Dobré noviny
Ochrankyňa práv pacientov: Zákaz návštev ma veľmi mrzí, rodinu nepustia ani k umierajúcim, musíme ostať aj ľuďmi
Marián Balázs
Marián Balázs

Ochrankyňa práv pacientov: Zákaz návštev ma veľmi mrzí, rodinu nepustia ani k umierajúcim, musíme ostať aj ľuďmi

Celoplošné testovanie aj naďalej vyvoláva množstvo diskusií. Nielen o ňom prišla k Mariánovi Balázsovi porozprávať ochrankyňa práv pacientov Mária Lévyová.

BRATISLAVA 28. novembra – Celoplošné testovanie stále vyvoláva množstvo diskusií. Premiér Igor Matovič tvrdí, že ak by bolo dobrovoľné, nemá zmysel a v takom prípade by bolo lepšie zaviesť tvrdý lockdown. Aj o tejto téme v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom rozprávala Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

Medzi hlavné témy posledných týždňov patrí stále aj situácia ohľadom nového koronavírusu. Ako je to s hroziacim kolapsom nemocníc a spôsobmi, ako ho odvrátiť? Dôležitou témou rozhovoru v KRIŽOVATKÁCH však boli aj možné riziká celoplošného testovania a to, či a v akej podobe sa znovu uskutoční.

V rozhovore s Máriou Lévyovou sa dozviete:

  • čo je potrebné zmeniť pri ďalšom možnom plošnom testovaní, aby tu nenastal chaos.
  • prečo je problém pri rizikových pacientoch,
  • aké navrhuje riešenie,
  • čo sa jej nepáči na zákaze návštev v nemocniciach,
  • prečo môže byť problémom nespokojnosť zdravotníkov.

Ako Mária Lévyová vysvetľuje pre Dobré noviny, hneď pri vyhlásení celoplošného testovania poukazovali na to, že ohrozené skupiny obyvateľstva, medzi ktorých patria aj onkologickí pacienti, pacienti s úrazom a ďalší, sa ho nemohli zúčastniť, pretože by sme ich mali chrániť. „Tieto skupiny sú uvedené aj v pandemickom pláne a my sme dlhodobo poukazovali na to, že je dobrý, len je potrebné dodržiavať ho a riadiť sa ním," hovorí a dodáva, že pred celoplošným testovaním sa v rýchlom slede menili uznesenia vlády, čo spôsobilo nejasnosti a chaos.

Mali by sa zohľadniť všetky aspekty

Pripomína, že zo strany vlády zneli odporúčania, aby sa rizikoví pacienti a starší ľudia nad 65 rokov nezúčastnili testovania. „Ale potom tu boli isté obmedzenia – nemohli ísť napríklad na naplánované vyšetrenie, ale iba v rámci neodkladnej starostlivosti, a podobne. Mali sme aj problémy s tými, ktorí pracovali. Usmerňovali sme ich tak, že ‚ostanete týždeň doma, zoberte si home office, ale nevystavujte sa rizikám a naplňte tie uznesenia, aby ste nemohli byť pokutovaní‘.“

Meniace sa opatrenia a chaos, ktorý vznikol pred, ale aj po prvom kole plošného testovania, by mali byť poučením. Ak sa teda pripravuje takáto veľká akcia, ktorá by mala pomôcť, tak by sa mali zohľadniť všetky aspekty: „Mali by sme byť na to pripravení, ako ďalej. Naozaj sme nevedeli, čo máme robiť."

Podľa ochrankyne práv pacientov by sa nemali opomínať tie rizikové skupiny, kvôli ktorým sú vlastne opatrenia prijímané. Ak sa totiž niekto nemohol dostať na dopredu dohodnuté vyšetrenie u špecialistu, ale rozhodol sa neísť na celoplošné testovanie, lebo mu tak bolo odporučené, k špecialistovi sa už nedostal a jeho stav sa mohol zhoršiť.

„Poukazujeme na to, že tie opatrenia boli veľmi rýchlo prijímané a tím odborníkov by sa mal viac zamýšľať nad tým, že ako prijmeme tie opatrenia tak, aby sme nepoškodili tých, ktorých máme chrániť,“ pripomína Lévyová.

Čaká nás ďalší chaos?

Nerodia sa tu tak pri ďalšom celoplošnom testovaní, ktoré malo byť 6. decembra, no zatiaľ je odložené, ďalšie nejasnosti? „Obávam sa, že opäť tu bude chaos, lebo už sa začína aj smerom navonok prejavovať, keďže tie stanoviská sú odlišné. My sme naozaj očakávali – aspoň za pacientov – že tu bude nejaký semafor, aby sme všetci vedeli, ako budeme postupovať,“ tvrdí ochrankyňa.

Mária Lévyová
Mária Lévyová Foto: Dobré noviny

Pacienti sú preto zneistení, keďže mnoho lekárov pred vyšetrením vyžaduje samotný test. „Potom máme pracoviská, kde mi u onkologických pacientov avizovali, že sa test robí každý deň pred chemoterapiou. To už je až neľudské, lebo tam nie je ani inkubačná doba," hovorí prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov o najväčších problémov. To sú vraj dôkazy toho, že neexistuje jednotný systém a že tá koordinácia by mala byť viac (nielen) centrálne riadená.

Možné riešenia

Ako možné riešenie navrhuje podchytenie okresov, kde je viac prípadov: „Máme PCR testy pri podozreniach, pri nich sa každý dá testovať. Tam, kde to najviac rezonuje, tam treba prijať opatrenia. Ale keď my sme testovali z okresu do okresu, každý sa voľne posúval, ani nevieme, kde máme tie epicentrá a kde to môže vybuchnúť.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?