Píšte, kreslite, štrikujte! Tvorivé koníčky majú tieto skvelé účinky na našu psychiku
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Píšte, kreslite, štrikujte! Tvorivé koníčky majú tieto skvelé účinky na našu psychiku

Kreatívne aktivity odbúravajú úzkosť a stres a posilňujú mozgové funkcie. Tvorba vlastného umeleckého diela v nás vyvoláva podobné pocity ako meditatívne činnosti.

Psychológ Patrik Pauko prirovnáva kreatívne aktivity k meditácii činnosťou. — Foto: Pexels / A. Vilchenko, RF. Studio

SLOVENSKO 2. januára - Ako často sa venujete tvorivým činnostiam? Ráta sa čokoľvek, pri čom sú vaše ruky hlavnými aktérmi. Maľovanie, vyšívanie, vytváranie predmetov z dreva či z hliny, vyrábanie šperkov, brnkanie na gitare či vymýšľanie príbehov... Ak ste to popri náloži povinností, ktoré na vás uvalil minulý rok, nestihli, zozbierali sme pre vás dôvody, prečo sa oplatí začať relaxovať rukami.

Pocity šťastia a stav flow

Pri väčšine tvorivých činností sa dostávame totiž do stavu flow (z angl. splynutie s činnosťou). Spomalí sa nám v ňom tep, znížia pocity úzkosti, zlepší nálada.

V stave flow sa absolútne ponoríme do momentálnej činnosti. Prestávane vnímať čas a paradoxne, aj keď tvoríme, nabíja nás to energiou. Naša hlava sa vypína, nešrotujú ju iné problémy,“ hovorí pre Dobré noviny psychológ a kouč Patrik Pauko. Stav flow prirovnáva k meditácii činnosťou. „Prežívame počas neho pocity šťastia, spokojnosti, naplnenia, eufórie, pokoja.“ 

Varenie, kreslenie, fotenie, rôzne typy umeleckých aktivít či dokonca sudoku majú podľa vedcov na našu dušu upokojujúci, meditatívny a antistresový účinok.
Varenie, kreslenie, fotenie, rôzne typy umeleckých aktivít či dokonca sudoku majú podľa vedcov na našu dušu upokojujúci, meditatívny a antistresový účinok. Foto: Pexels / J. Thomas, G. Fring

Anielen to. Štrikovaním a spol. si upokojíme nielen myseľ, ale aj zvýšime v tele dopamín. Pri opakovaných tvorivých činnostiach sa postupne „preštrikujeme“ k vytúženému výsledku. Pocítime zadosťučinenie a náš mozog zaplaví dopamín, prírodné antidresívum a hormón dobrých pocitov.

Zlepšuje mentálne zdravie

Denne nám prebehne mysľou približne 60 000 myšlienok. Tým, že sa ponoríme do kreatívnej činnosti, sa naša myseľ upokojí ako pri inej meditatívnej činnosti. Neurovedci skúmali množstvo podôb kreatívnych činností ako je varenie, kreslenie, fotografovanie, rôzne typy umeleckých a hudobných aktivít, pečenie či dokonca lúštenie sudoku alebo krížoviek. Všetky dokážu mať podľa nich upokojujúci, meditatívny a antistresový účinok. 

Pomoc pri syndróme vyhorenia

O pozitívnom vplyve tvorenia hovorí aj akademická maliarka a sochárka Veronika Gabčová Lučeničová, ktorá už pred pätnástimi rokmi rozbehla individuálne a skupinové kreatívne workshopy. Ich cieľom je pomôcť ľuďom znovu objavovať tvorivosť, ktorú iné povinnosti vytlačili na okraj.

 „Mnohí prichádzajú na hranici syndrómu vyhorenia a aj vďaka upokojujúcej tvorivej činnosti ho lepšie zvládajú. Iní sa na kreatívnych workshopoch zbavili strachu z odmietnutia alebo zlyhania. Objavili motiváciu a svoje detské sny, odpovede na nezodpovedané otázky. Naučili sa aktívne relaxovať a načúvať sebe samému. Prebudili svoju kreativitu a v neposlednom rade si osvojili jednoduché výtvarné techniky,“ vymenúva maliarka a sochárka.

Akademická maliarka a sochárka Veronika Gabčová Lučeničová s jednou zo svojich žiačok umeleckých workshopov.
Akademická maliarka a sochárka Veronika Gabčová Lučeničová s mladou dámou, ktorá sa stala jej inšpirácou pre vznik kreatívnych workshopov. Foto: https://upx.cz/u6H

Aj Anastázia Huštáková sa venujeme relaxačným umeleckým workshopom. V skupinkách po dvoch až troch učí ľudí bez ohľadu na skúsenosti a na vek narábať s hodvábom. Bývalá zdravotná sestra vytvára závesné obrazy, šály, sukne, šaty, šperky aj bytové doplnky z hodvábu. „Spočiatku som zápasila aj s neúspechmi, lebo farby sú tekuté a proces schnutia nevyspytateľný. Vznikali machule, hodváb je totiž mimoriadne citlivý materiál. Privedie vás však k jemnosti, pokore, trpezlivosti a napokon aj k dynamike. Ak to s ním zvládnete, výsledky sú ohromujúce.

Radosť z tvorby odovzdáva aj svojim študentom vrátane detí a klientov seniorských domovov. „Odchádzajú s tým, že niečo vytvorili, tešia sa a chcú to darovať. Mnohí začnú maľovať aj doma sami.“

„Ak prekonáme prvotné nezdary, tvorivosťou liečime sami seba, vnútorne rastieme,
„Ak prekonáme prvotné nezdary, tvorivosťou liečime sami seba a vnútorne rastieme," hovorí Anastázia Huštáková, ktorá pracuje s hodvábom. Foto: https://upx.cz/u6l

Sú študentami hovoria o umení, počúvajú hudbu a popri tom sa učia pracovať s hodvábom. „Mnohí tieto kurzy vnímajú ako oázu, kde čas plynie magicky, kde nachádzajú bezpečné miesto na oddych a na relax. Ak prekonáme prvotné nezdary, tvorivosťou liečime sami seba, vnútorne rastieme a napokon dozrejú aj naše výtvory spolu s nami v niečo prekrásne. Je to ako prerod larvy v motýľa.“

Písaním proti depresívnym náladám

Terapeutické účinky pocítite aj pri písaní poviedok, básní či denníka. Kladenie myšlienok na papier nám pomáha ľahšie spracovať negatívne emócie a pretvoriť ich na niečo účelné. Viaceré svetové štúdie vyzdvihujú hojivý efekt takzvaného expresívneho písania, počas ktorého verne opíšeme nepríjemnú udalosť, z ktorej sa aj po dlhšej dobe nevieme spamätať.

Hoci podľa klinickej psychologičky Karen Baikie môžeme po vypísaní sa zo stresujúceho zážitku cítiť opätovné pocity znepokojenia či zhoršenej nálady, „dlhodobý účinok terapie písaním dokáže človek pocítiť v mentálnej aj vo fyzickej rovine.“ 

Už v roku 1986 poukázal americký sociálny psychológ a profesor psychológie J.W. Pennebaker na pozitívne účinky „vypísania sa“ z traumatických zážitkov. Na jeho štúdie o expresívnom písaní nadväzuje množstvo súčasných vedeckých tímov. Ich závery sú podobné. Vypísanie sa zo zážitkov nám môže z dlhodobého hľadiska pomôcť posilniť imunitný systém, ľahšie zvládať stres a pôsobiť preventívne proti depresívnym náladám.

Ak chcete začať s písaním, nesústredila by som sa priveľmi na žáner. Odporučila by som len jediné. Sadnúť si a písať od srdca. Keď budete mať príbeh hotový, prichádza na rad možno ešte zásadnejšia súčasť tvorby, práca s textom. Vylepšovať ho a vždy si nechať aj odstup a vrátiť sa k nemu s čistou hlavou,“ hovorí pre Dobré noviny spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová. „Osobná skúsenosť a literárne zachytené osobné prežívanie pomáha človeku ľahšie pohopiť jeho rozporuplné životné situácie a vlastné súženia,“ myslí si autorka.

Podľa spisovateľky Tamary Šimončíkovej Heribanovej nám akákoľvek forma písania dokáže pomôcť ľahšie pochopiť vlastné rozporuplné situácie.
Podľa spisovateľky Tamary Šimončíkovej Heribanovej nám akákoľvek forma písania dokáže pomôcť ľahšie pochopiť vlastné rozporuplné situácie. Foto: Pexels / A. Vilchenko, archív T. Šimončíkovej Heribanovej

Dobrá správa pre hudobných nadšencov

Podľa asistujúcej profesorky z Fakulty behaviorálnych vied na Penn State University, Heather Stuckey, a jej kolegu, amerického internistu Jeremyho Nobela z Harvard Medical School dokáže už samotné počúvanie hudby posilniť imunitný systém a mozgové funkcie. O pozitívnych účinkoch hudby nemusel nikto presviedčať ani Alberta Einsteina. Miloval ju natoľko, že ak by sa nebol stal fyzikom, pravdepodobne by bol skončil ako hudobník. Viaceré štúdie potvrdzujú, že pravidelná hra na hudobnom nástroji zlepšuje prepojenia medzi oboma mozgovými hemisférami.

Rozvíjať radosť z tvorivosti by mala byť podľa Veroniky Gabčovej jednou zo základných povinností rodiča. „Mám šťastie, že som ako dieťa mala skvelú učiteľku výtvarnej výchovy. Dala mi pocítiť, že všetko, čo som v útlom veku stvorila, bolo hodné jej obdivu. Mojimi prvými báječnými fanúšikmi boli moji rodičia. Dali mi dostatok priestoru na to, aby som mohla robiť to, čo mi robilo radosť a čo ma bavilo. Kresliť, maľovať, šiť a vyšívať, viazať kytice, vymýšľať  prekvapenia, preskupovať nábytok... Koľkí z nás však už v detstve zažili sklamanie. Stačí, že vedúca krúžku nepochopila posolstvo, ktoré sme chceli zachytiť vo svojom prvom obrázku...,“ opisuje následky z detstva, v ktorom nepochopili nášho formujúceho sa umeleckého génia, Veronika Gabčová.

Foto: Pexels

Každý z nás vraj podľa dokáže umenie nielen vnímať, ale aj vytvárať. „Nájdite si spôsob, ktorý vám bude najbližší.  Ceruzu, štetec, špachtľu, tanec, spev, pero, varešku, fotoaparát, hrebeň alebo šijací stroj... Oplatí sa to. Veď pokoj, vyrovnanosť, radosť z tvorivosti posilňuje našu myseľ a tým dokážeme vedome pomôcť aj svojmu imunitnému systému.“    

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…