Dobré noviny
Sociológ Vašečka: Máme tvrdiť, že Matovič to robí dobre? Nerobí, vedci stále ponúkajú pomoc, no je odmietaná
Marián Balázs
Marián Balázs

Sociológ Vašečka: Máme tvrdiť, že Matovič to robí dobre? Nerobí, vedci stále ponúkajú pomoc, no je odmietaná

Na začiatku pandémie sme videli veľkú solidárnosť občanov a silný rešpekt k autoritám, odborníkom a zdravotníkom. Dnes je situácia odlišná. Sociológ Michal Vašečka vysvetľuje, prečo je to tak.

BRATISLAVA 14. decembra – Na začiatku pandémie sme videli veľkú solidárnosť občanov a silný rešpekt k autoritám, odborníkom a zdravotníkom. Dnes je situácia v mnohom iná, vidíme dokonca aj porušovanie nariadení. Je to iba únava z pandémie, alebo sa naša spoločnosť začína meniť? A ak sa mení, aké sú trendy ďalšieho vývoja?

Aj na tieto otázky v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom odpovedal sociológ Michal Vašečka. Pre Dobré noviny uviedol, že sociológovia ešte nevedia úplne presne, či ide o zmenu spoločnosti alebo o únavu. Autorita štátu však vraj ešte nikdy nebol tak ohrozená, ako je dnes.

V rozhovore s Michalom Vašečkom sa dozviete:

  • čo si myslí o zmene nálady spoločnosti v posledných týždňoch,
  • prečo si myslí, že premiér Igor Matovič nemanažuje koronakrízu dobre,
  • aký ďalší problém sa črtá a čo má spoločné s Robertom Ficom,
  • o tom, prečo je vakcína jednoznačné riešenie pandémie,
  • ako by mala prebiehať kampaň za očkovanie.

Zároveň dodáva, že v niečom je to tak všade a nemyslí si, že by sme v tomto boli príliš výnimoční: „Nie, tá únava je všade a dala sa očakávať. My sme hovorili, že dajme si pozor, robme isté opatrenia už preventívne, aby na jar, keď sa snáď budeme dostávať z pandémie, keď ľudia budú nesmierne unavení a frustrovaní – doslova budeme kolektívny pacient ako spoločnosť – sme už mali pripraveného toho terapeuta.“

Nemajú to pod kontrolou

Vašečka priznáva, že už aj on sa pristihol, ako premýšľa nad tým, že tí, ktorí nám rozprávajú o opatreniach a o svojich rozhodnutiach, už o nich niekedy nie sú ani presvedčení, neorientujú sa v nich a že sa v tom vlastne stratili. „A to je problém, keď bežný človek vidí, že tí, ktorí to riadia, to nemajú pod kontrolou, tak je zle," upozorňuje.

Teraz prvýkrát vidíme situáciu, že to nemajú pod kontrolou a možno tomu ani nerozumejú: „A ten bežný človek si povie: ‚Tak pozor, toto je vážna vec‘ a bude hľadať riešenia. Práve tohto sa bojím – aké riešenia tí ľudia nájdu? Nebudú z dlhodobého hľadiska utiekať k podpore rôznych autoritárskych lídrov?"

Ohrozenie demokracie

Vidí však aj ďalší problém. V niečom sa podľa neho črtá akýsi nástup „silnej ruky“. Črtá sa to práve cez našu skúsenosť z posledných mesiacov, že sa s veľkou ľahkosťou začali obchádzať písané pravidlá a niekedy aj nepísané. Tie sú veľmi dôležité pre silu a kvalitu demokracie. No tu sa však začali obchádzať aj tie písané," vysvetľuje.

Dodáva, že to vníma ako obrovské nebezpečenstvo. Prešlo to totiž s ohromnou ľahkosťou a tí, ktorí to robia, si viditeľne neuvedomujú, že je to problém, lebo stále sa oháňajú pandémiou. „Musím povedať, že v niektorých susedných krajinách konkrétne súdy zastavili rozhodnutia vlády, hlavného hygienika, ministra zdravotníctva, a tí ľudia sa museli prispôsobiť tým rozhodnutiam. K ničomu takému u nás nedošlo," pripomína.

Sociológ Michal Vašečka
Sociológ Michal Vašečka Foto: Dobré noviny

Pokiaľ chceme mať naozaj kvalitnú demokraciu a moderný štát, musíme prestať vnímať svet 31 rokov po Novembri 89 v zmysle „keď sú pri moci tí, ktorí idú po krku tých, ktorých ja nemám rád, že k ním musím byť nekritickí“. Vašečka si taktiež myslí, že čím viac teda budeme nekritickí k veľmi problematickým krokom Matoviča a jeho vlády, tým viac budeme posilňovať napríklad Roberta Fica.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?