Teológ: Mnohí sa pýtali, či je pandémia boží trest. Nie je, Boh je s nami, no musíme si zachovať ľudskosť
Marián Balázs
Marián Balázs

Teológ: Mnohí sa pýtali, či je pandémia boží trest. Nie je, Boh je s nami, no musíme si zachovať ľudskosť

Teológ Ondrej Prostredník sa s Mariánom Balázsom rozprával aj o tom, ako by mali ľudia a cirkev zvládať pandémiu.

Zatvorenie kostolov podľa Prostredníka neznamená ohrozenie existencie cirkví. „Znamená práve tú obrovskú výzvu, ako v tejto situácii pokračovať ďalej,“ myslí si a dodáva, že v cirkvách by sa teraz nemalo hovoriť len o tom, ako dokážu cez internet a cez televíziu k ľuďom dopraviť kult.

Zamestnávať by nás malo hľadanie odpovede na to, aké je poslanie cirkvi v dnešnej spoločnosti. Cirkev má byť hlasom tých, ktorí sú v spoločnosti umlčiavaní. Ako má budovať a prispievať k súdržnosti spoločnosti a nie k jej polarizácii. Ako cirkev má stáť – našťastie, to si už mnohí v cirkvi uvedomujú a to je veľmi dobré – v službe ľuďom, ktorí sú diskriminovaní, sú sociálne na okraji, ale aj na úteku. To všetko sú dôležité úlohy pre cirkev v súčasnej spoločnosti a táto pandémia je dobrou príležitosťou na to, aby sme toto premysleli,“ pripomína.

Budúcnosť viery a náboženstva

Je niečo, čo v tejto dobe vníma inak ako v predošlých rokoch v dôsledku týchto čias a pandémie? „Asi si lepšie uvedomujem polaritu tých dvoch typov spirituality a začínam lepšie chápať ľudí, ktorým tak záleží na tom, aby tá bohoslužba bežala ďalej v tejto podobe," zamýšľa sa Prostredník.

Ako dodáva, v minulosti veľa uvažoval nad tým, ako má cirkev vlastne v kostoloch zvestovať biblické texty, aké miesto má liturgia či hudobné stvárnenie bohoslužieb: „Pre mňa je dôležité, že teraz si uvedomujem, ako bytostne niektorí ľudia lipnú na určitých podobách. Chápem ich, prečo to tak je, a to mi pomáha vstúpiť s nimi do dialógu a hovoriť o tom, že existuje aj iná cesta. Že budúcnosť viery a náboženstva je v tom, aby sme sa otvorili týmto výzvam a aby sme vstúpili do tej doby toho tretieho ekumenizmu. Aby sme komunikovali zmysluplnými postojmi a službou voči ľuďom, ktorí sú mimo cirkvi.

Pandémia nie je Boží trest

Vianočný príbeh narodenia Ježiša Krista ponúka množstvo ťažkých a kritických situácií. V čom môže byť v tejto pandemickej dobe inšpiráciou a v čom môže priniesť odkaz do našej skúsenosti? „Sila toho vianočného príbehu je v tom, že to neuchopiteľné, transcendentné, čo nazývame slovom Boh, sa stáva uchopiteľným, zrozumiteľným, takým ako my," hovorí teológ.

Na snímke z 20. decembra 2020 sú veriaci počas svätej omše v Dóme svätého Martina v Bratislave.
Na snímke z 20. decembra 2020 sú veriaci počas svätej omše v Dóme svätého Martina v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský

Pripomína, že mnohí si na začiatku pandémie kládli otázku, či ide o Boží trest. „Myslím, že tento vianočný príbeh nám pomáha pochopiť, že hodnota náboženskej viery je v tom, že Boha vnímame ako toho, ktorý sa solidarizuje s človekom. Že nie je ten, ktorý trestá, vyhľadáva príležitosti, aby nás zničil, ale je ten, ktorý k nám prichádza v každej situácii, akejkoľvek sa ocitneme, a preto si myslím, že toto je posolstvo vianočného príbehu do tejto konkrétnej situácie. Boh nie je ten, ktorý vyvoláva túto krízu a za niečo nás trestá. Boh je ten, ktorý je v tejto kríze s nami a chce, aby sme zostali ľuďmi napriek všetkým príkoriam, ktoré nám tieto okolnosti spôsobujú.

Ako sa poučíme z tejto krízy?

Podľa Ondreja Prostredníka skutočne záleží na tom, ako sa poučíme z tej krízy. „Dospelým neznamená byť vždy kvalitným a hodnotným človekom. Máme, žiaľ, veľa ľudí, ktorí cez rôzne životné krízy prešli tým, že to z nich urobilo ľudí, ktorí sú horšími ľuďmi. Ktorí sú nevrlejší, prestávajú veriť ostatným, strácajú schopnosť milovať ľudí okolo seba," upozorňuje.

Preto je veľmi dôležité, aby sme v tejto kríze zdôrazňovali to správne zvládnutie, teda to, že musíme zostať ľuďmi napriek všetkým tým výzvam. „Myslím to, čo hovoria tie posledné štatistické údaje, že to ťažké je ešte pred nami, tie obmedzené kapacity zdravotníctva. To, že niekto bude musieť rozhodovať o tom, kto prežije a neprežije. To, ako dokážeme zvládnuť distribúciu a priority ako to, kto dostane prvý vakcínu... To všetko nás ešte čaká a aj tam je veľmi dôležité, aby sme si v takejto situácii zachovali ľudskosť. Len vtedy budeme dospelí v tom zmysle, že to z nás urobí kvalitnejších ľudí, uzatvára.

Viac sa môžete dozvedieť v priloženom videorozhovore.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…