Popolušku mala hrať úplne iná herečka a sneh v rozprávke smrdel po rybách. Toto ste o obľúbenej klasike nevedeli
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Popolušku mala hrať úplne iná herečka a sneh v rozprávke smrdel po rybách. Toto ste o obľúbenej klasike nevedeli

Na mieste Popolušky a princa sa mali pôvodne ocitnúť úplne iní herci.

— Foto: Reprofoto YouTube

Bratislava 24. decembra - Bez Popolušky snáď ani nie sú Vianoce. Túto legendárnu rozprávku z roku 1973 si nenechá ujsť na Štedrý deň či počas sviatkov hádam nikto. Hoci príbeh o Popoluške a princovi poznáme už naspamäť, vždy sedíme pred televíziou až dovtedy, kým Karel Gott nezaspieva „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“. 

Klasická rozprávka však mohla vyzerať úplne inak. Respektíve, samotná Popoluška a princ mohli vyzerať úplne inak. Namiesto dnes už ikonickej dvojice Šafránková - Trávniček si ústredné postavy totiž mohli zahrať Jana Preissová a Jan Hrušínský. Informoval o tom český denník Aha!.

Jana Preissová a Jan Hrušínský boli zvažovaní na úlohu Popolušky a princa.
Jana Preissová a Jan Hrušínský boli zvažovaní na úlohu Popolušky a princa. Foto: Ceskatelevize

Režisér skúšal viac ako 25 herečiek

Na Popolušku som skúšal viac ako 25 herečiek a bol som už takmer dohodnutý s Janou Preissovou,“ spomína dnes režisér Václav Vorlíček. „Ale keď som sa s ňou stretol a skúmali sme termíny nakrúcania, ktoré sa po dohadovaní s Nemcami presunuli na zimu, tak Jana zistila, že to bude práve v šiestom mesiaci tehotenstva. Takže to padlo,“ povedal pre denník Aha! režisér. Potom si však, našťastie, spomenul na mladú Libuši Šafránkovou, ktorú si pamätal ako Barunku z filmovej Babičky. Šafránková sa do scenára okamžite zamilovala a o Popoluške tak bolo rozhodnuté. 

Foto: Csfd.cz

Alain Delon v rozprávke

Nájsť princa bolo o niečo jednoduchšie, hoci aj na neho mal režisér viacero adeptov. Uvažoval napríklad aj o Janovi Hrušínskom či Jaroslavovi Drbohlavovi, ktorému nakoniec pripadla úloha pobočníka Vítka. K Trávničkovi sa dostal režisér náhodou. „Začínal som práve učiť na FAMU a režisér Elmar Kloss si ma prizval na posudok a obhajobu absolventského filmu študetna, ktorý sa volal Jaroslav Soukup (dnes známy český režisér). V tom filme hral chlapec, ktorý mi trochu pripomínal francúzskeho Alaina Delona a taká podoba môže na divákov platiť,“ povedal o výbere princa režisér legendárnej Popolušky. 

Čo ste možno o milovanej klasike nevedeli...

Zaujímavý je ale napríklad aj fakt, že príbeh o Popoluške sa mal pôvodne nakrúcať v lete. Východonemecká televízna spoločnosť, ktorá rozprávku koprodukovala, však rozhodla, že lepšie bude nakrúcanie v zime. V lete si totiž nemohla dovoliť uvoľniť dostatočný počet ľudí na nakrúcanie. Točiť sa teda začalo v decembri v Nemecku a na územie Československa sa filmári presunuli až neskôr.

Zatiaľ čo susedné Česko trápila snehová kalamita, Nemci mali opačný problém. Síce vyrábali zimnú rozprávku, no nemali žiadny sneh. Preto bol sneh na nakrúcanie dovážaný z neďalekej rybej konzervárne. Príšerne vraj zapáchal a mnohí účinkujúci si údajne aj po niekoľkých rokoch stále dokážu vybaviť ten hrôzostrašný zápach, ktorý sprevádzal výrobu obľúbenej rozprávky. 

Ťažké kožuchy, kvôli ktorým padali herci a Trávníček sa nabehal...

Niekoľko ďalších zaujímavostí o kultovej rozprávke, priniesol v minulosti aj český denník Blesk

 • Scénu, kedy princ beží zo zámku za Popoluškou, musel Pavel Trávníček točiť kvôli silnému vetru vraj až 50-krát. Poriadne sa teda nabehal. 
   
 • Natáčať sa prvý raz začalo v decembri v roku 1972 v Nemecku. Ako prvé sa nakrúcali scény v tanečnej sále a so sovou Rozárkou. V januári ďalšieho roku filmári nakrúcali v okolí romantického zámku Moritzburg. Druhá polovica filmu sa neskôr nakrúcala v Československu. Z územia Československa sú napríklad lovecké scény, alebo aj zábery zo statku, kde žila Popoluška.
   
 • Postava Heleny Růžičkovej sa v nemeckej verzii rozprávky volá Kleinröschen, čo znamená v preklade ružička. 
   
 • Herec Jan Libíček (preceptor) si počas nakrúcania viackrát sťažoval na extrémne ťažký kožuch. Niekoľkokrát kvôli nemu aj spadol. 
   
 • Všimli ste si? Popoluška a princ sa vo filme ani raz nepobozkajú, čo nie je u rozprávok zvykom.
   
 • Popoluškina nevlastná sestra Dora, ktorú si zahrala Dana Hlaváčová, bola počas nakrúcania v šiestom mesiaci tehotenstva. Dnes žije aj s dcérou Luciou v Mladé Boleslavi.
   
 • Popoluška síce v rozprávke vystupuje ako skvelý strelec, no živého jastraba v skutočnosti svojou kušou nezostrelila. Vtáka mali totiž filmári prichystaného v mrazáku u hájneho na Šumave už od jesene. 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…