Dobré noviny
V utorok nás čaká výnimočná udalosť. Na oblohe zažiari Betlehemská hviezda
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

V utorok nás čaká výnimočná udalosť. Na oblohe zažiari Betlehemská hviezda

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Alex Andrews

V deň zimného slnovratu 21. decembra 2020 nastane vzácny astronomický jav – konjunkcia Jupiteru a Saturna.

Bratislava 18. decembra (TASR) – V deň zimného slnovratu 21. decembra 2020 nastane vzácny astronomický jav – konjunkcia Jupiteru a Saturna. Po západe slnka okolo 17. hodiny sa na večernej oblohe obe planéty priblížia len na vzdialenosť šiestich uhlových minút.

„O konjunkcii telies na oblohe hovoríme, ak sú k sebe bližšie ako jeden stupeň, čo predstavuje zhruba dva priemery mesiaca v splne,“ vysvetlil pre TASR astronóm Juraj Tóth, prodekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Biblický príbeh

Ako rozpráva biblický príbeh, žiariaca hviezda s dlhým chvostom zaujala troch mudrcov, ktorí sa rozhodli ju nasledovať. Priviedla ich k maštali, kde už ležal narodený Ježiš so svojou mamou Máriou a otcom Jozefom.

Astrológovia vysvetľujú jav popísaný v Biblii práve ako konjunkciu týchto dvoch planét. Jupiter a Saturn boli pri sebe nesmierne blízko, pričom jedna z nich sa na oblohe javí jasnejšie. To mohlo vyvolať efekt hviezdy s dlhým žiariacim chvostom.

Naposledy sa to stalo v 17. storočí

„Jupiter má obežnú dobu okolo Slnka takmer 12 rokov, Saturnu trvá jeden obeh dokonca 30 rokov, teda v priebehu nášho ‚pozemského‘ roka sa tieto planéty vzhľadom na Slnko nepohnú o nejaký veľký úsek svojej dráhy. Z pohľadu Zeme sa dajú veľmi dobre pozorovať prakticky každý rok. Ale ešte musí nastať priaznivá okolnosť aj na to, aby sa k sebe priblížili navzájom, čo sa z pohľadu Zeme stáva približne raz za 20 rokov,“ vysvetlil Tóth.

Takto vedci vysvetľujú konjunkciu - priblíženie sa dvoch telies na oblohe.
Takto vedci vysvetľujú konjunkciu - priblíženie sa dvoch telies na oblohe. Foto: Česká astrologická spoločnosť

Tohtoročné priblíženie je mimoriadne tesné. Naposledy nastalo 16. júla 1623 a opäť by sa malo zopakovať až 15. marca 2080. Jupiter bol viditeľný ako jasný objekt na nočnej, respektíve večernej oblohe počas celého roka 2020.

Ohrozí pozorovanie počasie?

Ešte 14. júla 2020 sa ocitol v opozícii voči Slnku a v tomto čase aj dosiahol maximálnu jasnosť – 2,6 mag. Ide o štvrtý najjasnejší objekt na oblohe po Slnku, Mesiaci a Venuši. Momentálne žiari o čosi slabšie, no jeho zdanlivá veľkosť je ešte stále mínus 1,8 mag.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?