Čínska firma Sinopharm oznámila, že jej vakcína má účinnosť 79 percent
TASR
TASR

Čínska firma Sinopharm oznámila, že jej vakcína má účinnosť 79 percent

Tretia fáza klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm ukázala, že táto očkovacia látka má 79-percentnú účinnosť.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Peking 30. decembra (TASR) - Tretia fáza klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm ukázala, že táto očkovacia látka má 79-percentnú účinnosť. V stredu o tom informoval samotný čínsky farmaceutický gigant. Je to nižšia účinnosť, než majú konkurenčné vakcíny vyvinuté spoločnosťami Pfizer a BioNTech alebo firmou Moderna, ale môže to priniesť prelom v boji proti pandémii koronavírusu v Ázii.

Píše o tom agentúra AFP. Čína súťaží vo vývoji vakcín proti COVID-19 so Západom a v pokročilej tretej fáze klinického testovania ich má už päť. Avšak stredajšie oznámenie je prvým zverejneným údajom o účinnosti čínskeho kandidáta na vakcínu.

Takmer 80 percent

„Ochranný účinok vakcíny (od spoločnosti Sinopharm Peking) proti COVID-19 je 79,34 percenta,“ uviedol Pekinský inštitút biologických produktov, dcérska firma Sinopharmu. Sinopharm požiadal čínsky regulačný úrad o schválenie tejto vakcíny obsahujúcej verziu neaktívneho koronavírusu, uviedla firma v oznámení. Ide teda o druh vakcíny, ktorá využíva a do tela človeka zavádza časti patogénu.

Čína má však problém získať medzinárodnú dôveru voči svojim kandidátom na vakcínu, čo spôsobuje aj nedostatočná transparentnosť ohľadne výsledkov testov.

Bez vážnych nepriaznivých reakcií

Pomalé je preto aj ukončovanie tretích fáz skúšok, ktoré sa museli robiť v zahraničí, keďže Číne sa v rámci svojich hraníc podarilo šírenie koronavírusu zastaviť, analyzuje AFP. Čínski predstavitelia opakovane uisťujú verejnosť o bezpečnosti vakcín a vyhlasujú, že sa nevyskytli žiadne vážne nepriaznivé reakcie.

V Číne bolo zaočkovaných neschválenými vakcínami už vyše milión ľudí, a to na základe programu núdzového použitia vakcín. Dávky dostali zdravotníci v prvej línii, zamestnanci štátnych podnikov a pracovníci plánujúci vycestovať do zahraničia.

Schválili ju už Spojené arabské emiráty

Vakcínu od spoločnosti Sinopharm tento mesiac už skôr schválili Spojené arabské emiráty (SAE) a stali sa prvou zahraničnou krajinou, ktorá odobrila vakcínu proti COVID-19 vyvinutú Čínou. SAE vyhlásili, že táto očkovacia látka má 86-percentnú účinnosť, ako sa uvádzalo aj v interných výsledkoch tretej fázy skúšok.

Peking prisľúbil, že vakcínu poskytne za nízku cenu - môže to povzbudiť chudobnejšie ázijské krajiny, ktoré sa zatiaľ môžu spoliehať len na obmedzené dodávky ponúkané v rámci systému COVAX, poznamenáva AFP.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…