Bývalý skinhead si vzal Rómku, Patrik je najradostnejší kvetinár na Slovensku. Toto sú naše najlepšie rozhovory roku 2020
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Bývalý skinhead si vzal Rómku, Patrik je najradostnejší kvetinár na Slovensku. Toto sú naše najlepšie rozhovory roku 2020

Dobré noviny sú najmä o pozitívnom spravodajstve, no tiež aj o rozhovoroch so zaujímavými a inšpiratívnymi ľuďmi. Tu je našich 5 rozhovorov, ktoré vás v roku 2019 zaujali najviac.

— Foto: Ľubomíra Somodiová, Instagram/Zuzana Čaputová, Archív./I.K.

BRATISLAVA 31. decembra - Dobré noviny vám už viac ako osem rokov každý deň prinášajú prehľad pozitívnych správ z domova i zo sveta. Vždy sme sa v redakcii zameriavali na informácie, ktoré by vám dokázali vyčariť na tvári úsmev, ktoré by vás inšpirovali alebo len jednoducho potešili. Musíme však priznať, že rok 2020 bol výzvou aj pre nás a boli obdobia, kedy sa nám možno pozitívne správy hľadali ťažšie. Dni, kedy sme si mysleli, že dobrú správu snáď ani nenájdeme, však našťastie striedali také dni, kedy nás spolupatričnosť, ľudskosť a vzájomná ochoto pomáhať si prekvapovali. A my sme o témy nemali núdzu. 

Aj v roku 2020 sme sa stretli s veľkým množstvom zaujímavých ľudí, ktorých životné príbehy a osudy vás inšpirovali, motivovali alebo tešili. Tak ako aj minulý rok sme si pre vás aj na konci roka 2020 pripravili zoznam piatich rozhovorov, ktoré ste u nás čítali najviac a tešili sa najväčšej obľube aj na sociálnych sieťach. 

1. Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom ešte nemal deň, kedy by sa netešil do práce

Patrik je veľké slniečko.
Patrik je veľké slniečko. Foto: Ľubomíra Somodiová

Kvetinárovi Patrikovi z Bratislavy môže väčšina z nás iba ticho závidieť. Ešte sa mu nikdy nestalo, aby nemal chuť vstať do práce. „Do roboty chodím veľmi rád,“ prezradil nám dvadsaťjedenročný kvetinár, ktorý sa narodil s Downovým syndrómom: „Robím aranžmány, čistím tovar, vymieňam vázy, všetko rovnako rád,“ vymenúval v rozhovore Patrik. Pri Patrikovi nie je na mieste ani otázka, ktorý z krásnych kvetov, ktorými je v práci obklopený, má najradšej. Odpoveď znie jednoducho: „Všetky.“

Prečítajte si celý rozhovor s najradostnejším kvetinárom v Bratislave:
Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom ešte nemal deň, kedy by sa netešil do práce

2. Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií okolia. Teraz si k nemu pre portrét prišla aj prezidentka

Na snímke je Milan Berky a portrét, ktorý daroval prezidentke Slovenskej republiky.
Na snímke je Milan Berky a portrét, ktorý daroval prezidentke Slovenskej republiky. Foto: archív Milana Berkyho, Instagram/Zuzana Čaputová

Milan Berky je neskutočne nadaným, no pokorným amatérskym umelcom. Kreslí portréty známych osobností, ale aj bezdomovcov či postihnutých ľudí. Spočiatku vystupoval pod pseudonymom Milan Art, pretože sa obával negatívnych reakcií zo strany verejnosti na jeho rómsky pôvod. V dnešných dňoch však žne úspechy a jeho tvorbu si všimla aj prezidentka Slovenskej republiky. Prednedávnom sa dokonca aj stretli „Bol to pre mňa nezabudnuteľný zážitok. Stretnutie a jej milé slová si veľmi vážim. Dodáva mi to ešte väčšiu chuť zdokonaľovať sa,“ povedal v rozhovore pre Dobré noviny Milan Berky. 

Prečítajte si celý rozhovor s umelcom Milanom Berkym :
Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií okolia. Teraz si k nemu pre portrét prišla aj prezidentka

3. Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše deti a toho, ako budú prijaté, aby im niekto neublížil

Fotka zo svadby bývalého skinheada Gabiho a jeho dnes už manželky Ivetky.
Fotka zo svadby bývalého skinheada Gabiho a jeho dnes už manželky Ivetky. Foto: Archív./I.K.

Gabi ako mladý chlapec trávil väčšinu času s partiou na ulici. Vzájomne sa formovali. Spájalo ich to, že nenávideli Rómov. Spolu si založili aj skinheadskú kapelu, v ktorej bol on spevákom. „S Rómami sme sa nerozprávali, všetkých sme ich bili zaradom, stačilo nám, že sme ich videli, ako idú po ulici,“ priznal v rozhovore pre Dobré noviny dnes už bývalý skinhead. Život ho časom zavial do Anglicka. Hoci na ostrovoch mal taktiež partiu skinheadov, pohádali sa a prestali spolu udržiavať kontakt. „Otvorili sa mi oči na to, čo sa deje okolo mňa. V Anglicku je spoločnosť viac multikultúrna,“ vysvetľoval. V Británii sa stala ďalšia zásadná vec. Začal si na Pokeci písať s milou dievčinou. Volala sa Ivetka. Vymykala sa všetkým konceptom, na ktoré bol zvyknutý. Bola to Rómka.

Prečítajte si celý rozhovor s manželmi Ivetkou a Gabim:
Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše deti a toho, ako budú prijaté, aby im niekto neublížil

4. Neuropsychológ varuje: Ľudia, ktorí sledujú negatívne správy, by sa čudovali, ako vyzerá ich mozog

Od začiatku pandémie sme počúvali množstvo negatívnych správ a informácií, pričom z niektorých krajín k nám prichádzali doslova katastrofické obrázky. Toto obdobie akoby len umocnilo pretlak negatívnosti, ktorá nás obklopovala a do dnešného dňa, bohužiaľ, stále akosi obklopuje. Ako to všetko vplýva na naše duševné zdravie a naše správanie? Prečo sú dôležité pozitívne a inšpirujúce správy a informácie? V špeciálnom vydaní relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom sa o tejto téme rozprávali neuropsychológ Robert Krause a zakladateľ portálu Dobré noviny Róbert Sedlák.

Prečítajte si celý rozhovor s neuropsychológom Robertom Krausem:
Neuropsychológ varuje: Ľudia, ktorí sledujú negatívne správy, by sa čudovali, ako vyzerá ich mozog

5. Erika prekonala rakovinu: Manželovi som vrátila snubný prsteň, aby si našiel inú. On prišiel nanovo s otázkou: Vezmeš si ma?

Erike Mokrý diagnostikovali rakovinu prsníka na 28. narodeniny. Dozvedela sa, že ju čaká 15 chemoterapií, 25 ožiarov, ale aj to, že príde o prsník. Ona sa však nevzdávala a založila si blog Tak trocha inak. O rakovine a liečbe písala svojským štýlom, no z jej príspevkov sršala pozitívna energia. Spočiatku vystupovala anonymne, no niektorí ľudia jej diagnózu neverili, iní jej dokonca priali smrť. S odstupom času však odhalila svoju tvár a mnohí ľudia zmenili postoj. Najväčšou oporou jej počas liečby bol manžel. Ich príbeh znie ako z rozprávky, pretože keď Erike diagnostikovali rakovinu, vrátila mu snubný prsteň so slovami, aby si našiel inú ženu. On ju však miloval nadovšetko a s odstupom času sa jej opäť opýtal, či si ho vezme. Po druhej chemoterapii si povedali svoje áno.

Prečítajte si celý rozhovor s Erikou Mokrý:
Erika prekonala rakovinu: Manželovi som vrátila snubný prsteň, aby si našiel inú. On prišiel nanovo s otázkou vezmeš si ma?

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…