Dobré noviny
Nevidiaci súťažili v čítaní a písaní Braillovho písma
TASR
TASR

Nevidiaci súťažili v čítaní a písaní Braillovho písma

Všetci účastníci boli zrakovo postihnutí. Podujatie sa konalo v priestoroch Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu.

Foto: TASR

Levoča 26. októbra (TASR) - Svoje schopnosti v rýchlosti čítania a písania Braillovho písma si dnes v Levoči zmerali účastníci celoslovenského finále tejto súťaže. V disciplíne čítanie zvíťazili v jednotlivých kategóriách Kvetoslava Bedeová z Fiľakova a Jana Hrnčárová z Nitry. V rýchlom písaní na tzv. Pichtovom písacom stroji si prvé miesto odniesla Michaela Fučková z Martina. TASR o tom informovala riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNaSS) Ivana Potočňáková.

Za chyby pri čítaní a písaní sa udeľovali trestné sekundy, rozhodovala teda nielen rýchlosť, ale aj presnosť. Výsledný najrýchlejší čas pri čítaní textu bol minúta osem sekúnd a pri písaní dve minúty jedna sekunda.

Všetci účastníci boli zrakovo postihnutí. Podujatie sa konalo v priestoroch Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu. Disciplína čítanie bola rozdelená na ľudí, ktorí sa naučili Braillovo písmo v základnej škole pre nevidiacich a tých, ktorí sa ho naučili v dospelom veku.

Z celkového počtu 68 súťažiacich postúpilo do celoslovenského finále 21, z toho sedem v disciplíne písanie a 14 v disciplíne čítanie. "V kontexte využívania elektronických médií nás veľmi teší, že medzi nevidiacimi a slabozrakými je stále záujem o používanie Braillovho písma," uviedla Potočňáková.

Moderné elektronické zariadenia sú na jednej strane veľkým pomocníkom nevidiacich ľudí pri získavaní informácií, ale majú aj nepriaznivé dôsledky. "Výskumy v zahraničí jasne preukázali, že obmedzovanie aktívneho čítania Braillovho písma, ktoré je nahradzované počúvaním textu čítaného hlasom, má vplyv na rozvoj verbálnej komunikácie a schopnosti štylizovať náročnejší text. Preto Braillovo písmo ostáva najdôležitejším atribútom slepeckej gramotnosti a naším cieľom je tento plamienok udržiavať a rozdúchavať," hovorí podpredseda ÚNaSS Josef Zbranek.

Braillovo písmo funguje na princípe plastických bodov vyrazených do papiera, čitateľ ho vníma hmatom.

Už ste čítali?