Smeru klesajú preferencie, dve opozičné strany si polepšili - Dobré noviny
Dobré noviny
Smeru klesajú preferencie, dve opozičné strany si polepšili

Smeru klesajú preferencie, dve opozičné strany si polepšili

Podľa prieskumu agentúry Focus by Smer opäť vyhral voľby, ale hlas by mu dalo menej ľudí.

BRATISLAVA 29. októbra - Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, vyhral by ich Smer-SD, ktorému by však preferencie v porovnaní so septembrom klesli, teraz by získal 35,5 percenta, v septembri to bolo 36,2 percenta.

Podľa najnovšieho prieskumu preferencií politických strán, ktorý spravila agentúra Focus, na druhom mieste by sa umiestnilo KDH so ziskom 12,8 percenta, ktoré si polepšilo - v septembri mali 11,9 %.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si v porovnaní so septembrom tiež polepšilo, volilo by ho 9,7 percenta potenciálnych voličov, v septembri 7,5 %.

SDKÚ-DS by v októbrových voľbách získala 8,1 percenta, NOVA 5,9 percenta a Most-Híd by volilo 5,8 percenta voličov. Strana maďarskej komunity (SMK) by v prípade, že by sa voľby konali v októbri, získala 5,1 percenta a stranu Sloboda a Solidarita (SaS) by volilo päť percent. Ostatné strany by sa do parlamentu nedostali.

Agentúra Focus prieskum uskutočnila od 8. do 15. októbra na vzorke 1 014 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom položili otázku: "Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej strane by ste dali svoj hlas?" Voliť by nešlo 20,5 percenta opýtaných, 13,5 percenta nevedelo či nechcelo odpovedať.

politická strana preferencie - september (%) 95 % interval spoľahlivosti preferencie - máj (%)
Smer-SD 35,5 31,9 - 39,1 36,2
KDH 12,8 10,3 - 15,4 11,9
OĽaNO 9,7 7,5 - 12,0 7,5
SDKÚ-DS 8,1 6,0 - 10,1 8,1
NOVA 5,9 4,1 - 7,7 4,6
Most-Híd 5,8 4,0 - 7,6 7,1
SMK 5,1 3,4 - 6,8 4,6
SaS 5,0 3,3 - 6,7 5,9
SNS 3,5 2,1 - 4,8 4,5
ĽS Naše Slovensko 2,2 1,3
KSS 2,0 2,1
99% - občiansky hlas 1,1 1,0
Národ a spravodlivosť - NS 1,0 1,0
Strana zelených 0,9 1,4
Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska 0,8 1,1
ĽS-HZDS  0,5 1,5
iná strana  0,1  0,2

Agentúru SITA informoval Martin Slosiarik z Agentúry Focus.

Už ste čítali?

Jana Múdra, sestra Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.

Babi, žijeme, kričí na zomierajúce pacientky sestra Jana. Za 24 rokov pochopila, že musí byť pilierom

Denne zachraňujú životy a od nás si zaslúžia viac pozornosti. Dobré…

Slovenská novinárka Katarína Antenozio, ktorá žije v Miláne.

Katarína žije roky v olympijskom Miláne: Soľnička sa tu nikdy nepodáva z ruky do ruky

Zimná olympiáda je lákadlom aj pre mafiu, prezradila v rozhovore.

Krasokorčuliar Adam Hagara so sestrou a trénerkou Alexandrou Hagarovou.

​Sestra a trénerka Adama Hagaru pre Dobré noviny: Slováci by o ňom mali vedieť jednu vec. Domov pôjdeme pyšní

Úspechy si naozaj vydrel a stojí za nimi veľa odriekania, priznala v rozhovore.

Do Grónska Martina nasledovala celá rodina.

Martin žije 15 rokov v Grónsku: Keď sa na jar oteplí na mínus desať, dievčatá vyťahujú sukne

V Grónsku čas plynie inak. Keď je pekné počasie, práca ide bokom a ide…

Život v zahraničí jej rozšíril obzory a cestovanie odporúča aj ďalším.

Dominika žila v Brazílii: S blond vlasmi som bola atrakciou. Ľudia boli skvelí a so všetkým mi pomáhali

Ľahko sa prispôsobuje, preto prepnúť z brazílskej na anglickú kultúru…