Na Štedrý deň nás poteší čarovná vec. Nová slovenská rozprávka s hviezdnym obsadením
TASR
TASR

Na Štedrý deň nás poteší čarovná vec. Nová slovenská rozprávka s hviezdnym obsadením

Novinka O liečivej vode vznikala počas roka v koprodukcii Trigon Production, Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Českej televízie.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Lukáš Grinaj, rtvs.sk/Tina Botková

Bratislava 20. decembra (TASR) - Aj tohtoročný Štedrý deň bude bohatší o novú televíznu rozprávku. Novinka O liečivej vode vznikala počas roka v koprodukcii Trigon Production, Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Českej televízie.

Televízny darček režiséra Jána Sebechlebského zavedie divákov do krajiny, v ktorej žili vo vzájomnej symbióze vedľa seba ľudský svet a svet vôd.

Voda, ktorá ma moc vyliečiť každú chorobu

V ľudskom svete vládol spravodlivou rukou Kráľ Juraj, vo vodnom Vodná pani spolu so svojimi pomocníkmi. Keď jedného dňa ťažko ochorie malá princezná Hanka, daruje Vodná pani kráľovi vodu, ktorá má moc vyliečiť každú chorobu.

Snímka z nakrúcania rozprávky O liečivej vode na zámku v Smoleniciach.
Snímka z nakrúcania rozprávky O liečivej vode na zámku v Smoleniciach. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Vodná pani má však podmienku - liečivá voda sa nesmie dostať do rúk podlého človeka, pretože by sa navždy stratila. Všetko dobré a ušľachtilé však možno zneužiť. Kráľov brat Filip a jeho pomstychtivá manželka majú s vodou iné plány a neštítia sa ani zločinu.

Neľahký oriešok pre filmárov

Nakrúcanie bolo pre filmárov neľahkým orieškom, keďže rôzne protipandemické opatrenia počas roka spôsobili nielen posuny v natáčaní. Aj čas na výrobu náročných rozprávkových masiek, kostýmov a scén bol kriticky krátky, napriek tomu si tvorcovia dali na vizuálnej stránke filmu záležať.

Pod expresívne výtvarné riešenie sa podpísali kostýmový výtvarník Ján Kocman, ktorého práce mali diváci možnosť vidieť napríklad v televíznej sérii Mária Terézia, a architekt Tomáš Berka, ten má na konte spolupráce na amerických veľkofilmoch.

Virtual set

Rozprávkové kráľovstvo nakrúcali v historických pamiatkach ako sú Bojnický zámok, Hrad Červený kameň, Zámok v Smoleniciach či Vodný kolový mlyn v Tomášikove. Výzvou bolo najmä vytvorenie vodného kráľovstva. V pôvodných návrhoch sa objavila aj Dobšinská ľadová jaskyňa.

Snímka z nakrúcania rozprávky O liečivej vode na zámku v Smoleniciach.
Snímka z nakrúcania rozprávky O liečivej vode na zámku v Smoleniciach. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Riešenie napokon neponúkla príroda, ale technológia virtual set, akú využívajú americké sci-fi filmy. „Technológia funguje na princípe veľkoformátovej LED steny, na ktorej sa premieta požadovaný a vopred pripravený obsah,“ vysvetľuje Janka Motyčková, PR manažérka rozprávky.

Z hladín

Úlohu Hanky si zahrala česká herečka Darija Pavlovičová, spravodlivého a múdreho Kráľa Juraja Marián Mitaš, chamtivú a pomstychtivú Vojvodkyňu Henrietu Zuzana Kanócz, Jakuba stvárnil Jakub Spišák a Vodnú pani česká herečka Linda Rybová. V hereckej zostave ďalej figurujú Juraj Hrčka, Rebeka Poláková, Juraj Kemka, Petr Vaněk, Anikó Vargová, Attila Mokos, Marián Labuda ml., Peter Šimun a iní.

Titulná pieseň k štedrovečernej rozprávke dostala názov Z hladín. Je dielom speváčky a skladateľky Kataríny Málikovej. „Zaujímavosťou je, že pieseň má dve jazykové mutácie - slovenskú a českú k obom jazykovým verziám rozprávky. Českú verziu naspievala populárna česká speváčka Lenka Dusilová,“ dodala Motyčková.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…