Dobré noviny
Lekárka z COVID oddelenia: Som tam, kde som potrebná. Niekto to robiť musí, nepýtam sa prečo ja
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Lekárka z COVID oddelenia: Som tam, kde som potrebná. Niekto to robiť musí, nepýtam sa prečo ja

Mladá slovenská lekárka MUDr. Gitka Kovács (33) sa denne stará o COVID pozitívnych pacientov
Mladá slovenská lekárka MUDr. Gitka Kovács (33) sa denne stará o COVID pozitívnych pacientov — Foto: Archív G. Kovács

MUDr. Gitka Kovács (33) sa denne stará o COVID pozitívnych pacientov. Radí, ako sa správať počas Vianoc, aby ste boli vy aj vaši najbližší v bezpečí.

SLOVENSKO 22. decembra - Atestáciu z fyziatrie, ktorú dokončila tento rok, „oslávila“ presunom na oddelenie COVID-19. Mladá lekárka z Dunajskej Stredy Gitka Kovács je príkladom toho, čo si predstavíme pod poslaním lekára. Je stotožnená s prácou s COVID pozitívnymi pacientimi. Tvrdí, že jej miesto je tam, kde je potrebná. 

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Vstávam ráno o šiestej, v práci som vždy o 7:20. Predtým, s výnimkou prázdnin a lockdownu, veziem dcérku do škôlky. Nikdy nevieme, koľko nás v daný deň čaká pacientov. Sme akútna ambulancia, koľko pacientov príde, toľko vyšetríme.

Akí pacienti vás vyhľadávajú najčastejšie?

Šesťdesiatnici, seniori, klienti a personál z domovov dôchodcov. V ťažkých stavoch chodí však aj dosť pacientov okolo štyridsiatky.

Majú všetci rovnaké príznaky?

Zvyčajne áno. Objavuje sa vysoká telesná teplota, ktorá sa nedá zraziť dole. Stratu chuti, čuchu a sťažené dýchanie s dusením má väčšina pacientov. Môžu sa pridružiť bolesti hlavy, svalov a kĺbov. S inými, menej typickými, príznakmi sa nestretávam.

Aká je aktuálna situácia v nemocniciach?

Vážna. Chýbajú lekári aj zdravotnícky personál. Vrchol epidémie však ešte len čakáme.

Atestáciu z fyziatrie oslávila presunom na COVID oddelenie.
Atestáciu z fyziatrie oslávila presunom na COVID oddelenie. Vedie COVID ambulanciu v nemocnici v Dunajskej Strede. Tvrdí, že lekár si nemá svoje miesto vyberať. „Budem tam, kde je potrebné,“ hovorí G. Kovács. Foto: Archív G. Kovács

Mnohí ľudia sú už po niekoľko mesiacov trvajúcej pandémii unavení. Napriek výnimočne vážnej situácií niektorí akoby začínali zvoľňovať v odporúčaniach lekárov. Badáte tento trend?

Áno. Počas prvej vlny sme mali u nás v nemocnici len dvoch COVID-19 pozitívnych pacientov. Všetci však boli príkladne zodpovední, nosili rúška, stránili sa kontaktov. Teraz, keď epidémia vrcholí, máme tendenciu situáciu bagatelizovať. Sledujeme preplnené obchody a tendenciu navštevovať sa  bez rúšok. Akoby sme zabúdali, že jeden infikovaný dokáže nakaziť všetkých ostatných.  Napriek závažnej situácii nie sú opatrenia také prísne, ako boli počas prvej vlny epidémie.

Ako by sme sa mali správať počas vianočného obdobia?

Používať rúška a obmedziť návštevy. Akonáhle máte hoci najmenšie podozrenie, že niekto z blízkych, s ktorým ste boli v kontakte, môže byť nakazený, mali by ste izolovať a zostať v karanténe. Vianoce, Nevianoce, bezpečnosť je dôležitejšia. Inak, ako izoláciou potenciálne infikovaných, sa nám epidémiu nepodarí zastaviť.  

Rúško vždy a všade.
Rúško vždy a všade. Ak sme podľa lekárky dostatočne chránení rúškami, šanca, že sa infikujeme, je minimálna. Foto: Pexels

Môžeme sa stretnúť bez rúška so starým rodičom, keď sme ešte včera mali negatívny výsledok?

Ak chcete mať stopercentnú istotu, že ho nenakazíte, stretávajte sa v rúškach. Na druhý či tretí deň od výsledku testu si už o svojou negativitou istí byť nemôžeme. Údaje hovoria, že na to, aby sme sa infikovali, stačí pätnásť minút v uzavretej miestnosti bez rúšok. Vírus šíria kvapôčky. Ak sa vy aj vaši blízki dostatočne chránite rúškami, šanca infekcie je minimálna. Ak si chcete byť istý, že nenakazíte starého rodiča, nasaďte si rúško, poctivo si umývajte ruky a pravidelne vetrajte. COVID nie je fantóm, ktorý straší všade, kam sa obzrieme. Väčšina nakazených presne vie, kedy sa infikovala, kde a od koho. Nedávno som vyšetrovala COVID pozitívneho pacienta uňho v domácnosti, kde bola pozitívna celá rodina. Keď je človek poriadne chránený, nenakazí sa.

Hovorí sa, že mydlo a teplá voda je zázračný bojovník. Osvojili sme si už dostatočne pravidlo správneho umývania rúk?

V ambulancii dbáme na zvýšenú hygienu rúk. Doma vám postačí obyčajné mydlo. Vírus COVIDu má totiž lipidový obal. Obyčajné mydlo či jar na riady ho pri správnom umývaní rúk bez problémov zneškodní. Ruky je potrebné si dôkladne vyumývať, dosucha utrieť a hotovo. Existujú baktérie a vírusy, ktoré sa nedajú vodou len tak zmyť. COVID-19 k nim našťastie nepatrí. Nie je nutné báť sa ani sci-fi scenárov, podľa ktorých sa nakazíme po hodinách zo styčných plôch. Keď kvapôčka vírusu dopadne na pevný povrch, napríklad na stoličku, na stôl či na mobil, tukový obal vírusu sa po krátkom čase rozpadne. Najnovšie sa hovorí už o pätnástich minútach.

Jendou z účiinných zbraní proti šíreniu nákazy je voda a obyčajné mydlo. Lipidový obal vírusu účinne zničí.
Jednou z  overených zbraní proti šíreniu nákazy je voda a obyčajné mydlo. Lipidový obal vírusu účinne zničí. Foto: Pexels: Cottonbro, H. Khongchum

Od marca už vieme o víruse veľa nového. V čom je podľa vás však taký nebezpečný?

Keď COVID chytí zdravého, silného človeka, je pravdepodobné, že infekciu zvládne bez trvalých následkov. Akonáhle máte však nejaký imunitný deficit, ochorenie si vyžiada následky. Najčastejšie v podobe zápalu pľúc. Pľúca s COVID pneumóniou vyzerajú hrozivo. Vidieť na nich masívnu deštrukciu a navyše, stále nevieme, ako budú vyzerať o rok. Pľúca a pečeň sa dokážu regenerovať, nie sme si však istí, do akej miery to zvládnu po infekcii COVIDu. Ďalším z možných následkov je dekompenzácia srdca a zlyhanie obličiek. Stáva sa nám, že pošleme domov vyliečeného pacienta a on sa vráti späť so srdcovocievnym či obličkovým problémom.

Takto vyzerajú pľúca s COVID zápalom. Biele miesta sú postihnuté vírusom.
Takto vyzerajú pľúca s COVID zápalom jedného z pacientov lekárky. Biele miesta sú postihnuté vírusom. Foto: Archív G. Kovács

Ako práca v COVID ambulancii ovplyvnila váš každodenný život? Ste prísnejšia na dodržiavanie pravidiel aj v rámci najbližších?

Moji rodičia patria do rizikovej kategórie, preto k nim chodievam vždy v rúšku a dbám na zvýšenú hygienu. Mnohí to bagatelizujú. Až keď človek na vlastné oči vidí, ako sa stav pacientov z hodiny na hodinu zhoršuje, pochopí, prečo je dodržiavanie základných hygienických pravidiel také kľúčové.

Keď vidíte niekoho bez rúška, upozorníte ho?

Áno, vždy. Ľudia akoby si nedali povedať. Aj k nám do ambulancie prichádzajú niektorí bez rúška. Vraj sa v ňom dusia. Zvyknem reagovať protiargumentom, že ja ho mám na sebe celý deň, a nie jedno, ale pre istotu dve. Ohniská nákazy sú vždy tam, kde sa stretávajú ľudia bez rúšok. Dajú si „len“ spoločný obed alebo „iba“ cigaretu alebo kávičku. Jeden pozitívny má potenciál nakaziť celú domácnosť či kolektív vo firme. Aj v lekárskych kruhoch sa stalo, že ochoreli zdravotnícki pracovníci alebo lekári. Väčšinou nie od pacienta, ale z kávičkovania či rozhovorov bez rúšok.

Ohniská nákazy
Ohniská nákazy sú podľa G. Kovács tam, kde sa stretávajú ľudia bez rúšok. Nemá problém upozorniť na ulici každého, kto správne nosenie rúška ignoruje. Foto: Archív G. Kovács

Tento rok ste spravili atestáciu z fyziatrie. Krátko na to vás preradili na COVID oddelenie. Ako ste to vnímali? 

Pandémia už dlho visela vo vzduchu. S kolegami sme boli zmierení s tým, že budeme potrební na COVID oddelení. Niekto to robiť musí, nepýtam sa, prečo ja. Nezamýšľam sa nad tým, na akom oddelení by som chcela či nechcela pôsobiť. Budem tam, kde som potrebná. Všetci si akurát želáme, aby nás lekárov a zdravotníkov bolo viac. Naša ambulancia je súčasťou urgentného príjmu, je vybavená špičkovo, máme tu všetko vrátane röntgenu. Pozitívny pacient nemusí chodiť hore dole po nemocnici, kompletné vyšetrenie vybavíme na mieste. Je to multidisciplinárna spolupráca, máme k dispozícii konzíliá s kolegami internistami, chirurgami, neurológmi... Pacient dostane komplexné ošetrenie, ktoré je potrebné.

Ktoré momenty v každodennej práci vám dodávajú energiu a pocit radosti?

Vždy po práci sa teším domov za dcérkou. Má len päť rokov, moju prácu však vníma naplno. Keď ma povolali na COVID oddelenie, prosíkala ma, aby som nešla, lebo ochoriem. Dnes je už zvyknutá. Najväčšiu radosť mi robia vyliečení pacienti. Cítim vďaku, keď ochorenie zachytíme včas a pacient sa vylieči. 

Už ste čítali?