Spite ako kráľ
Inzercia
Inzercia

Spite ako kráľ

Kvalitný spánok pôsobí blahodarne nielen na našu psychiku. Vďaka nemu sa naše telo dokáže lepšie brániť proti infekciám, baktériám, vírusom. Dôležité je však vybrať si kvalitnú posteľ a matrace.

Na kvalitný spánok vplýva viacero faktorov. Jedným z nich je kvalitný matrac a vrchný matrac. — Foto: Pixabay, Pexels / A. Piacquadio,

BRATISLAVA 8. decembra - Podľa americkej Spánkovej asociácie je kvalitný a dostatočný nočný spánok dôležitý nielen z hľadiska obranyschopnosti človeka. Zlepšuje náladu, posilňuje mozgové funkcie vrátane schopnosti rozhodovať sa, učenia či pamäte.

Podľa odborníkov na kvalitný spánok je zo všetkého najdôležitejšie sa na spánok poctivo pripraviť. „Vytvorte si vlastný relaxačný rituál medzi aktívnym dňom a časom ukladania sa na spánok. Ide o aktivitu, pri ktorej dokážete vypnúť. Siahnite po knihe, upokojujúcej hudbe či čomkoľvek, čím si viete navodiť pocit pohody,“  radí profesorka psychiatrie a behaviorálnych vied Rachel Manber z inštitútu Stanford Sleep Health.  

Boxspring postele: inšpirácia z luxusných hotelov

Kvalitný spánok, ale aj pohodlný polosed, ktorý ocenia milovníci večerného čítania, vám dokonale zabezpečia tzv. boxspring postele.

Už na prvý pohľad ich jednoducho spoznáte. Svojou vysoko položenou posteľou pripomínajú kráľovské postele zo zámkov. Vďaka súčasnému luxusnému a modernému dizajnu sa tešia obľube v kvalitných hoteloch, v ktorých si potrpia na dobrý spánok klienta.

Svetový trend boxspring postelí preniká aj do spální. Dizajnéri vedia, aké benefity prinesú ich zákazníkom boxspring postele. Sú vyvýšené a robustné. Väčšie množstvo použitého materiálu sa podpíše na väčšej hmotnosti postele, vďaka čomu ponúka dostatočnú nosnosť, je pohodlná a výnimočne stabilná.

Aj rám boxspring postele pôsobí luxusne. Aby nebol tvrdý, výrobcovia ho vypĺňajú špeciálnym výplňovým materiálom, ktorý mu dodáva mäkkosť a zabraňuje úderom. Na vypchávky používajú najčastejšie rovnaký materiál, ako na výrobu kvalitných matracov. Aj pri čalúnení kladú vysoké nároky na odolnosť proti oteru.

Postele sú výnimočné pohodlné na spanie aj polosed. Navyše, dizajnový prvok vo vašej spálni využijete aj prakticky. Do dostatočne veľkého úložného priestoru prehľadne uskladníte čokoľvek od perín, diek po posteľnú bielizeň.

Ako často meniť matrace?

V posteli strávime približne tretinu života. Práve preto by sme si mali dopriať kvalitný matrac a o ten sa pravidelne starať a raz za niekoľko rokov ho dokonca vymieňať.

Naše telo kladie na matrace pravidelným používaním a opotrebovaním vysoké nároky. Podľa odborníkov majú aj matrace svoju životnosť. Čas odchodu „do dôchodku“ nie je u každého rovnaký. Odporúčanie je meniť matrace raz za 3 – 5 rokov. Kvalita materiálu ich životnosť predĺži.

Najčastejšími „nepriateľmi“ životnosti matraca sú pot, prach, alergény, plesne, najrôznejšie nečistoty, roztoče...  Chránič matraca je dôležité pravidelne chemicky vyčistiť, jadro matraca však nie je možné pravidelne prať, preto by sme do piatich rokov mali zastarané matrace vymeniť za nové.

Aj matrace majú svoju životnosť. Odborníci odporúčajú ich výmenu minimálne po piatich rokoch.
Aj matrace majú svoju životnosť. Odborníci odporúčajú ich výmenu minimálne po piatich rokoch. Foto: Pixabay

Ak chcete zistiť mieru opotrebovania vášho matraca, pomôže vám jednoduchý test. Spíte dobre? Ráno vstávate oddýchnutí a v dobrej psychickej pohode? V tom prípade sú vaše  matrace pravdepodobne stále kvalitné. Ak sa častejšie budíte, vstávate s pocitom „dolámanosti“, nastal čas porozmýšľať o novom.  

 

Prečo obmieňať strany matraca? 

Plochy matraca je dôležité pravidelne obmieňať. Zaťažovaním rovnakých miest na ploche matraca sa však nevyhneme. Telo síce do „vyležaného“ matraca na prvý pocit výborne zapadne, chrbtica však nie je viac v správnej polohe, čo sa často odrazí bolesťami chrbtice. 

Kráľovský topper ochráni pred alergiami

Ak chcete zaspávať a budiť sa skutočne kráľovsky, pocit pohodlia a luxusu znásobíte pomocou toppera, vrchného matraca. Vrchný matrac je doplnkový matrac, najčastejšie vyrobený z priedušnej vlny alebo pamäťovej peny, ktorý vás v lete jemne ochladí a v zime znásobí teplo a posilní príjemné pocity. Navyše, chráni a predlžuje životnosť hlavného spodného matraca. Odvádza vlhkosť, má antibakteriálne a hypoalergénne vlastnosti. Môže zmierniť príznaky alergií a astmy, ktoré zhoršuje prítomnosť mikroorganizmov a plesní v prostredí postele.

Prestížne svetové univerzity a výskumné centrá venujúce sa spánkových poruchám upozorňujú, že kvalita spánku je aj v období epidémie koronavírusu absolútne kľúčová. Podľa riaditeľa National Center on Sleep Disorders Research, Michaela Tweryho „dokáže dobrý spánok v období pandémie zvýšiť obranyschopnosť nášho organizmu. Spolu s vyváženou stravou a fyzickou aktivitou je práve nočný odpočinok v boji s COVID-19 skutočne účinný.“

Ak sa v noci zobudíte, čítajte

Prezrádza ešte jedno praktické pravidlo. „Ak sa prebudíte v strede noci a už nedokážete spať,  prestaňte sa snažiť. Ak sa do zaspatia nútite, bude vás to len zbytočne frustrovať. O to ťažšie opäť zaspíte. Namiesto toho sa sústreďte na „oddych“. Venujte sa niečomu, čo vás dokáže upokojiť aj počas dňa. Siahnite po knihe, príjemnej hudbe alebo pokojnej audio nahrávke,“ radí profesorka psychiatrie Rachel Manber z inštitútu Stanford Sleep Health.   
 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…