Objem spotrebných úverov na Slovensku klesá - dokonca aj v predvianočnom období
Inzercia
Inzercia

Objem spotrebných úverov na Slovensku klesá - dokonca aj v predvianočnom období

Druhá vlna pandémie koronavírusu ovplyvnila takmer všetky svetové ekonomiky, Slovenskú republiku nevynímajúc. Odhady ekonómov a finančných špecialistov sa pohybovali v rovinách nie práve pozitívnych prognóz vývoja, preto je pomerne netradičnou situáciou pokles objemu poskytnutých spotrebných úverov na Slovensku, dokonca aj v predsviatočnom období.

Čo spôsobilo pokles objemu poskytnutých spotrebiteľských úverov?

Spotrebné úvery vždy patrili k tzv. “rýchlym peniazom“ pre domácnosti či jedincov v núdzi. Na Slovensku však už konštatne od júna 2020 zaznamenávame pokles v objeme poskytnutých úverov – prepad sa podľa údajov NBS z 30.11.2020 pohybuje na úrovni 4,3% a dlžná suma je 6,3 miliardy EUR.

Analýza spotrebiteľa ukázala, že ľudia začali premýšľať inak, záujem o spotrebiteľské úvery sa znižuje. Prioritou mnohých domácností a rodín je udržať si prácu a bývanie, ciele spotrebných úverov – nová kuchyňa, auto či rekonštrukcia bytu, sa ocitli na vedľajšej koľaji.

Za zníženým objemom poskytnutých úverov treba hľadať aj striktnejšie pravidlá pri ich poskytovaní. Národná banka Slovenska napríklad stanovila limit dlhu na jedného občana vo výške 8-násobku ročného príjmu. Ak teda zarábate 1000€ mesačne, môžete si požičať maximálne 96 000€. Hlavným cieľom je ochrániť občanov pred zbytočným zadĺžením, ktoré predstavuje zvýšené riziko a môže skončiť až exekúciou majetku.

Pre spotrebiteľa je prirodzené porovnávať viaceré zdroje pred finálnym výberom

Ekonomická situácia spoločnosti sa priamo odzrkadľuje aj vo finančnej situácii obyvateľstva, ktorá je aktuálne aj pod drobnohľadom slovenskej vlády. Tá sa zaviazala zvýšiť úroveň finančnej gramotnosti obyvateľov. Jedným z odporúčaní je - ešte predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétnu finančnú inštitúciu - urobiť si dôkladný prehľad o možnostiach na finančnom trhu. Mnoho Slovákov začalo, podľa údajov z internetových vyhľadávačov, využívať FoxyCredit. FoxyCredit služba, ktorá vám umožní porovnať si bankové produkty, spotrebiteľské úvery, úroky na kreditných kartách a iné finančné produkty. Vysokú popularitu dosiahla v severských krajinách, najmä v Dánsku, kde sa kombinácia „FoxyCredit in Denmark“ dostala na popredné priečky v internetových vyhľadávačoch.

Hlavnou ideou projektu je poskytnúť jednoduché a prehľadné informácie o spoločnostiach poskytujúcich finančné produkty alebo služby po celom svete. FoxyCredit si už našlo svojich priaznivcov v krajinách ako Poľsko, Švédsko, Ukrajina, Rusko, Nórsko. Severský trojlístok uzatvára Fínsko, kde v sekcii mikrofinancovania domácností bola najčastejšie zadávanou online kombináciou pri porovnaní spoločností „FoxyCredit in Finland“.

Odložili ste si splátky hypotéky? Aj to môže byť príčina neposkytnutia úveru

Po vypuknutí pandémie sa s hrozbou nesplácania úveru a insolventnosti pasovali desaťtisíce obyvateľov Slovenska. Štát sa následne dohodol s bankami na dočasnom odklade pre klientov – v trvaní až do 9 mesiacov. A práve tento odklad zohráva signifikantnú úlohu v poskytovaní spotrebiteľských úverov pred Vianocami. Ak máte odložené splátky hypotéky, banka vás eviduje ako rizikového klienta a vašu žiadosť posúdi extra pozorne. Výsledkom odložených splátok hypotéky je až 13% zamietnutých spotrebiteľských úverov v novembri.

Na čo si Slováci berú najviac spotrebiteľských úverov?

  • Nákup bielej a čiernej techniky – 42%
  • Nákup automobilu – 25%
  • Nepredvídané situácie a okolnosti – 18%
  • Iné - 15%

Porovnávajte, porovnávajte, porovnávajte

Ak ste neuspeli v banke, stále máte alternatívne možnosti. Nebankové subjekty vás častokrát neposudzujú tak prísne ako banka, na druhej strane však zaplatíte viac, aj vďaka vyššej hodnote RPMN. Preto si každé svoje finančné rozhodnutie vopred dobre preverte a porovnajte, situáciu vám môže zjednodušiť aj porovnávanie cez FoxyCredit.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…