Dobré noviny
Ako sa nedať oklamať pri nákupoch cez internet? Expert na kybernetickú bezpečnosť radí sledovať tieto znaky
Marián Balázs
Marián Balázs

Ako sa nedať oklamať pri nákupoch cez internet? Expert na kybernetickú bezpečnosť radí sledovať tieto znaky

V čase pandémie a najmä v predvianočnom období nakupujeme prostredníctvom internetu čoraz častejšie. Odborník vysvetľuje, na čo si v takýchto prípadoch treba dať pozor.

BRATISLAVA 5. decembra – V čase pandémie a najmä v predvianočnom období nakupujeme prostredníctvom internetu častejšie ako v minulosti. Má to svoje výhody, ale aj riziká. Ako odlíšiť dôveryhodnú ponuku od podvodnej? A čo všetko by sme si mali všímať, aby naše nákupy a platby boli bezpečné? O tých veciach v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom rozprával Michal Ďorda, expert na kybernetickú bezpečnosť.

Prostredníctvom internetu teda nakupuje čoraz viac ľudí, ktorých ako výhody spomínajú pohodlnosť a šetrenie času. Ľudia si často nájdu svoje obľúbené a overené obchody, môže sa však stať, že pri hľadaní dobrých ponúk natrafíme aj na stránku, o ktorej môžeme mať pochybnosti.

V rozhovore s Michalom Ďordom sa dozviete:

  • na čo si treba dať pozor pri nakupovaní cez internet,
  • čo vám pomôže pri overovaní obchodníka,
  • prečo byť opatrný pri mailových správach od banky či pošty,
  • či sú veľké zľavy naozaj zľavami,
  • čo robiť, ak sa stanete obeťou podvodníkov.

A čo robiť, aby sme rozoznali dobrú stránku od zlej stránky? Michal Ďorda pre Dobré noviny pripomína, že sa objavuje stále viac a viac podozrivých e-shopov, kde vieme nájsť záškodnícke aktivity, ktoré sa snažia z ľudí vymámiť peniaze bez toho, aby ten tovar ani neposlali. Ľudia sa často rozhodujú na základe referencií, teda hodnotení, od rodiny, kolegov alebo známych - tých, ktorí už daný obchod použili.

Na čo si treba dať pozor

Odborník upozorňuje aj na referencie zákazníkov, ktoré sú už bežné priamo na webe. „Neviem, či ste si všimli, ale existujú rôzne stránky, kde vás po nákupe e-shop vyzve na vyplnenie hodnotenia. Ako sa vám ten nákup páčil, ako hodnotíte ten tovar, tú službu a vôbec vzhľad toho e-shopu,“ vysvetľuje.

Človek, ktorý natrafí na nový obchod, by si mal overiť, či je dôveryhodný, kedy sú hodnotenia zákazníkov dobré. Sú však všetky od zákazníkov, alebo ich získa e-shop napríklad podvodom? Podľa Ďordu sa to čiastočne dá rozlíšiť: „Samozrejme, možnosť, že si ich e-shop vygeneruje, tam je na 99%, tomu sa nevyhneme. Skúste sa však na tie hodnotenia pozrieť ľudským rozumom a zmyslom. Má tá odpoveď hlavu a pätu? Bol ten zákazník v rovnakej situácii ako ja?“

Ak by to bolo iba nejaké generické hodnotenie, kde je povedané, že zákazník bol nadmieru spokojný s daným e-shopom, tak je to referencia, ktorá človeku nič konkrétne nehovorí a nevie pomôcť rozhodnúť sa. Z tohto pohľadu si treba dávať pozor práve na takéto odporúčania, upozorňuje expert.

Pomôže aj obchodný register

Podľa Ďordu by dobrý e-shop mal byť dohľadateľný. „Väčšina e-shopov má nejakú svoju spoločnosť, cez ktorú daný obchodník figuruje. Skúste si overiť, či ten obchodník existuje a či to nie je úplne vymyslená fiktívna stránka, kde by po vás chcela nejakú platbu, zneužiť to a iba by od vás vyberala peniaze,“ hovorí a odporúča kontrolu cez obchodný register, ktorý je voľne prístupný.

Michal Ďorda
Michal Ďorda Foto: enigmma.sk

Treba dať pozor aj na to, čo obsahuje adresa stránky, čiže url odkaz. Podvodníci často používajú lacné triky - písmeno O prepíšu nulou. „Vy si to ako zákazník neuvedomíte," vysvetľuje Ďorda s dodatkom, že to je práve ten spôsob, ako by fiktívny obchod mohol podstrčiť e-shop pre laika, ktorý si chce niečo kúpiť.

Pozor, či obchod obsahuje aj kontaktné údaje

Seriózny obchod by taktiež mal obsahovať kontaktné údaje a ďalšie parametre, ktoré viete nájsť. „Je dobré, ak na tom eshope nájdete napríklad jeho IČO (identifikačné číslo organizácie, pozn. red.). Ak takéto číslo nemá, tak asi nie je úplne regulárne zaregistrovaný a nemal by obchodovať. Je to indikátor toho, že ten obchod asi nie je úplne v poriadku,“ tvrdí odborník a dodáva, že preto radšej obetuje 5 až 10 minút na overenie, aby nedal svoje peniaze podvodníkom.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?