrov v bani Pyhasalmi.

Že je sauna pre fínsky národ viac ako len miestnosť s teplým vzduchom svedčí aj fakt, že je zapísaná v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Väčšina obyvateľov si pobyt v saune dopraje minimálne raz do týždňa, najčastejšie je to v sobotu, ktorá je označovaná ako oficiálny saunový deň.

Priebeh saunovania 

Saunovanie sa začína umytím po ktorom nasleduje sedenie v miestnosti, ktorá je zvyčajne zohriata na 80 až 120 °C. Vyššia teplota sa neodporúča, nakoľko by mohlo dôjsť k zníženiu pozitívnych účinkov na ľudský organizmus a za istých okolností by mohlo dôjsť aj k zraneniu.

Vzduch v saune sa zohreje tak, že sa vrhá voda na žeravé kamene, ktoré zdobia „kiuas“. Ide o špeciálny sporák používaný na zahriatie sauny. To vytvára veľké množstvo mokrej pary, známej ako „löyly“ , ktorá zvyšuje vlhkosť a pocitovú teplotu v saune.

Jednoznačne určiť ideálne teplotu pre pobyt v saune je náročne, nakoľko záleží od viacerých faktorov. K priaznivým regeneračným účinkom však dochádza pri teplote v rozmedzí od 80 do 100 °C. a relatívnej vlhkosti vzduchu okolo 5%. 

Tieto hodnoty závisia najmä od zdravotného stavu, fyzickej kondícii a tiež veku. Deti, starší ľudia a osoby s problémami srdca by mali v saune tráviť podstatne kratší čas, ako ľudia v plnej kondícií. Dobrým indikátorom, že je najvyšší čas opustiť saunu je nadmerné potenie. 

Odporúčaná dĺžka sa pohybuje od 5 do 20 minút po ktorej by sa malo telo schladiť studenou vodou a znovu vojsť do sauny. Tento proces by sa mal opakovať zhruba tri krát.

Pravidlá a zvyky 

Pobyt v saune má aj svoje zaužívané zvyky a pravidlá. Pred vstupom do sauny sa odporúča osprchovať a následne vojsť zakrytí bavlneným uterákom. Akýkoľvek odev sa neodporúča, nakoľko zabraňuje vyparovaniu z pokožky a hrozí, že sa vplyvom vysokej teploty z odevu vyparia škodlivé látky. Z tohto dôvodu je vo verejnej saune zákaz vstupu v plavkách, nakoľko v bazénoch sa nachádza chlór, ktorý sa môže pôsobením vysokej teploty vyparovať. Neodporúča sa počas pobytu v saune piť vodu. Prijímanie tekutín negatívne pôsobí na vylučovanie toxínov z tela. Vodu preto do tela doplňte až po skončení saunovania.

Pozitívny dopad na pleť 

Je všeobecne známe, že pravidelný pobyt vo fínskej saune má blahodárne účinky na ľudskú pleť. Vyššie teploty pomáhajú zbaviť sa pleť baktérií a rôznych nečistôt, ktoré môžu spôsobovať akné. Teplo navyše prekrví pokožku a otvorí póry, čím sa z nich odstraňujú nečistoty, ktoré sa na pleti usadili počas dňa. Treba však dbať na zvýšenú hygienu, keďže to môže platiť aj opačne a do otvorených pórov sa tak môžu dostať nové nečistoty.

Vďaka pravidelnému pobytu v saune bude vaša pokožka zbavená nečistôt a bude vyzerať mladšie a pružnejšie. A to bez použitia rôznych kozmetických prípravkov.

Prevencia proti srdcovocievnym chorobám

Podľa vedeckých zistení ma človek, ktorý pravidelne navštevuje saunu výrazne menšie riziko srdcovocievnych ochorení. To je zapríčinené striedaním pobytu v teplom a studenom prostredí, kedy sa rozširuje krvný obeh.

"Pobyt v saune je ako prírodný Diuretický účinok – znižuje krvný tlak a pracovné zaťaženie srdca,“ vysvetľuje Tanjaniina Laukkanen z Východo Fínskej univerzity v Kuopio. Jeho štúdiá, ktoré zahŕňala 120 ľudí v strednom veku zistili, že ľudia, ktorí navštevujú saunu mali podstatne nižšiu mieru srdcových chorôb a Alzheimera.

Odbúrava stres a pomáha pri nespavosti

Okrem pozitívneho dopadu pri liečbe a prevencií fyzických chorôb sa dá pravidelným saunovaním zlepšiť aj psychický stav človeka. Vďaka pobytu v saune si človek nájde čas na relax, vypne myseľ a zabudne na problémy a stres. .Uľavíte tak svojim nervom a všetky starosti necháte za dverami sauny. Okrem toho si pravidelným navštevovaním sauny vybudujete príjemnú tradíciu, ktorá vás perfektne obrní proti stresu a navodí pocit radosti a šťastia. Všetky spomínané aspekty napomáhajú pri problémoch so spánkom a zabraňujú syndrómu vyhorenia, ktorý je v dnešnej uponáhľanej dobe častou diagnózou.

Posilňuje imunitu a očistí organizmus

Návštevou sauny a následným ochladením sa otužujete a budujete si tak silný imunitný systém.  Akonáhle si telo zvykne na extrémne podmienky, zvýši sa počet bielych krviniek, ktoré vaše telo ochraňujú proti rôznym baktériám a vírusom. Pobytom v teplom prostredí navyše dochádza k vylučovaniu telesných tekutín, vďaka čomu sa z neho vylučujú rôzne toxíny a škodlivé látky.  

Pobytom v saune sa tak váš imunitný systém posilní a telo očistí od nechcených látok.

Ďalšie priaznivé účinky

Pozitívnych účinkov na ľudské telo má saunovanie naozaj veľa. Spomenieme ešte vplyv na dýchacie cesty. V saune sa človek vystavuje dýchaniu teplého a vlhkého vzduchu, čo pozitívne pôsobí na dýchací systém. Inhalácia vlhkej a teplej pary navyše funguje ako úžasný podporný prostriedok pri dýchacích ťažkostiach. Taktiež prispieva pri problémoch s astmou, zápalom priedušiek, či chrápaním.

Vysoká teplota a tým spôsobené potenie znižuje úbytok telesnej hmotnosti. Okrem toho zvýšením teploty o 1°C oproti bežnej telesnej teplote zrýchlite svoj metabolizmus zhruba o 15%. Vďaka tomu tak chudnete rýchlejšie a efektívnejšie.

Ak chcete svojmu telu dopriať vytúžený relax a zároveň spraviť niečo pre svoj organizmus, tak je fínska sauna ideálnym riešením. Nakoľko momentálne vinou opatrení nie je možná návšteva kúpelou, či Wellnes centra je ideálny čas zaobstarať si svoju vlastnú fínsku saunu. Portál saunaproject.cz ponúka možnosť objednať si fínsku saunu priamo na mieru a to už behom dvoch týždňov. Vďaka dlhoročným skúsenostiam dokážu splniť aj náročnejšie požiadavky a komplikované projekty.

Vyberiete si materiál, osvetlenie aj rôzne doplnky a výsledný produkt bude presne podľa vašich predstáv. Saunaproject sa postarajú o všetko od návrhu, výroby, dodania, cez samotnú inštaláciu a prípadní servis. Vašou jedinou starosťou tak bude samotný pobyt v saune, o všetko ostatné je postarané. Doprajte svojmu telu, čo si zaslúži. Navštívte stránku saunaproject.cz a spravte prvý krok na ceste k svojej jedinečnej fínskej saune. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…