Pandémia zmenila náš každodenný život. Vybrali sme 10 inšpiratívnych príbehov, ktoré sa udiali v roku 2020
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Pandémia zmenila náš každodenný život. Vybrali sme 10 inšpiratívnych príbehov, ktoré sa udiali v roku 2020

Vybrať tie najinšpiratívnejšie príbehy, ktoré sa udiali počas roka 2020, nebolo vôbec jednoduché. Pozrite si niekoľko krásnych príkladov, ktoré boli prejavom spolupatričnosti a dojali mnohých ľudí.

Na snímke je Jiří, ktorý šil rúška, 42-ročný Avraham Mintz, ktorý stál čelom k Jeruzalemu a 39-ročný Zoher Abu Jama, ktorý kľačal tvárou smerom k Mekke a obetavá pani učiteľka Jana Karľová. — Foto: facebook.com - Anička Žaková Zieglerová / reprofoto cnn.com / facebook.com - Juraj Hipš - SPOLU zlepšíme školstvo

BRATISLAVA 29. decembra - Pandémia zmenila náš každodenný život. Zatiaľ čo zdravotníci pracujú v plnom nasadení a zachraňujú ľudské životy, ostatní obmedzili svoj pohyb na cestu do práce či do obchodu. Život sa spomalil. Otázku, ako zvládnuť tieto náročné časy, si počas roka 2020 kládli mnohí ľudia. Aj napriek tomu, že tento rok nebol jednoduchý, diali sa aj pozitívne veci, ktoré inšpirovali nielen Slovákov, ale aj ľudí z celého sveta.

Vybrať tie najinšpiratívnejšie príbehy, ktoré sa udiali počas roka 2020, nebolo vôbec jednoduché. Pozrite si niekoľko krásnych príkladov, ktoré boli prejavom spolupatričnosti. 

1. Majiteľ martinskej reštaurácie rozdáva ku každej objednávke knihu. V ťažkých časoch chce potešiť zákazníkov

Majiteľ martinskej reštaurácie Insomnia Michal Pirošík vzal nezvyčajnú situáciu, ktorej čelíme, do svojich rúk. Ku každému obedu, ktorý majú v reštaurácii v ponuke na rozvoz, daroval jednu knihu zo svojej zbierky. „Naši zákazníci nevedeli o takomto darčeku, ktorý dostali, keď si objednávali obed na rozvoz, či keď si ho prišli vyzdvihnúť osobne,“ uviedol pre Dobré noviny. 

2. Malý bojovník sa dočkal vytúženého lieku: Podanie trvalo niečo vyše hodiny, Riško bol pri vedomí a usmieval sa

Celé Slovensko zasiahol príbeh Alexa, Alexeja, Amélie a Riška. Každý, kto mohol, chcel pomôcť. Expremiér Peter Pellegrini, ktorý bol poverený dočasným vedením rezortu zdravotníctva, podpísal výnimku na podanie Zolgensmy.

Prvou pozitívnou správou bolo to, že už v marci tohto roku podali Riškovi v nemocnici v Budapešti vytúžený liek. O Riškovi informovali Dobré noviny už začiatkom februára. Našli sa ľudia s veľkým srdcom, ktorí malému bojovníkovi pomohli. Lieku sa nakoniec dočkali aj ďalší bojovníci, ktorých príbeh chytil za srdce celé Slovensko.

3. Aj počas koronavírusu sa nájdu dobrí ľudia. Jozef spravil pre susedov z bytovky nádherné gesto

Jozef Gajdolin, vedúci predajne špeciálnych potravín, urobil počas pandémie nádherné gesto. Knihy, spoločenské hry a hračky, ktoré už nepotreboval, neputovali do smetného koša. Našiel pre nich oveľa lepšie miesto. „Nepotrebné knihy a hry som dal do spoločných priestorov bytového domu, aby si ľudia spríjemnili karanténu. Predsa len, v našom vchode žijú aj rodiny s deťmi, aj starší ľudia, možno to niekoho poteší a spríjemní mu to tieto chvíle,“ prezradil pre Dobré noviny s tým, že niektoré hračky nechal v spoločných priestoroch bytovky, iné zas putovali napríklad do detských domovov. 

4. Fotka, ktorá v čase vírusu obletela svet: Moslim a žid sa spolu modlili počas pracovnej prestávky

Snímka, ktorá zachytila dvojicu záchranárov počas 15-minútovej prestávky, si vyslúžila mnoho pozitívnych ohlasov. Členovia izraelskej národnej zdravotníckej záchrannej služby (MDA) sa počas prestávky modlili v izraelskom meste Be‘er Sheva. 42-ročný žid Avraham Mintz stál čelom k Jeruzalemu a 39-ročný moslim Zoher Abu Jama kľačal tvárou smerom k Mekke. Po krátkej modlitbe sa vrátili k zachraňovaniu ľudských životov. „Verím, že Zoher, ja a väčšina sveta chápeme, že musíme zdvihnúť hlavu a modliť sa. To je všetko, čo nám zostalo,“ skonštatoval Mintz pre CNN

5. Študenti farmácie nezaháľajú: Zaplavili lekárne po celom Slovensku, kde zadarmo vypomáhajú

Počas prvej vlny pandémie vznikla iniciatíva „Študenti farmácie pomáhajú lekárňam“, na ktorej sa podieľal Slovenský spolok študentov farmácie a Spolok košických študentov farmácie. Skúsenejší študenti pomáhali s prípravou individuálne pripravovaných liekov a dispenzáciou. Tí, ktorí ešte nemajú prax, mali na starosti príjem liekov alebo mohli vypomôcť v sklade. „Oslovili nás kolegovia z Českej republiky s tým, že idú rozbehnúť takúto iniciatívu. Myšlienka sa nám zapáčila, a tak sme ihneď kontaktovali prezidenta Slovenskej lekárnickej komory, pána Ondreja Sukeľa. Dohodli sme sa, že iniciatívu spustíme aj na Slovensku,“ objasnila pre Dobré noviny prezidentka Slovenského spolku študentov farmácie Laura Adamkovičová. 

6. Jej žiaci nemajú internet. Obetavá učiteľka nosí deťom zadania priamo do schránky

Jana Karľová sa od roku 1987 venuje vzdelávaniu rómskych detí s mentálnym postihnutím. Väčšina jej žiakov nemá mobil, počítač ani pripojenie na internet. Počas prvej vlny pandémie začala rozmýšľať, ako by mohla svojim študentom pomôcť. Prišla s myšlienkou zadaní, ktoré deti dostávali do poštových schránok. Vypracované úlohy nehodnotila známkou, žiaci dostávali len písomné pochvaly a povzbudenia. 

Prvú vlnu pandémie vnímala ako výstražný prst, aby sme sa na chvíľu zastavili a uvedomili si, že na prvom mieste je ľudský život, zdravie a rodina. „Teraz si uvedomujem, aké sú potrebné počítačové zručnosti, ale aj empatia s tými, čo doma také vymoženosti nemajú. Bez školy sú aj deti s ťažkým zdravotným znevýhodnením, ktoré s veľkými problémami zvládajú danú situáciu. Uvedomujem si, že problém je aj v rodinách, kde sa päť detí strieda na jednom počítači alebo tam, kde dvaja učitelia zdieľajú jeden notebook. Koronakríza priniesla podobné zamyslenia do všetkých rodín. Verím, že sa z toho poučíme, nájdeme riešenia a keď odložíme rúška, úsmev na tvárach bude väčší a podanie ruky ešte mocnejšie,“ prezradila pre Dobré noviny. 

7. Zachraňovala životy v Afrike, v čase krízy sa lekárka Monika vrátila domov: Chcela som pomôcť kolegom na Slovensku

Monika Paločková vyhrala pred ôsmimi rokmi súťaž Miss stredných škôl. Aj napriek tomu, že sa istý čas venovala modelingu, už v detstve snívala o tom, že by chcela pomáhať tým, ktorí to skutočne potrebujú. Hneď po vyštudovaní medicíny odišla pomáhať do Burundi - malej, ale veľmi ľudnatej krajiny v Afrike. Jej ďalšie kroky viedli do Južného Sudánu a následne do Kene. V sťažených podmienkach zachraňovala životy ľudí sedem dní v týždni, pričom ďalšie tri dni mala aj večernú službu. 

V čase, keď potvrdili prvé prípady nákazy koronavírusom na Slovensku, sa rozhodla, že sa vráti do rodnej krajiny. „O ôsmej ráno si obliekam ochranný oblek čí iné ochranné pomôcky a rozdeľujeme si prácu v odberovom mieste. Od deviatej do šiestej prebiehajú odbery. Spočiatku sme denne vyšetrili 120 pacientov, dnes je to okolo 60 až 70. Som teda sedem až osem hodín v podrepe, s pacientmi komunikujeme cez desaťcentimetrový otvor na okne a dávame im inštrukcie, ako by mali držať hlavu. Po každom odbere sa dezinfikujeme a tento proces sa opakuje v závislosti od počtu pacientov. Aj keď je to náročné, nad vodou nás drží dobrá partia a nálada, ktorú si medzi sebou vytvárame,“ prezradila pre Dobré noviny mladá lekárka začiatkom mája. 

8. Chlapec chcel rozdať spolužiakom rúška, ktoré šije, oni ho vysmiali. Mama mu chce dokázať, že robí dobrú vec

Príbeh 13-ročného chlapca z pražského Hostivaře, ktorý šil rúška, chytil za srdce mnohých ľudí. Zatiaľ čo Jiří robil dobrú vec, spolužiaci sa mu vysmievali, že je čudný. Status jeho mamy, ktorá mu chcela dokázať, že robí dobrú vec, rozprúdil veľké diskusie. Jeden príspevok spustil veľkú vlnu pozitívnych reakcií a chlapcovi sa začali ozývať politici, známe osobnosti, armáda a desaťtisíce ľudí. O jeho rúška mali záujem dokonca aj jeho spolužiaci. 

9. Pani upratovačky sú v karanténe, riaditeľka školy koná: Priložila som ruku k dielu, ranné upratovanie budem robiť ja

Pandémia zmenila život aj mnohým učiteľom. Spojená škola vo Svite prišla v decembri z hodiny na hodinu o pani upratovačku, ktorej potvrdili nákazu koronavírusom. Elena Berezovskijová, riaditeľka školy, uvažovala o možnostiach, ako by mohla situáciu vyriešiť. V jednej chvíli dokonca rozmýšľala o udelení riaditeľského voľna, no túžba mať otvorenú školu zvíťazila. „Keďže vyučovanie začína pre všetkých ráno, priložila som ruku k dielu a ranné upratovanie budem vykonávať ja. Nie je to však len o mne, ale o celom kolektíve. Ešte v stredu som si nevedela predstaviť, ako to zvládneme, no už vo štvrtok som mala obrovskú radosť. Bolo krásne vidieť všetkých učiteľov, ako si pomáhajú, a zároveň pomáhajú našej škole. Bez súdržnosti, vzájomnej pomoci, tolerancie či ľudskosti by sme to nezvládli,“ prezradila riaditeľka školy pre Dobré noviny. 

10. Táto fotka v roku 2016 dojala celý svet. Kedysi zúboženého chlapčeka by ste dnes nespoznali

Fotografia, ktorá obletela svet začiatkom roka 2016, zasiahla milióny ľudí a navždy zmenila život nevinného chlapca z Nigérie, ktorého vyhodila z domu vlastná rodina. Jeho príbuzní totiž verili, že je prekliaty. Na ulici strávil osem mesiacov a bol vo veľmi zlom zdravotnom stave. Chlapčekov žalúdok bol plný červov, potrebná bola transfúzia krvi a nepretržitá starostlivosť. V poslednej minúte mu pomohla Anja Ringgren Lovén, ktorá založila nadáciu Land of Hope v Afrike. Pri príležitosti štvrtého výročia záchrany malého chlapca napísala v roku 2020 emotívny odkaz. „Myslím si, že väčšina ľudí videla alebo počula o slávnom obrázku mňa a Hope, dnes sa však nechcem podeliť s týmto obrázkom. Namiesto toho chcem zdieľať snímky Hope, ako vyzerá dnes... je veľmi silný, inteligentný, zábavný a krásny mladý chlapec, ktorý napriek všetkým prekážkam prežil,“ uviedla na Facebooku.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…