Dobré noviny
Ako dlho trvá imunita po prekonaní covidu? Lekári a vedci z Brna našli odpoveď
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Ako dlho trvá imunita po prekonaní covidu? Lekári a vedci z Brna našli odpoveď

Pacienti, ktorí prekonali covid, majú imunitu. Nestačí sa však spoliehať len na pamäťové bunky. Všetci sa zhodujú že jediný spôsob, ako bojovať s pandémiou, je očkovanie. Na fotografii prvý človek na svete zaočkovaný schválenou vakcínou.
Pacienti, ktorí prekonali covid, majú imunitu. Nestačí sa však spoliehať len na pamäťové bunky. Všetci sa zhodujú že jediný spôsob, ako bojovať s pandémiou, je očkovanie. Na fotografii prvý človek na svete zaočkovaný schválenou vakcínou. — Foto: TASR/AP

Skvelé správy pre pacientov, ktorí prekonali covid. Vedci z Brna vyskúmali, ako dlho sú ľudia po vyliečení sa z choroby imúnni – a teda ťažšie sa opäť nakazia a ich telo sa s koronavírusom lepšie popasuje.

BRNO 23. decembra - SARS-CoV-2 je oproti iným vírusom na svete stále veľmi mladý vírus. Hoci sa v mnohom podobá na chrípku, všetci vieme, že jeho priebeh a najmä smrtnosť sú väčšie. Samotný vírus je predmetom aktívnych výskumov.

Vedci napríklad zistili, že ťažší priebeh choroby majú obézni ľudia, ľudia s cukrovkou, s kardiovaskulárnymi či inými chronickými chorobami a, samozrejme, starší ľudia. Nie je to však pravidlom.

Výskum začali už na jar

Už prešiel takmer rok, čo sa vírus dostal do Európy a paralyzoval aj celý svet. Po týchto mesiacoch prichádzajú prvé výsledky serióznych výskumov. Po tom, čo covid prekonali milióny ľudí na svete, je nesmierne zaujímavá odpoveď na jednu konkrétnu otázku – ako dlho mám proti vírusu imunitu, ak som ochorenie v minulosti prekonal? A práve na tú našli odpoveď vedci z Centra bunkového a tkanivového inžinierstva v Brne a lekári z Masarykovej univerzity.

Irena KOutná (vľavo) je vedúcou výskumu, ktorý poteší mnoho ľudí.
Irena Koutná (vľavo) je vedúcou výskumu, ktorý poteší mnoho ľudí. Foto: Fakultná nemocnica sv. Anny v Brne/Novinky.cz

„Podotýkame, že imunita ako taká neznamená, že sa človek nenakazí. Šanca tam stále je, ale vďaka T-bunkám (lymfocytom) sa naše telo s chorobou oveľa ľahšie popasuje, keďže sú nositeľom pamäte – telo si pamätá, že chorobu malo, a tak vírus ľahšie spracuje,“ hovorí docentka Irena Koutná, ktorá je vedúcou významného projektu.

Práve T-bunky tím odborníkov izoloval z krvi darcov, ktorí covid prekonali. S výskumom začali koncom jari na vzorke sto ľudí. „Všetci mali pozitívny PCR test, ktorý nám potvrdili regionálne úrady hygieny. Zaujímavosťou je, že z tých sto ľudí sme zistili, že dvaja mali falošne pozitívny PCR. Zistili sme to z krvi, nemali totiž žiadne bunky, ktoré by naznačovali, že COVID-19 prekonali,“ upresňuje docentka.

Dodáva, že v prvej vlne sa mohlo stať, že PCR či antigénové testy sa vykonávali neodborne a vznikali tak odchýlky. „Začíname s ďalším výskumom, ktorý sme začali teraz na jeseň – všetky PCR testy ľudí boli správne určené. Nepredpokladám, že by sme sa mali ešte stretnúť so zle vykonaným PCR testom,“ vysvetľuje.

Dlhé mesiace

Pol roka po začatí výskumu došli tímy k jednoznačnému výsledku – aj po šiestich mesiacoch telo človeka obsahuje imunitné bunky, ktoré by sa s covidom „porátali“ oveľa ľahšie ako počas prvej nákazy.

„Aj po polroku od vyliečenia z choroby sme v krvi ľudí našli T-lymfocyty, pamäťové bunky, hoci v nižšom počte, ako keď telo bojuje s chorobou. To znamená, že minimálne pol roka je človek imúnny. Ja predpokladám, podľa grafov a čísel, ktoré máme vďaka výskumu k dispozícii, že aj rok, u niektorých dokonca rok a pol má telo protilátky na covid, a teda je do určitej miery imúnne,“ dodáva Koutná. Je to skvelá správa pre všetkých, ktorí ochorenie prekonali.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?