Cenu Human Forum 2020 získala evanjelická farárka Anna Polcková
TASR
TASR

Cenu Human Forum 2020 získala evanjelická farárka Anna Polcková

Cenu Human Forum 2020 získala ako prejav uznania a dlhodobého konania v prospech ochrany ľudských práv a rozvoja demokracie evanjelická farárka Anna Polcková.

Na snímke zľava kazateľ cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, evanielická farárka Anna Polcková a rímskokatolícky kňaz Anton Srholec — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Banská Bystrica 26. novembra (TASR) – Cenu Human Forum 2020 získala ako prejav uznania a dlhodobého konania v prospech ochrany ľudských práv a rozvoja demokracie evanjelická farárka Anna Polcková.

Cenu jej udelili v rámci siedmeho ročníka medzinárodnej ľudskoprávnej konferencie Human Forum – Demokracia v ohrození? v Banskej Bystrici, ktorá sa v tomto roku venuje téme rovnosti ako univerzálneho ľudského práva. Pre pandemické opatrenia sa koná on-line. TASR o tom vo štvrtok informovali organizátori.

Evanjelická farárka v Starom Meste

Anna Polcková pôsobí ako evanjelická farárka v Evanjelickom cirkevnom zbore Bratislava Staré Mesto. Prihovára sa rovnako veriacim i neveriacim. „Odvážne, s láskou a múdrosťou obraňuje v cirkevnom a verejnom priestore právo na rovnosť. Vyzýva k pokojnému spolužitiu a zbavovaniu sa nezmyslených predsudkov a strachov väčšinovej spoločnosti, k rešpektovaniu a prijímaniu inakosti, k napomáhaniu pokojného spolužitia názorových, etnických a iných skupín v stále rastúcej zložitosti a rozmanitosti našej súčasnej spoločnosti,“ uvádza sa v zdôvodnení ocenenia.

„Toto ocenenie je vyjadrením úcty k jej občianskej odvahe. Cena je ocenením ľudí, ktorí sa svojimi postojmi a skutkami otvorene stavajú na stranu humanistických ideálov európskej civilizácie, vzájomnej úcty a slušnosti, rešpektu k ľudskej rôznosti a dôstojnosti, rovnosti všetkých ľudí,“ zdôraznila Alexandra Bitušíková z organizačného výboru Human Forum.

Nádherný príklad občianskej odvahy

Podľa nej verejné vystúpenia a príhovory farárky Polckovej sú „nádherným príkladom občianskej odvahy i toho, ako oslovovať ľudí s rôznymi názormi, ako otvárať citlivé témy a odvážne sa postaviť na obranou jednotlivcov či menšín, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom znevýhodňované a utláčané“.

Cenu udeľuje organizačný výbor medzinárodného diskusného fóra o demokracii a ľudských právach Human Forum. Organizuje ho občianska platforma Nie v našom meste a Centrum komunitného organizovania v spolupráci s Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…