Ochrankyňa práv pacientov: Zákaz návštev ma veľmi mrzí, rodinu nepustia ani k umierajúcim, musíme ostať aj ľuďmi
Marián Balázs
Marián Balázs

Ochrankyňa práv pacientov: Zákaz návštev ma veľmi mrzí, rodinu nepustia ani k umierajúcim, musíme ostať aj ľuďmi

Celoplošné testovanie aj naďalej vyvoláva množstvo diskusií. Nielen o ňom prišla k Mariánovi Balázsovi porozprávať ochrankyňa práv pacientov Mária Lévyová.

Uvítala by taktiež vyjadrenie odborníkov, ako je napríklad aj profesor Vladimír Krčméry, pretože ich bohaté, aj medzinárodné skúsenosti by mohli pomôcť. „Opäť je tu napríklad návrh, že by mali testovať praktickí lekári. Oni sa už voči nemu postavili – ja som sa s nimi rozprávala – je nemysliteľné, aby keď vyšetrujú bežnú populáciu, snažia sa, aby sa nestretávali v čakárni, ochraňujú ich, a medzitým denne tri-štyri hodiny robili testovanie,“ hovorí. Vzhľadom na to, že by potrebovali ambulanciu vyžiariť a vydezinfikovať, bolo by to pre nich veľmi náročné, pričom Levyová pripomína, že momentálne fungujú najmä na telemedicíne.

„Je potrebné si zobrať celý tím odborníkov, tak ako som hovorila, epidemiológov a hlavných odborníkov pre jednotlivé medicínske odbory, a cielene to naplánovať. Skôr sa orientovať na tie ohniská - keby sa tam aj obmedzil ten pohyb na týždeň, asi by to všetci zvládli. Ale nie touto formou celoplošného testovania,” tvrdí. Problémom môže byť aj chladné počasie, ktoré by mohlo v kombinácii s čakaním vonku narobiť poriadnu zdravotnú paseku.

Lévyová rozumie, že je ťažké nájsť ideálnu formu, ale určite sa to vraj dá, len je potrebné sadnúť si k tomu. Ľudia sa totiž obávajú lockdownu na sviatky.Ak by sa uzavretie doma, resp. domáca karanténa urobili na Vianoce, vyvolá to veľkú nevôľu. Ľudia už aj povedali, že budú riskovať tú pokutu, ale že chcú byť so svojimi vnúčatami,“ pripomína ochrankyňa práv pacientov.

Mrzí ju zákaz návštev

Pri tvrdých opatreniach je podľa nej potrebné brať do úvahy všetky aspekty – a to aj sociálne pretrhnutie kontaktov, či umierajúcich pacientov. Mňa doteraz strašne mrzí, že máme zákaz návštev. Ani k umierajúcemu nepustíme, onkologický pacient a podobne, príbuzní sa s ním nemôžu rozlúčiť. Ja hovorím, že práva zomierajúcich sú nadradené právam pozemským. Mali by sme ostať aj ľuďmi. A tie sociálne kontakty práveže upevňovať," dodáva.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Slovenskom v posledných dňoch zarezonovala aj kauza nepovolených návštev u predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) v nemocnici, kde sa zotavuje z hrozivej októbrovej nehody. Ako tvrdí Lévyová, ľuďom to dáva to veľmi zlý odkaz, keď vysoký politický predstaviteľ máva návštevy o druhej v noci a podobne. „Keď sa príjmu opatrenia, príjme ich samotná vláda a politici ako prví by ich mali dodržiavať. Vzbudilo to veľkú vlnu nevôle a začína sa opäť rozprávať v tých intenciách ‚všetci sú si rovní, ale niektorí sú si rovnejší‘,” pripomína.

My tu ostaneme a to ostane v nás

Podľa odborníčky by bolo dobré zákaz návštev prehodnotiť, keďže ako hovorí, vždy sa nájde forma aspoň na tú chvíľu. „Lebo my tu ostaneme a to ostane v nás. To si musíme zapísať. Ten, ktorý tu už nie je medzi nami, možno ťažko odchádzal, ale my tu ostávame. Ťažko sa mi počúva aj o zariadeniach sociálnych služieb. O tom, ako mi príbuzní povedia, že to, že mama žije, vedia len tak, že sedem mesiacov platia za dané zariadenie. Skláňam sa pred personálom, pretože izolácia tých starých ľudí takto dlhodobo je neúnosná. Mala som telefonáty, keď pani chcela vyskočiť z okna, že to jednoducho nevydrží,” upresňuje smutnú realitu.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…