Polícia objasňuje prekrútené slová profesora Krčméryho, ktoré sa šíria na internete: Kontext je zostrihaný zámerne
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Polícia objasňuje prekrútené slová profesora Krčméryho, ktoré sa šíria na internete: Kontext je zostrihaný zámerne

Na sociálnych sieťach sa začali šíriť slová profesora Krčméryho, pričom kontext je zámerne zostrihaný a bez odborného vysvetlenia. 

Na snímke je odborník a infektológ Vladimír Krčméry, druhý záber zobrazuje status, ktorý šíri slová Vladimíra Krčméryho o očkovaní. Kontext je zámerne zostrihaný a bez odborného vysvetlenia. — Foto: TASR - Pavel Neubauer/Hoaxy a podvody - Polícia SR

BRATISLAVA 23. decembra - Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je jediná, ktorú dosiaľ na používanie schválili v Európskej únii - v pondelok tak urobila Európska agentúra pre lieky (EMA). Už skôr ju na používanie schválili iné krajiny vrátane USA a Spojeného kráľovstva, uviedla TASR.

Prekrútené slová 

K očkovaniu sa pravidelne vyjadrujú uznávaní odborníci. Len prednedávnom vystúpil profesor Vladimír Krčméry v televízii TA3 a vyjadril sa k očkovaniu tehotných žien a detí do 18 rokov s tým, že obe skupiny sa po dodaní vakcín nebudú môcť očkovať.

Na sociálnych sieťach sa začali šíriť slová profesora Krčméryho, pričom kontext je zámerne zostrihaný a bez odborného vysvetlenia. „TA3 Krčméry: Nebudeme očkovať deti a tehotné ženy. Na nich nemôžeme testovať vakcíny. Táto veta povedala za všetko!!! Zdieľajte Slováci,“ píše sa v jednom zo statusov, ktorý sa začal šíriť rýchlosťou svetla na internete.

Celú situáciu objasňujú strážcovia zákona na Facebookovej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR„Podľa profesora je to z dôvodu, že na oboch skupinách sa nesmie robiť klinická štúdia. To znamená, že na nich neboli doposiaľ testované novo vyvíjané vakcíny proti koronavírusu. Preto odborníci nevedia, ako by ich telo zareagovalo a aké by mohli mať vedľajšie príznaky,“ uviedla Polícia Slovenskej republiky s tým, že očkovanie bude na Slovensku dobrovoľné.

V marci hovorili o vianočnom darčeku 

Podľa slov Vladimíra Krčméryho dostávame na Vianoce dar vedy v podobe vakcíny. „S pánom profesorom Jarčuškom sme v marci hovorili, že budeme mať vianočný darček, že do konca roka bude vakcína. Pomýlili sme sa iba o dva týždne. V Európe už sa očkuje a od budúceho týždňa sa očkuje aj u nás. V marci sme nemali nič, teraz máme päť liekov, tri vakcíny a tri testy. Veriaci v tom vidia Božie požehnanie a tí ostatní šťastie, aj jedni, aj druhí majú pravdu,“ povedal Krčméry v diskusii na TASR TV.

Profesor sám tvrdí, že sa dá zaočkovať hneď, ako to bude možné. Pre ľudí má jasný odkaz. „Chcem ľuďom zaželať, aby mali k tomu poslednému darčeku väčšiu odvahu. Zaželať nášmu aj okolitým národom, aby neodmietali tieto dary vedy a Božieho požehnania. A tým, ktorí sú skeptickí a opatrní a nechcú sa zaočkovať, aby mali anjelov strážnych v trojsmennej prevádzke, budeme im želať šťastie, aby ich vírus obchádzal. Aby sa spoločnosť vrátila do normálneho behu,“ dodal Krčméry.

Na snímke je odborník na infektológiu Vladimír Krčméry. — Foto: TASR - Martin Baumann
Vladimír Krčméry, onkológ, infektológ a tropický lekár, prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty (LK) Univerzity Komenského (UK) a rektor Vysokej školy sv. Alžbety v Prezidentskom paláci v Bratislave. — Foto: TASR - Martin Baumann

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.