Dobré noviny
Filmár Michael Haneke si prevzal Cenu princa Astúrskeho
TASR
TASR

Filmár Michael Haneke si prevzal Cenu princa Astúrskeho

Pre rakúskeho filmára bol rok 2013 zrejme vrcholom jeho umeleckej dráhy, tento rok získal aj Oscara pre najlepší zahraničný film roka.

Režisér Michael Haneke pózuje s cenou v kategórii najlepší cudzojazyčný film Láska (Amour) počas odovzdávania Zlatých glóbusov 13. januára 2013 v Beverly Hillse. Foto: FOTO TASR/AP

Oviedo 25. októbra (TASR) - Cenu princa Astúrskeho 2013 za umenie si dnes prevzal v španielskom Oviede z rúk nástupníka trónu, princa Felipeho, rakúsky filmár Michael Haneke (71).

V zdôvodnení výberu laureáta porota vyzdvihla jeho zmysluplné práce, v ktorých majstrovsky odhaľuje i temné aspekty ľudskej existencie. Označila ho za jedného z najväčších poetov ľudskej duše.

Režisér sa poďakoval za ocenenie a upozornil pri tejto príležitosti nielen na ťažkú situáciu európskej kinematografie v dôsledku aktuálnej hospodárskej krízy, ale na veľkú zodpovednosť režisérov v umeleckom odvetví, ktoré ako žiadne iné umožňuje manipuláciu.

Michael Haneke sa podelil s prítomnými aj o osobné pocity, ktoré sa viažu k jeho nedávnemu pobytu v Madride. Počas prác na inscenácii Mozartovej opery Cosi fan tutte pravidelne navštevoval svetoznáme múzeum Prado, kde ho fascinovali a súčasne ním otriasli Goyove obrazy.

Pre rakúskeho filmára bol rok 2013 zrejme vrcholom jeho umeleckej dráhy, veď v ňom zožal za film Láska sériu trofejí, vrátane Zlatej palmy z MFF v Cannes, Zlatého glóbusu i Oscara pre najlepší zahraničný film roka.

Ceny Princa Astúrskeho, označované aj za španielske Nobelove ceny, udeľujú každoročne v ôsmich kategóriách. Ocenenia, dotované sumou po 50.000 eur, si spolu so soškou Joana Miróa laureáti tradične preberajú na jeseň v Oviede z rúk korunného princa Felipeho.

Ďalšími tohtoročnými laureátmi prestížneho ocenenia sú americká fotografka Annie Leibovitzová (v kategórii komunikácia a humanitné vedy) a španielsky spisovateľ Antonio Muňoz Molina (literatúra).

Tohtoroční laureáti Nobelovej ceny za fyziku, Francois Englert z Belgicka a Peter Higgs z Veľkej Británie získali spoločne s Európskou organizáciou pre jadrový výskum (CERN) ocenenie v kategórii veda a výskum.

V kategórii šport dostal prednosť pred argentínskou futbalovou stálicou v službách FC Barcelona Lionelom Messim španielsky golfista José María Olazábal a v kategórii sociálnych vied ocenili holandsko-americkú sociologičku Saskiu Sassenovú.

Španielskej organizácii nevidomých ONCE udelili cenu v kategórii Porozumenie medzi národmi a renomovanej nemeckej Spoločnosti Maxa Plancka ocenenie za medzinárodnú spoluprácu.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…