Ako Elvis pomáhal v boji proti detskej obrne. V roku 1956 sa dal aj on zaočkovať pred kamerami
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ako Elvis pomáhal v boji proti detskej obrne. V roku 1956 sa dal aj on zaočkovať pred kamerami

Očkovanie politikov a známych osobností pred očami verejnosti, ktoré v posledných dňoch vidíme, nie je žiadnou novinkou. Pamätnou je vakcinácia Elvisa Presleyho, ktorá dopomohla presvedčiť mladých, aby sa dali zaočkovať proti detskej obrne.

Elvis Presley sa očkuje proti detskej obrne v roku 1956. — Foto: vintag.es

WASHINGTON 3. januára - Keď si v októbri v roku 1956 Američania sadli pred svoje televízne prijímače a naladili si obľúbenú šou Eda Sullivana, na pódiu sa objavil nečakaný promotér verejného zdravia – spevák Elvis Presley.

Predtým, než predviedol svoj hit „Hound Dog“, nechal sa v živom vysielaní pred očami divákov zaočkovať proti detskej obrne. Miestny komisár pre verejné zdravie vtedy na adresu kráľa rock'n'rollu uviedol, že „ukázal príklad mladým ľuďom v krajine“.

Vzor pre dospievajúcich

Práve mladí ľudia predstavovali problém. Obrna sa vnímala ako choroba detí, nie tínedžerov. Takže keď bol rok pred slávnou „injekciou“ Presleyho oznámené, že americký virológ Jonas Salk vyrobil vakcínu, ktorá zastaví pustošenie obrny, počiatočné očkovanie sa zameralo na kojencov a malé deti.

Tínedžerov sa však presviedčalo ťažšie, aby podstúpili vakcináciu. Presley, ktorý bol miláčikom mladých, to mal zmeniť. Dúfali, že ak to spraví on, dospievajúca generácia pôjde v jeho šľapajach.

Jonas Salk - vynálezca vakcíny proti detskej obrne
Jonas Salk - vynálezca vakcíny proti detskej obrne Foto: Wikimedia/SAS Scandinavian Airlines

Detská obrna

V päťdesiatych rokoch bola obrna rozšírená po celom svete. Len v Amerike vírus infikoval viac ako 60-tisíc detí, z ktorých približne 3 000 umrelo. Mnohí z tých, ktorí prežili, zostali po celý život ochrnutí. A hoci sa vírus prenáša najčastejšie medzi deťmi, v bezpečí neboli ani dospelí.

Dospievajúci, ale aj kopa ďalších mali svoje dôvody, prečo nechceli podstúpiť vakcináciu. Jedným z nich bol incident Cutter z roku 1955, keď sa na trh dostali nedostatočne pripravené vakcíny so živým polivírusom (vírus spôsobujúci detskú obrnu), vytvorené v laboratóriách spoločnosti Cutter.

To si vyžiadalo aj obete na ľudských životoch. Dôvera bola na bode mrazu, navyše vakcína bola pomerne nákladná. Fotografie z vysielania, na ktorých očkujú kráľa rock'n'rollu, zaplavili noviny. Elvisov akt viedol k obrovskému nárastu počtu očkovaní, poklesu úmrtí a invalidity.

Elvis Presley ako promotér verejného zdravia. — Foto: vintag.es
Elvis Presley ako promotér verejného zdravia. — Foto: vintag.es
Elvis Presley ako promotér verejného zdravia. — Foto: vintag.es

Správny spôsob

„Očividne to bola pomoc, ako presvedčiť tínedžerov, aby sa dali zaočkovať, ale nie zdrvujúca,“ povedal pre The Guardian Stephen Mawdsley, historik z univerzity v Cambridgei. „Najdôležitejšia však bola iniciatíva, ktorú vyvinuli samotní tínedžeri. Založili skupinu Tínedžeri proti obrne, chodili od dverí k dverám, organizovali tance, kde mohli chodiť len zaočkovaní. V podstate sa prvýkrát ukázala sila dospievajúcich v porozumení a spojení sa s ich vlastnou demografickou skupinou,“ dodal.

Výsledok bol zarážajúci. Ročný výskyt detskej obrny v USA klesol medzi rokmi 1950 a 1960 o takmer o 90%. „Dostatok zaočkovaných dospievajúcich bol kriticky dôležitý. Tento úspech ukazuje, že je možné zapojiť aj ťažko ovplyvniteľnú skupiny, keď zvolíte správny spôsob,“ doplnil.

Československo ako vzor

Očkovanie proti obrne v Československu začalo v roku 1959 spolu s očkovaním proti TBC, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a pravým kiahňam. Československo bolo vtedy dokonca brané ako vzor v povinnom očkovaní. Bolo totiž jedným z prvých štátov na svete, kde po zavedení celoplošného očkovania v roku 1960 prenosná detská obrna vymizla.

Aký vplyv bude mať na populáciu verejné očkovanie v dobe internetu a konšpiračných teórií, to ešte len uvidíme v nasledujúcich mesiacoch.

Zdroj: Reflex, The Conversation

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…