Dobré noviny
Sú vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu horšie ako vedľajšie účinky Ibalginu?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Sú vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu horšie ako vedľajšie účinky Ibalginu?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP, Pixabay/Pexels

Známa ružová tabletka má podľa ministerstva zdravotníctva porovnateľné vedľajšie účinky ako vakcína proti covidu.

BRATISLAVA 30. decembra - Známa ružová tabletka s názvom Ibalgin, ktorá patrí medzi najpredávanejšie voľnopredajné lieky a nejeden človek ju bežne užíva pri bolesti hlavy, má podľa ministerstva zdravotníctva porovnateľné vedľajšie účinky ako vakcína proti covidu.

Závažné alergické reakcie sú pri vakcíne extrémne nízke

„Je dôležité, aby boli tieto vedľajšie účinky známe, preto o nich proaktívne a otvorene hovoríme. Väčšina vedľajších účinkov sú mierne a dočasné, nevyžadujú zdravotnú starostlivosť,“ píše ministerstvo zdravotníctva v príspevku na Facebooku.

Dodáva, že závažnejšie alergické reakcie (anafylaktický šok) sa vyskytujú extrémne zriedkavo. „Napríklad v USA bolo k 27. decembru zaočkovaných už 1,9 milióna ľudí a hlásili zatiaľ dokopy 7 závažných alergických reakcií. Pre porovnanie, v súčasnosti každý deň zomiera v USA okolo 3-tisíc ľudí v súvislosti s Covidom-19,“ ozrejmil rezort.

Ostaňte v čakárni 30 minút

V prípade, že by sa pri očkovaní objavila anafylaxia, v lekárskom prostredí ide o dobre zvládnuteľnú reakciu - potlačí sa s roztokom epinefrínu. Ak ste silne alergický na komponent vakcíny, anafylaxia sa objaví prakticky bezprostredne po podaní vakcíny. Preto pri očkovaní zdravotný personál upozorní pacienta, že po očkovaní musí ostať v čakárni pre pacientov s podanou vakcínou po dobu 30 minút.

Každý liek má vedľajšie účinky

V príbalovom letáku k vakcíne proti Covid-19 od spoločnosti Pfizer a BioNTech sa dočítate, že medzi veľmi časté nežiaduce účinky, ktoré môžu postihovať aj viac ako jedného človeka z desiatich, patrí napríklad bolesť hlavy, bolesť v mieste vpichu, prípadne únava či horúčka. Zriedkavým vedľajším účinkom, ktorý môže postihovať najviac jedného z 1 000 ľudí, je dočasné jednostranné ochrnutie tváre.

Pre porovnanie, pri Ibalgine medzi veľmi časté vedľajšie účinky, ktoré môžu postihovať aj viac ako jedného človeka z desiatich, patria napríklad vracanie, pálenie záhy, hnačka, zápcha či nadúvanie. Zriedkavým vedľajším účinkom je zápal sliznice žalúdka, opuch, ale aj zlyhanie srdca.

Odborníci preto tvrdia, že si treba uvedomiť, že každý liek má vedľajšie účinky. Aj tie, ktoré bežne užívame a nad ich možnými rizikami sa už ani nezamýšľame.

Vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?