Dobré noviny
Vedci objavili 20 nových druhov rastlín a živočíchov. Narazili aj na tie, o ktorých si mysleli, že vyhynuli
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Vedci objavili 20 nových druhov rastlín a živočíchov. Narazili aj na tie, o ktorých si mysleli, že vyhynuli

Po viac ako troch rokoch od expedície zverejnili svoje zistenia.
Po viac ako troch rokoch od expedície zverejnili svoje zistenia. — Foto: facebook.com - Conservation International

Podarilo sa im čosi neskutočné. Vedci znovuobjavili aj druhy, o ktorých si mysleli, že už dávno vyhynuli. 

LA PAZ 16. decembra - Skupina vedcov objavila v bolívijských Andách 20 nových druhov rastlín a živočíchov. Znovuobjavili aj druhy, o ktorých si mysleli, že už dávno vyhynuli. 14-dňovú expedíciu viedli v marci 2017, informuje portál CNN

Vybrali sa do údolia Zongo

Expedíciu viedla skupina biológov a ekológov. Vybrali sa do údolia Zongo, ktoré sa nachádza v blízkosti bolívijského hlavného mesta La Paz.

Strmé a vysoké hory sú ideálnym miestom pre množstvo zachovaných biotopov. Všetko je pokryté hrubými vrstvami machu či papradí. V oblasti neustále počuť zvuky, ktoré vydávajú rôzne druhy hmyzu, žaby či vtáky. Čaro atmosféry dotvára aj šum vodopádov. 

Objavili nové druhy

Po viac ako troch rokoch od expedície zverejnili svoje zistenia. Tím viedol Trond Larsen z neziskovej environmentálnej organizácie Conservation International

Vedci objavili napríklad druh extrémne jedovatej zmije horskej, ktorá má veľké tesáky a jamky, ktoré jej pomáhajú objaviť korisť. 

Veľkým prekvapením bol aj objav liliputánskej žaby, ktorá patrí medzi najmenšie obojživelníky na svete. Má približne len jeden centimeter a vďaka svojej farbe sa geniálne dokáže skrývať v hrubých vrstvách machu. Je takmer nemožné ju spozorovať.

Údolie prekvitá kvetmi orchideí, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou. Expedičný tím narazil aj na vzácnu orchideu, ktorej časti kvetov podnecujú hmyz k prenosu peľu. 

Nečakali takýto úspech 

Okrem toho znovuobjavili aj druhy, o ktorých si mysleli, že už dávno vyhynuli. Znovuobjavená bola aj Alzatea verticillata, malý kvitnúci strom, ktorý bol predtým známy iba z jedného záznamu v Bolívii. Expedičný tím ho znovuobjavil po 127 rokoch, uvádza agentúra Reuters.

Larsen je presvedčený, že niektoré z týchto druhov sa nenachádzajú nikde na svete. Veľká časť divočiny sa podľa neho musí prispôsobovať klimatickým zmenám. „Nečakali sme, že nájdeme toľko nových druhov a objavíme tie, o ktorých sa myslelo, že vyhynuli,“ dodal pre CNN Larsen.

Už ste čítali?