Dobré noviny
Ako sa nedať oklamať pri nákupoch cez internet? Expert na kybernetickú bezpečnosť radí sledovať tieto znaky
Marián Balázs
Marián Balázs

Ako sa nedať oklamať pri nákupoch cez internet? Expert na kybernetickú bezpečnosť radí sledovať tieto znaky

V čase pandémie a najmä v predvianočnom období nakupujeme prostredníctvom internetu čoraz častejšie. Odborník vysvetľuje, na čo si v takýchto prípadoch treba dať pozor.

A ako je to so zľavami, ktoré obchodníci ponúkajú občas počas veľkých výpredajov? Sú naozaj zľavami? Aj tu odborník odporúča, aby sme boli opatrní a situáciu ilustruje na príklade: „Dôjdeme na nejaký internetový obchod a je tam produkt. Nájdete tam super nadupaný notebook, ktorý sa vám páči, vyzerá, že má dobrú cenovku a vy si poviete, že aj by ste si ho za tú cenu kúpili. A teraz je tu otázka - čo keď je na nejakom inom e-shope lacnejší? Možno tam má výrazne inú cenu a nebodaj na vás ešte vyskočí, že tento notebook je v zľave 20%, keď ho zoberiete dnes.“

Porovnávače cien

Aj pre tieto prípady vznikli tzv. porovnávače cien, medzi ktoré patrí napríklad Heureka a Pricemania. „Toto sú internetové stránky, kde keď si zadáte názov toho produktu, tak sa tam dozviete jeho cenu v čase. Vidíte tam cenu, ktorá bola pred polrokom, pred mesiacom, a niektoré porovnávače dokonca porovnávajú cenu aj z rôznych e-shopov," vymenováva Ďorda.

Možno tak zistíte, že iný obchodník má ten produkt ešte lacnejší. Podľa odborníka môžete s takýmto prístupom iba ušetriť, keďže porovnávače sú zadarmo - človek si tak overí, že cena nie je premrštená, ako občas býva v časoch rôznych predvianočných a iných akcií, a taktiež tak tam vidíte históriu ceny. Ďorda dodáva, že on si  cenu porovnáva pri štyroch z piatich nákupov.

Pozor na podvodné emaily

Pozor si treba dávať aj na podvodné maily, ktoré patria medzi klasické „phishingové“ útoky: „Je to nejaký útok, kde sa vám nejaký útočník snaží podvrhnúť tú informáciu. Pošle vám email, ktorý vyzerá, že prišiel od banky – podpis banky je tam, logo je tam, dokonca aj gramaticky môže byť správny. Keď vám taký email príde, pozriete sa na neho a vyvstáva otázka – poslala mi to banka alebo nie?“

Nenechajte sa však oklamať. Stále sa totiž stáva, že v drobnostiach si môžete všimnúť odchýlky. Ako tvrdí odborník, je dobré opäť si to preveriť – napríklad u banky. Každá z nich totiž má svoje vlastné mechanizmy overenia a vy sa kedykoľvek môžete informovať na ich helpdeskovej linke.

Pozor si treba dávať aj na emaily napríklad od falošnej pošty, kde vás vyzýva napríklad na to, aby ste zaplatili nejakú sumu, pretože vám prišla zásielka: Slovenská pošta nikdy takýto email nepošle. Vedia, že tú zásielku vám donesie kuriér, alebo to zaplatíte dopredu a preberiete si ju buď od poštového doručovateľa, alebo priamo na priehradke."

Kybernetický audítor

Michal Ďorda je certifikovaný kybernetický audítor. „To, čo vzniklo v rámci EÚ a prichádza to ako spoločná regulácia, je tzv. ochrana informačných systémov a sietí. Vznikajú nejaké opatrenia, ktoré niektorí klienti, ktorých sa táto regulácia dotýka, musia aplikovať. Tou poslednou povinnosťou je tzv. kontrolná činnosť a tá je v podstate vo forme interného alebo externého auditu. No a práve ten externý audit informačného systému alebo bezpečnostných opatrení vykonávam ja ako certifikovaný audítor. Momentálne je nás na Slovensku asi dvadsať.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?