Dobré noviny
Teológ: Mnohí sa pýtali, či je pandémia boží trest. Nie je, Boh je s nami, no musíme si zachovať ľudskosť
Marián Balázs
Marián Balázs

Teológ: Mnohí sa pýtali, či je pandémia boží trest. Nie je, Boh je s nami, no musíme si zachovať ľudskosť

Teológ Ondrej Prostredník sa s Mariánom Balázsom rozprával aj o tom, ako by mali ľudia a cirkev zvládať pandémiu.

BRATISLAVA 23. decembra – Už dávni duchovní majstri učili, že každá kríza, každá ťažká situácia nám môže niečo povedať. Záleží len na nás, ako sa k nej postavíme. Avšak môže nám nastaviť nejaké zrkadlo aj súčasná pandémia, ktorá je pre nás novou a bezprecedentnou skúsenosťou? Môže ponúknuť nové výzvy pre cirkev, vieru a náboženstvo?

Aj o týchto témach rozprával v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom evanjelický teológ Ondrej Prostredník. Ako tvrdí, tých výziev je mnoho a ako prvú by zdôraznil, že najdôležitejšie je, aby sme prežili. To si vraj uvedomuje čoraz viac ľudí.

Vo videorozhovore s Ondrejom Prostredníkom sa dozviete:

  • čo robí cirkev počas pandémie zle a čo by mala zmeniť,
  • aké veci sme v minulosti zanedbali pri učení teológie,
  • prečo nie je pandémia Boží trest,
  • ako záleží na tom, či sa z toho všetkého poučíme.

Podľa neho si to musíme začať uvedomovať, keď uvažujeme nad rôznymi obmedzeniami, protestami proti nim a tým, čo sa z krízy môžeme naučiť. „Podľa mňa si máme odniesť to, že ľudský život, tie hodnoty a prostredie, v akom ten život vedieme, sú nadovšetko a spoločnosť by sa mala vedieť dokázať stmeliť okolo tohto princípu. Kvalita ľudského života je nadovšetko,“ povedal pre Dobré noviny.

Dva typy spirituality

Prostredník si myslí, že táto kríza nám kladie otázku, aký typ spirituality je pre nás dôležitý a rozhodujúci. „Pripomeniem typológiu náboženstva, ktorú ešte v minulom storočí rozvinul nemecký a potom v Amerike pôsobiaci teológ Paul Tillich, ktorý v náboženstve vidí akoby symbiózu dvoch typov spirituality. Jednu nazýva sakramentálnou alebo mystickou a druhú prorockou," vysvetľuje.

Tillich si myslel, že sú v ustavičnom napätí a musia sa vyvažovať: „Prorocký typ spirituality je ten kritický a nevyhnutne potrebný v náboženstve – vidíme to v podstate aj v pôsobení Ježiša Krista. Vždy zdôrazňujem to, že on bol v podstate kritikom toho mystického alebo kultického chápania náboženstva svojej doby.“

Vzťah medzi ľuďmi je dôležitejší

Ježiš vraj naznačoval, že vzťah medzi ľuďmi je dôležitejší ako samotné dodržanie pravidiel „kultu“. „V tejto situácii, keď hovoríme o pandémii, je dôležité transponovať to v tomto zmysle. Ukazuje sa, a to je tá výzva, ako ten kritický, prorocký prvok v našom náboženstve zohráva v súčasnosti úlohu a nakoľko stále lipneme na tom sakramentálnom, mystickom chápaní," uviedol teológ.

Teológ Ondrej Prostredník.
Teológ Ondrej Prostredník. Foto: Facebook/Ondrej Prostredník

Pre nás je to teda príležitosťou, aby sme viac uvažovali o rozmere náboženstva, ktorý zdôrazňuje nie obrady, ich podobu, spôsob a účasť na nich, ale ich hodnoty, ktoré nám Boh odkazuje. „A tou hodnotou je život. To, ako budujeme vzťahy, akú kvalitu má naše spoločenstvo, ako sa vieme postarať o tých, ktorí sú na okraji spoločnosti. A to je to, čo vlastne v tejto pandémii veľmi vypuklým spôsobom pociťujeme. Je nesprávne, ak sa snažíme vyriešiť pandémiu nejakým – nechcem sa dotknúť ľudí, ktorí na to kladú dôkaz – zaklínaním alebo niečím takým. Ten prorocký typ spirituality je hodnotný a kvalitný tým, že má v sebe prvok racionality a je dôležité, aby sme to nestrácali,“ pripomína.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?