Infrasauna na doma zlepší imunitu a odbúra stres
Inzercia
Inzercia

Infrasauna na doma zlepší imunitu a odbúra stres

Infrasauny majú na ľudský organizmus toľko pozitívnych účinkov, že by sme sa mali inšpirovať životným štýlom vo Fínsku. Tam má svoju vlastnú saunu takmer každá domácnosť.

S domácou infrasaunou si môžete blahodarné účinky sauny užívať kedykoľvek z prostredia domova. — Foto: Pexels/A. Piacquadio

BRATISLAVA 16. decembra - V krajine s necelými šiestimi miliónmi obyvateľov nájdete podľa oficiálnych fínskych údajov viac než tri milióny sáun. Navyše, 99 % Fínov sa saunuje minimálne jeden raz do týždňa. Nie je ničím neobvyklým, ak vám saunu zriadi zamestnávateľ priamo v továrni či v kancelárskych priestoroch.

Liečivé účinky pravidelného saunovania pocíti naše telo aj psychika. Pôsobí blahodarne na mozgové funkcie, dokáže zmierňovať hladiny stresu a stavy úzkosti, vďaka vyplavovaniu hormónov šťastia má aj upokojujúce účinky. Uvoľňuje svalstvo a zlepšuje športové výkony. Už počas olympijských hier v roku 1924 v Paríži striedali fínski atléti pravidelné tréningy so saunou. Hovorí sa, že šampión Paavo Nurmi, známy ako Lietajúci Finn (Flying Finn), v saune dokonca trénoval.

Trendom sú sauny na doma

Už niekoľko rokov si milovníci saunovania môžu užívať saunové rituály v prostredí domova. V čase epidémie koronavírusu je vlastná sauna navyše strategický krok. Môžete ju bezpečne využívať, kedykoľvek pocítite chuť či potrebu a umiestniť ju tam, kde vám to vyhovuje najlepšie – na chodbu, do kúpeľne, do pracovne či do spálne. Môžete si vybrať z rôznych dizajnov a rozmerov. Väčšina modelov je určená pre jednu, maximálne štyri osoby.

Pobyt v infrasaune pôsobí blahodarne na pokožku, zmierňuje stuhnuté svaly a bolesti.
Pobyt v infrasaune pôsobí blahodarne na pokožku, zmierňuje stuhnuté svaly a bolesti. Foto: Harvia, Pexels

Fínska alebo infra?

Pozitívne účinky oboch typov sáun na ľudský organizmus sú viac-menej rovnaké. Rozprúdia krv, prehrejú telo a zbavia ho škodlivín.

Hlavný rozdiel sa skrýva v spôsobe výhrevu kabíny. Vo fínskej saune sú zdrojom tepla kachle (elektrické alebo na drevo). Infrasauna je vykurovaná infračervenými panelmi.

Infračervené lúče zo žiaričov prenikajú cez pokožku až do hĺbky štyroch centimetrov priamo do tkanív. Hoci vzduch v infrasaune nie je taký horúci (približne 45 – 60 °C), účinnejšie sa v nej spotíte. Čím viac sa potíte, tým viac kalórií zároveň spálite. Niektoré štúdie pripisujú tridsaťminútovému pobytu v infrasaune úbytok až šesťsto kalórií. Infrasaunu preto oceníte, aj keď sa snažíte udržiavať si štíhlu líniu.

Povolené, aj keď máte astmu či vysoký krvný tlak

Infrasauny majú jednu veľkú výhodu, ktorú v prostredí domácnosti ocení celá vaša rodina. Sú vhodné aj pre ľudí s astmou, vysokým krvným tlakom, aj pre tých, ktorých trápia srdcovocievne problémy. Zjednodušene sa dá povedať, že pobyt v infrasaune zvládajú aj ľudia, pre ktorých je pobyt vo fínskej saune z rôznych dôvodov náročný.

Infrasauny na doma sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, najčastejšie sú určené pre jedného až štyroch ľudí. Môžete si ich umiestniť kdekoľvek, napríklad aj do spálne.
Infrasauny na doma sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, najčastejšie sú určené pre jedného až štyroch ľudí. Môžete si ich umiestniť kdekoľvek, napríklad aj do spálne. Foto: Harvia

Pomôže nespavosti aj migrénam

Pravidelné a dlhodobé saunovanie zvyšuje odolnosť proti prechladnutiu a rôznym virózam. Pôsobí blahodarne na pokožku, zmierňuje bolesti, stuhnutosť svalov a kĺbov či stavy artrózy. Pozitívne pôsobí na neurovegetatívny systém, dokáže tak tlmiť migrény a nespavosť. Zmierňuje opuchy, pomáha zbavovať telo stresu a toxínov.

Klasické infrasauny 

Moderné infrasauny určené do domácností sú vyrobené z kvalitného dreva (napríklad z kanadskej borovice), určené pre jedného až štyroch ľudí, ktorí sa môžu saunovať súčasne a dajú sa rýchlo, jednoducho a nenáročne postaviť.

Môžete si vybrať medzi klasickými modelmi alebo sa rozhodnúť pre luxusné infrasauny, ktoré vás potešia nielen kvalitnou technológiou, ale aj elegantným dizajnom a funkciami navyše. Niektoré majú zabudované aj odparovacie misy pre arómu a zariadenie na prehrávanie hudby a farebné osvetlenie.

Priestorovo väčšie kúpelne sú ideálnym miestom na domácu infrasaunu.
Priestorovo väčšie kúpeľne sú ideálnym miestom na domácu infrasaunu. Foto: Harvia

Luxusné infrasauny zdedia aj vaše vnúčatá

Luxusné infrasauny sú pýchou saunových profíkov. Fínski dizajnéri ich navrhujú s výnimočným citom pre saunovú tradíciu a pre dizajn. Navyše, vďaka vysokokvalitným materiálom je možné, že aj pri pravidelnom saunovaní ju zdedia vaše deti alebo vnúčatá. Životnosť kvalitnej infrasauny môže dosiahnuť až deväťdesiat rokov.

Infrasauny na mieru

Pokiaľ máte pocit, že doma nenájdete na infrasaunu žiaden voľný kút, riešením pre vás môže byť infrasauna na mieru. Fíni, ktorí dodávajú na Slovensko rozmanité saunové riešenia, sú expertami aj na riešenia na mieru.

Stačí sa rozhodnúť, že do svojho životného štýlu chcete zahrnúť aj pravidelný pobyt v saune, zvážiť svoje priestorové možnosti a vybrať si infrasaunu, ktorá bude najvernejšie spĺňať vaše predstavy.  

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…