Dobré noviny
Tieto krajiny sa včera ponorili do tmy. Zažili jediné úplné zatmenie Slnka v roku 2020
TASR
TASR

Tieto krajiny sa včera ponorili do tmy. Zažili jediné úplné zatmenie Slnka v roku 2020

Zatmenie Slnka počas jediného úplného zatmenia Slnka v roku 2020 v argentínskom Piedro del Aguila
Zatmenie Slnka počas jediného úplného zatmenia Slnka v roku 2020 v argentínskom Piedro del Aguila — Foto: TASR/AP

Južná časť Čile a Argentíny sa v pondelok dopoludnia (miestneho času) na vyše dve minúty ponorili do tmy vďaka úplnému zatmeniu Slnka.

Pucón 14. decembra (TASR) - Južná časť Čile a Argentíny sa v pondelok dopoludnia (miestneho času) na vyše dve minúty ponorili do tmy vďaka úplnému zatmeniu Slnka - jedinému v tomto roku.

Kým v Argentíne sa dalo pozorovať, ako Mesiac postupne zakrýva slnečný disk, tí zvedavci, ktorí sa zhromaždili v Čile, mohli pozorovať iba náhle zotmenie. Veľké mraky na oblohe a dážď ich totiž o nezvyčajný zážitok pripravili.

Zriedkavý astronomický jav

V turistami vyhľadávanom meste Pucón na brehu jazera Villarrica v regióne Araucanía sa pritom napriek cestovným obmedzeniam, prijatým kvôli epidémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, zišlo asi 300 000 ľudí, aby pozorovali tento zriedkavý astronomický jav.

Medzi nimi boli aj desiatky amatérskych bádateľov a profesionálnych vedcov, ktorí do tejto oblasti pricestovali už pred niekoľkými dňami, aby svoje ďalekohľady rozmiestnili na úbočí rovnomennej sopky - Villarrica, jednej z najaktívnejších v Čile.

Ľudia používajú špeciálne okuliare počas sledovania jediného úplného zatmenia Slnka v roku 2020 v argentínskom Piedro del Aguila.
Ľudia používajú špeciálne okuliare počas sledovania jediného úplného zatmenia Slnka v roku 2020 v argentínskom Piedro del Aguila. Foto: TASR/AP
Na kombosnímke jediné úplné zatmenie Slnka v roku 2020 v argentínskom Piedro del Aguila.
Na kombosnímke jediné úplné zatmenie Slnka v roku 2020 v argentínskom Piedro del Aguila. Foto: TASR/AP

Tzv. pás totality, z ktorého bolo možno sledovať úplné zatmenie Slnka, bol široký približne 90 kilometrov. Zatmenie trvalo dve minúty a deväť sekúnd. Ďalšie zatmenie Slnka nastane 10. júna 2021, keď dôjde k prstencovému zatmeniu nad Kanadou, Grónskom a niektorými časťami Ázie.

Už ste čítali?