Dobré noviny
Minister Krajčí navrhne vláde sprísniť opatrenia od 4. januára
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Minister Krajčí navrhne vláde sprísniť opatrenia od 4. januára

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO)
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Tvrdé opatrenia podľa neho zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na nemocnice a vytvoria priestor na postupné očkovanie zdravotníkov.

Bratislava 29. decembra (TASR) - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) navrhne vládnemu kabinetu sprísnenie opatrení na Slovensku od 4. januára 2021. Tvrdé opatrenia podľa neho zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na nemocnice a vytvoria priestor na postupné očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a najrizikovejších skupín.

TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Minister aj takto reagoval na utorkové vyjadrenie konzília odborníkov ohľadom aktuálnej situácie pandémie koronavírusu na Slovensku. Konzílium včera oznámilo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov.

Upozorňujú, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

Vraj je to nerealistická predpoveď

Podľa Krajčího je aktuálna situácia na Slovensku nepochybne kritická a trend nepriaznivý. „Navyše situácia je aj náročná na interpretáciu, pre stret viacerých ťažko predvídateľných vplyvov – zmena prostredí a miešanie rodín / známych cez sviatky, potenciálny vplyv novej varianty SARS-CoV-2 B.1.1.7, na druhej strane evidujeme však aj zníženú mobilitu občanov Slovenska pre dovolenky či nové opatrenia," vysvetľuje.

Modelovanie vzdialenejšej budúcnosti je vraj aj v menej komplexnom období náročné. Predikcia 4500 hospitalizovaných je podľa neho nerealistická. „K 11. januáru IZA (Inštitú zdravotníckych analýz, pozn. redakcie) očakáva počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením covid-19 v rozmedzí 3000 až 3500 pacientov, čo je však nepochybne taktiež kritická hodnota," napísal minister.

Nedostatočné súčasné opatrenia

Počet 4500 hospitalizovaných pacientov je podľa IZA vraj možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch - až na prelome januára a februára. „To sa však nesmie stať. Vláda rozhodla, že od 10. januára sa má na území SR dodržiavať COVID automat. Budem sa o to striktne zasadzovať," upozorňuje.

Zároveň pripúšťa, že aktuálne opatrenia sa javia ako nedostatočné: „Predpokladám však, že efekt súčasných opatrení nebude natoľko výrazný, aby našu krajinu v COVID automate posunul od 10. januára zo súčasnej čiernej fázy, ktorá znamená tvrdý lockdown, do bordovej farby, kedy je umožnená aj limitovaná školská dochádzka a cesta do zamestnaní na základe negatívneho testu, nie staršieho ako 7 dní."

Prísnejšie opatrenia od 4. januára

Na vládu sa preto chce predložiť návrh na zavedenie prísnejších opatrení už od 4. januára. „Aj na základe skúseností zo zahraničia, je zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľko týždňov účinné riešene na stlačenie reprodukčného čísla. Predčasné uvoľnenie opatrení vedie k opätovnej eskalácií situácie,“ uviedol.

Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach, tvrdí a uzatvára: „Tvrdé opatrenia zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na ústavné zdravotné zariadenia a vytvoria priestor na postupnú vakcináciu zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb ako aj našich najrizikovejších spoluobčanov."

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?