Tarifa za prevádzkovanie systému bude vyššia, elektrina však zlacnie
TASR
TASR

Tarifa za prevádzkovanie systému bude vyššia, elektrina však zlacnie

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upravil tarifu za prevádzkovanie systému (TPS).

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/eric anada

Bratislava 30. decembra (TASR) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upravil tarifu za prevádzkovanie systému (TPS). Namiesto aktuálnych 23,621 eura za megawatthodinu (MWh) bude od 1. januára 2021 vo výške 23,7405 eura za MWh. Informoval o tom v stredu hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Úrad však zároveň potvrdil zlacnenie elektriny pre domácnosti na rok 2021, keďže ďalšie cenové zložky, naopak, poklesli. ÚRSO prisľúbilo, že počas roka 2021 bude dôsledne monitorovať situáciu na trhu ovplyvnenom dosahmi pandémie nového koronavírusu a v prípade potreby výšku TPS znova upraví.

Koľko ušetríte?

Tarifa za prevádzkovanie systému, prostredníctvom ktorej odberatelia elektriny dotujú jej výrobu z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET), ale aj výrobu elektriny z domáceho uhlia, je významnou zložkou koncovej ceny elektriny pre všetkých odberateľov. „Zmena predstavuje nárast o 0,5 % a pre bežnú domácnosť znamená zvýšenie mesačných nákladov na elektrinu o zhruba 2,3 centu,“ ozrejmil regulátor.

V kombinácii s už prijatými zmenami v iných cenových zložkách elektriny však bežné domácnosti celkovo ušetria na budúcoročnej spotrebe elektriny priemerne zhruba 23 eur v porovnaní s rokom 2020 a domácnosti, ktoré elektrinou vykurujú, vyše 45 eur za rok.

Oceňujú aktívny prístup vlády

Pre expertov úradu bolo tohtoročné cenové konanie v prípade TPS svojou komplexnosťou náročnou výzvou. „Dôvodom je, že hodnota TPS je založená na mnohých predpokladoch vývoja dôležitých parametrov v roku 2021, ktoré sa ukazujú v dôsledku pandémie ako mimoriadne nepredvídateľné, a to najmä budúcoročný vývoj trhovej ceny elektriny a budúcoročný vývoj spotreby elektriny,“ vysvetlil regulátor.

Ako uzavrel ÚRSO, v súvislosti s náročným procesom stabilizácie výšky TPS oceňuje aj aktívny prístup vlády. Naráža napríklad na rozhodnutie prefinancovať časť historických dlhov TPS, alebo aj na nedávno prijaté uznesenie vlády o príprave legislatívnych zmien v oblasti podpory OZE a KVET. „Zároveň patrí veľká vďaka dotknutým regulovaným subjektom za zodpovedný prístup pri kalkulácii oprávnených nákladov,“ dodal regulátor.

„Aktuálne určená TPS nie je ‚vytesaná do kameňa‘. Je našou povinnosťou pozorne sledovať vývoj spomínaných parametrov, na kvartálnej báze ho vyhodnocovať a primerane naň reagovať,“ vyjadril sa predseda ÚRSO Andrej Juris a ako uzavrel, cieľom regulátora je vyvarovať sa prípadným národohospodárskym škodám, ako i negatívnym dosahom na odberateľov.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…