Dobré noviny
Múzeum Spiša predstavilo významný nález, keltskú sošku z Jánoviec
TASR
TASR

Múzeum Spiša predstavilo významný nález, keltskú sošku z Jánoviec

Laténska spona, jeden z mnohých nálezov z lokality Jánovce.
Laténska spona, jeden z mnohých nálezov z lokality Jánovce. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi predstavilo v piatok významný nález - keltskú sošku z bronzu, ktorú objavili v obci Jánovce v okrese Poprad.

Spišská Nová Ves 4. decembra (TASR) – Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi predstavilo v piatok významný nález - keltskú sošku z bronzu, ktorú objavili v obci Jánovce v okrese Poprad. Ako priblížila archeologička Mária Hudáková, múzeum realizovalo na jar a na jeseň tohto roku archeologický výskum na vedecké a dokumentačné účely v obci Jánovce v polohe Pod hradiskom.

Ide o lokalitu, ktorá je známa už od 19. storočia, napriek tomu podľa archeologičky doteraz nebola systematicky skúmaná. Výskum sa realizoval formou zberu nálezov z pooranej plochy. Cieľom bolo zistiť stav a potenciál lokality, pretože je známe, že je roky vykrádaná.

Osemsto kusov predmetov

„Z výskumu pochádza vyše 800 kusov predmetov z rozličných časových období od praveku až po novovek. Najviac nálezov je z doby laténskej s presahom do doby rímskej. Ide predovšetkým o keltské mince, bronzové spony a iné súčasti odevov, výrobky z hliny – keramika, prasleny a sklenené koráliky a náramky,“ ozrejmila Hudáková.

Keltská bronzová soška so zlatými očami z lokality Jánovce.
Keltská bronzová soška so zlatými očami z lokality Jánovce. Foto: TASR/Milan Kapusta

Najvýznamnejším nálezom je podľa jej slov bronzová soška, ktorá znázorňuje nahého muža. Na krku má zobrazený typický šperk z tohto obdobia – nákrčník. „Nález je výnimočný svojím realistickým zobrazením a zlatými očami,“ doplnila.

Nálezy sú uložené v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi. V súčasnosti sa spracovávajú výsledky výskumu, pričom múzeum spolupracuje s Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Archeologička dodala, že nález bude sprístupnený verejnosti v rámci novej expozície, ktorú múzeum otvorí na budúci rok.

„Na základe pozitívnych výsledkov zberov sa bude vo výskume pokračovať formou geofyzikálneho prieskumu a sondážou,“ uzavrela Hudáková.

Už ste čítali?